Tak kiedyś wyglądały okulary Microsoft HoloLens.

Microsoft opublikował zdjęcia prototypów okularów rozszerzonej rzeczywistości HoloLens. Przy okazji firma ujawniła kilka informacji na temat kulisów powstania urządzenia.

Jak czytamy na blogu Microsoftu wszystko zaczęło się od zespołu wysoko wykwalifikowanych i doświadczonych inżynierów związanych ze start-upami i dużymi firmami z Doliny Krzemowej, których połączył pomysł stworzenia projektu okularów AR pomagających ludziom współpracować, komunikować się, tworzyć i uczyć się.

„Microsoft poświęca wiele czasu na opracowywanie rozwiązań przynoszących korzyści ludziom używającym naszych produktów. Duża część procesu projektowania opiera się zarówno na osobistych inspiracjach, jak i potrzebach naszych klientów – nie tylko aktualnych, ale także na tym, co przyniesie przyszłość, co poprawi ich pracę” – powiedział Scott Fullam, dyrektor ds. integracji nowych technologii.

Dla zespołu był to zupełnie nowy projekt. Nigdy wcześniej nie uczestniczyli przy tworzeniu AR-owego headsetu. Musiał on nie tylko spełniać swoje zadnie, lecz także być autonomiczny, lekki i nadający się do dłuższego noszenia. Zanim jednak powstała dostępna dziś w sprzedaży konstrukcja powstało kilka prototypów, które Microsoft właśnie postanowił upublicznić.

Obecnie Microsoft sprzedaje deweloperską wersję okularów, która zadebiutowała równo dwa lata temu. Pomimo niewiarygodnych możliwości oferowanych przez pierwszą generację Hololensów, urządzenie wyposażone jest w jeszcze zbyt niedoskonałą technologię, aby mogło przyjąć się choćby wśród miłośników gadżetów.

Głównym wyzwaniem stojącym przez producentami okularów jest poprawa zasięgu pola widzenia. Obecnie „hologramy” wyświetlane są w obszarze niewielkiego prostokąta, co w dużym stopniu redukuje poziom tzw. imersji, czyli zanurzenia w wykreowanym komputerowo świecie. Z tego też powodu Microsoft w tej chwili koncentruje się na współpracy z różnego rodzaju firmami i instytucjami preferującymi bardziej praktyczne podejście do nowych technologii.

Kiedy możemy się więc spodziewać premiery kolejnej generacji HoloLensów? Microsoft milczy w tej sprawie, natomiast przecieki mówią o terminie nie bliższym niż 2019 rok.