Trwają prace nad „HoloLens 2”.

W ubiegłym roku zaczęły pojawiać się podsycane nieoficjalnymi doniesieniami spekulacje dotyczące okularów rozszerzonej rzeczywistości HoloLens, według których gigant z Redmont miałby zrezygnować z prac nad kolejną generacją urządzenia. Alex Kipman zajmujący się w firmie Microsoft m.in. technologią Mixed Reality opublikował właśnie wpis, z którego wynika, iż dalej są one prowadzone.

Kipman nawiązał do ujawnionego w lipcu zeszłego roku nowego układu scalonego, który będzie w stanie odciążyć HPU 2.0 (Holographic Processing Unit) – główną jednostkę napędzającą niezapowiedziane jeszcze oficjalnie „HoloLens 2”. Koprocesor AI – zwany tak z uwagi na obsługę zadań związanych ze sztuczną inteligencją – ma odpowiadać za analizę danych wizualnych, która odbywać się będzie bezpośrednio w headsecie. Pozwoli to zaoszczędzić czas poświęcony na wykonywanie obliczeń w chmurze, co jednocześnie powinno przyczynić się do zwiększenia ogólnej wydajności systemu.

Według pracownika Microsoftu sztuczna inteligencja pozwoli „zbudować doświadczenia, w których ludzie, miejsca i rzeczy uniezależnią się od swojego fizycznego miejsca położenia i będą mogły wchodzić w interakcje ze swoimi cyfrowymi odpowiednikami”.


Kiedy możemy się więc spodziewać premiery kolejnej generacji HoloLensów? Microsoft milczy w tej sprawie, natomiast przecieki mówią o terminie nie bliższym niż 2019 rok.