Xbox One X nie doczeka się dedykowanych gogli VR.

Ponad dwa lata temu podczas konferencji E3 2016 firma Microsoft ujawniła konsolę Xbox One X. Podczas prezentacji sprzętu, który ostatecznie trafił do sprzedaży w listopadzie ubiegłego roku poinformowano, iż urządzenie będzie w stanie obsłużyć wysokiej jakości technologię wirtualnej rzeczywistości. Niestety konsola do dziś nie otrzymała dedykowanych gogli VR, takich jak posiada konkurencyjne PlayStation 4 (PSVR), mimo iż na tę chwilę jest najbardziej wydajnym tego typu rozwiązaniem na rynku.

Wiele wskazuje, że na obecnej generacji konsol twórców Windowsa nie uruchomimy wirtualnej rzeczywistości. W rozmowie z dziennikarzem serwisu Gamesindustry.biz Mike Nichols (główny specjalista marketingu Microsoft ds. gier) zdradził, iż jego firma nie ma żadnych konkretnych planów związanych z wprowadzeniem gogli VR do Xbox One. Zdaniem Microsoftu technologia Virtual Reality najlepiej wykorzystuje swój potencjał na PC.

Dysponujące niejednokrotnie zdecydowanie większą mocą obliczeniową komputery faktycznie są w stanie zaoferować wyższy poziom imersji, czyli zanurzenia w cyfrowym świecie. Niemniej jak pokazuje przykład gogli PlayStation VR, które nieoficjalnie sprzedają się znacznie lepiej, niż topowe rozwiązania dedykowane PC, nawet konsolowe headsety są w stanie spełnić oczekiwania części graczy.

Microsoft ma jednak swoje zdanie na ten temat i zamierza wspierać rozwój technologii VR, ale tylko na PC. Mowa tu przede wszystkim o wypuszczonej w ubiegłym roku serii Windows Mixed Reality, w skład której wchodzą zbliżone możliwościami do Oculus Rift i HTC Vive gogle wirtualnej rzeczywistości kilku różnych producentów, m.in. Samsunga, HP oraz firmy Dell.