Senza Peso

W ostatnich dniach byliśmy świadkami dwóch interesujących premier przeznaczonych dla użytkowników gogli Oculus Rift i HTC Vive. Wsparcie wspomnianych platform VR otrzymała znana i lubiana wśród użytkowników „dev-kitów” Oculusa mini-opera Senza Peso, a także 20-minutowa fabularna animacja Allumette. Obie te aplikacje udostępnione zostały zupełnie za darmo i naszym zdaniem, o ile posiadacie jedno z powyższych urządzeń, należą do kategorii „To trzeba zobaczyć”.

Senza Peso

Senza Peso to krótka opera składająca się z dwóch części. Pierwsza to krótki film wykonany z niezwykłą dbałością o efekty wizualne, który możecie obejrzeć poniżej. Druga – Senza Peso VR – jest doświadczeniem wirtualnej rzeczywistości stworzonym na bazie tegoż filmu.

Mini-opera opowiada o przejściu ze świata żywych do świata umarłych. Zniewolona w tej rzeczywistości syrena prowadzi dusze do życia po śmierci. Jej śpiew wzmacnia smutny nastrój tego niesamowitego miejsca. Nasza historia rozpoczyna się gdy przeprowadza ona trzy nowe dusze przez ciemniejące królestwo mitycznego świata.

Doświadczenie doczekało się ponownego wydania, tym razem ze wsparciem dla konsumenckich wersji Oculusa i HTC Vive. Deweloperzy ze studia Kite & Lightning opisują nową wersję opery jako Senza Peso 2.0 ponieważ aplikacja została przebudowana i otrzymała m.in. lepszej jakości tekstury. W przyszłości możliwa jest także edycja Senza Peso na mobilne gogle Samsung Gear VR.

Kite & Lightning to studio, które od jakiegoś czasu pracuje nad jedną z najdziwniejszych gier powstających na gogle VR – Bebylon. Więcej na temat tej niekonwencjonalnej produkcji pisaliśmy w tym miejscu.

Senza Peso dostępna jest do pobrania za darmo na platformie Steam oraz w sklepie Oculus Home.

Allumette

Drugą wartą odnotowania nowością jest krótkometrażowa animacja Allumette autorstwa Penrose Studios. Fabuła (luźno inspirowana „Dziewczynką z zapałkami” Hansa Christiana Andersena) opowiada historię osieroconej dziewczynki mieszkającej w fantazyjnym mieście pływającym w chmurach.

Allumette znajdziecie na platformie Steam, a także w Oculus Home oraz PlayStation Store dla gogli PlayStation VR. W każdym przypadku animacja dostępna jest do pobrania bezpłatnie, jednak może się to się to z czasem zmienić.