Wczoraj w ramach prezentacji systemu Windows 10 firma Microsoft zaprezentowała długo ukrywany projekt gogli AR (Augmented Reality – rzeczywistość rozszerzona) o nazwie HoloLens. W skrócie idea urządzenia bazuje na wykorzystaniu hologramów nakładanych na widziany przez nas rzeczywisty obraz oraz interakcjach z wyświetlanymi obiektami 3D.

Microsoft opisuje okulary HoloLens jako „najbardziej zaawansowany komputer holograficzny na świecie” i nie jest to błąd, gdyż gogle będą samodzielnym komputerem z własnym procesorem, układem graficznym oraz dedykowanym procesorem HPU (Holographic Processing Unit). Urządzenie wyposażone zostało w czujniki rozpoznające gesty oraz mowę, a także system dźwięku przestrzennego. Co najważniejsze, HoloLens będzie urządzeniem całkowicie samodzielnym i do działania nie będą wymagane żadne komputery, telefony czy kamery.

microsoft hololens2

Headset HoloLens współpracować będzie z wbudowaną w system Windows 10 technologią Windows Holographic. Będzie ona odpowiedzialna za wyświetlanie hologramów i wszelkie interakcje z „inteligentnymi” obiektami 3D, które dzięki wbudowanym czujnikom będą w stanie rozpoznać otaczające je środowisko i dopasować swoje położenie w zależności od rozmieszczenia rzeczywistych obiektów w pomieszczeniu. Kolejny elementem Windows Holographic będzie Holo Studio – aplikcja pozwalająca tworzyć własne modele hologramów.

Zasada działania wyświetlacza opiera się na fotonach odbijających się od warstw soczewek i wpadających do oka, tworzących w ten sposób wtapiające się w otoczenie trójwymiarowe obiekty. Na opublikowanych przez Microsoft materiałach możemy zobaczyć przykłady zastosowania nowej technologii m.in. projektowanie modeli 3D, rozmowy za pomocą Skype, oglądanie materiałów wideo oraz gry. Przypuszcza się że Minecraft, do którego prawa Microsoft zakupił w zeszłym roku, może być pierwszą grą zaprojektowaną z myślą o HMD HoloLens.

microsoft hololens3

Okulary AR HoloLens nadal są w fazie testów, a ich dokładana data premiery nie jest znana. Microsoft liczy na to, że gogle trafią do sklepów w podobnym czasie, co Windows 10 czyli prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Zachęcamy do polubienia fanpage vrHunters na Facebooku, gdzie będziemy publikować najświeższe informacje związane z HoloLens oraz inne interesujące ciekawostki ze świata wirtualnej rzeczywistości.