Dzień przed konferencją Microsoft Build 2015, podczas której zaprezentowano możliwości okularów AR Hololens, firma weszła w posiadanie patentu na technologię pozwalającą interpretować reakcje emocjonalne ludzi. Patent obejmuje „przezroczysty wyświetlacz zakładany na głowę z czujnikami, które wykrywają dźwiękowe i wizualne zachowanie ‚obiektów’ znajdujących się w polu widzenia urządzenia.” Choć nie pada tu żadna nazwa jest raczej oczywiste, że chodzi o ujawnione na początku roku holograficzne gogle łączące w sobie możliwości rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości.

Okulary Hololens wyposażone są w kamerę widzącą głębię, której działanie opiera się na podobnej zasadzie co inny produkt Microsoftu – Kinect. Może ona interpretować dane, takie jak tętno użytkownika, czy temperaturę ciała. Patent Microsoftu dodatkowo pozwoliłby na analizę mimiki twarzy i rozpoznawałby radość, smutek, niepokój, tęsknotę, irytację, nostalgie oraz inne stany emocjonalne osób znajdujących się w zasięgu czujników.

microsoft hololens

Otwiera to zupełnie nowe możliwości w komunikacji międzyludzkiej. Wystarczy wyobrazić sobie jak tego typu technologia pomogłaby w rozmowach biznesowych. Negocjacje prowadzone przy pomocy narzędzia wykrywającego nastrój mogą stać się bardziej efektywne w momencie, gdy wiemy jakie procesy emocjonalne przechodzi nasz rozmówca. Gdy technologia wystarczająco się rozwinie, wyborcy otrzymają narzędzie do wykrywania kłamstw polityków. Wystarczy, że przeskanują przemówienie, a zaawansowany algorytm oceni „stopień szczerości” wypowiadanych słów. Możliwość odczytywania emocji raczej nie przypadnie do gustu również zawodowym pokerzystom.

Podczas konferencji Build, firma nie powiedziała nic na temat technologii odczytywania emocji, więc jest raczej mało prawdopodobne, że tego typu rozwiązania znajdą się w konsumenckiej wersji urządzenia. Tymczasem na gotowy produkt przyjdzie nam prawdopodobnie jeszcze trochę poczekać. Microsoft udostępnił uczestnikom konferencji możliwość przetestowania Hololens i pierwsze reakcje są raczej mieszane. W tym miejscu możecie obejrzeć „pierwsze wrażenia” redaktorki serwisu The Verge, która z jednej strony zachwyca się jakością wyświetlanego obrazu, a z drugiej narzeka na mocno ograniczone pole widzenia, które dość mocno psuje ogólną ocenę.

Microsoft Hololens nie ma ustalonej daty premiery oraz ceny. Na więcej informacji poczekamy prawdopodobnie do czerwcowych targów gier komputerowych E3.