Nowe gogle VR w cenie 300 dolarów, rozszerzona rzeczywistość, Paint 3D – wszystkie te tematy pojawiły się na dzisiejszej konferencji firmy Microsoft.

Podczas dzisiejszej konferencji Microsoftu, która odbyła się pod hasłem „Imagine What You’ll Do”, gigant z Redmond ujawnił swoje plany związane z systemem Windows 10. Jednym z głównym tematów „eventu” był prezentacja zaplanowanego na wiosnę przyszłego roku uaktualnienia Windows 10 Creators Update, którego częścią będą nowe gogle wirtualnej rzeczywistości. Microsoft nie będzie jednak ich producentem.

Headsety zostaną wyprodukowane przez firmy HP, Lenovo, Dell, Asus oraz Acer. Przygotują one własne rozwiązania w cenach rozpoczynających się od 299 dolarów kompatybilne z platformą Windows Holographic Shell, na której swoje działanie opierają okulary mieszanej rzeczywistości HoloLens. W przyszłym roku każdy komputer z Windows 10 otrzyma aktualizację wprowadzającą „holograficzną” powłokę do systemu operacyjnego.

Nie znamy jeszcze dokładnej specyfikacji zapowiedzianych gogli, ale wiadomo już, że będą posiadały „wewnętrzny” system śledzenia pozycyjnego w sześciu stopniach swobody. Oznacza to, że nie będą wymagały dodatkowych „zewnętrznych” czujników śledzących położenie gracza w przestrzeni, tak jak ma to miejsce obecnie w przypadku headsetów Oculus Rift i HTC Vive.

Podczas prezentacji zobaczyliśmy także pokaz możliwości okularów HoloLens. Co ciekawe aplikacje przeznaczone dla HoloLensów także uruchomimy na omawianych goglach.

Według wcześniejszych informacji powłoka „Holographic Shell” zadziała również z goglami wirtualnej rzeczywistości takich producentów jak Oculus Rift czy HTC Vive, a do jej obsługi nie będziemy potrzebować zbyt wiele mocy obliczeniowej. Wedle zapowiedzi API Microsoftu uruchomimy nawet na bardzo tanich PC-tach. Prezentację, którą możecie zobaczyć poniżej przeprowadzono jakiś czas temu na komputerze Intel NUC, który wyświetlił obraz w 90 klatkach na sekundę.

Ponadto wraz z Windows 10 Creators Update otrzymamy Paint 3D – nową wersję programu MS Paint, która projektowana jest w celu uproszczenia procesu modelowania trójwymiarowych obiektów. Aplikacja otrzyma elementy społecznościowe, dzięki czemu stworzone w Paint 3D prace z łatwością opublikujemy m.in. w serwisie SketchUp oraz na Facebooku. Modele 3D będziemy mogli osadzić także w PowerPoincie.


Na zakończenie w ramach ciekawostki filmik nakręcony przez Jacka Kułakowskiego zaledwie kilka godzin przez dzisiejszą konferencją Microsoftu, na którym snuje wizje na temat kolejnej generacji gogli VR.