Jedna z najbardziej popularnych gier na świecie jest już dostępna w sklepie Oculus Store. Minecraft VR w wersji dla systemu Windows 10 wydany został ze wsparciem dla gogli wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift.

Tak jak zapowiadano studio Mojang, które od jakiegoś czasu jest własnością firmy Microsoft, udostępniło w oficjalnym sklepie dla gogli Oculus Rift grę Minecraft Windows 10 Edition VR.

Minecraft VR umożliwia rozgrywkę „cross-platformową” pomiędzy użytkownikami gry w wersji na smartfony oraz tablety z systemem Android i iOS, a także na komputery z Windows 10. Dotyczy to również wydanej pod koniec kwietnia na mobilne gogle wirtualnej rzeczywistości Samsunga wersji Minecraft: Gear VR Edition.

Minecraft przeszedł długą drogę zanim ostatecznie otrzymał tryb Virtual Reality. W 2014 roku głośnym echem odbiła się wypowiedź twórcy voxelowego świata. Markus ‘Notch’ Persson gdy tylko dowiedział się o planach przejęcia firmy Oculus VR przez Facebook, anulował prace nad wprowadzeniem trybu VR do Minecrafta.

Sytuacja odmieniła się kilka miesięcy później, w momencie gdy firma Perssona (Mojang) została kupiona przez zaprzyjaźniony z Oculusem Microsoft, niemniej jednak nie zanosiło się na powrót do wcześniejszego planu. W międzyczasie powstała fanowska modyfikacja MinecRift, dodająca do gry wsparcie dla deweloperskiej wersji gogli Oculus Rift, a Microsoft zapowiedział specjalną wersję gry na swoje holograficzne okulary Hololens (więcej na ten temat).

microsoft-hololens6

W związku z wydaniem wersji Oculusowej, twórcy fanowskiej modyfikacji otrzymali od Mojang zawiadomienie o tym, że nie mogą już dłużej korzystać z domeny minecraft-vr.com oraz używać nazwy Minecrift. Spowodowało to zawieszenie nieoficjalnego projektu. Wciąż jednak dostępna jest modyfikacja Vivecraft umożliwiająca uruchomienie Minecraft na goglach HTC Vive w trybie „room-scale”.

Przy okazji premiery gry na Oculusa potwierdzono, iż w przyszłości zostanie zaimplementowane wsparcie dla kontrolerów ruchowych Oculus Touch. W tym momencie sterowanie w wirtualnej rzeczywistości odbywa się przy pomocy gamepada.

Minecraft Windows 10 Edition Beta w Oculus Store udostępniony został za darmo, jednak tego typu wersja umożliwia rozgrywkę jedynie przez 90 minut. Aby pograć dłużej konieczne jest dokonanie zapłaty 9,99$. Osoby, które posiadają już zakupioną wcześniej kopię gry otrzymają darmową aktualizację wprowadzającą tryb VR dla Oculusa.