O zainteresowaniu Fundacji Mozilla rozwiązaniami wirtualnej rzeczywistości informowaliśmy już jakiś czas temu. W związku z obchodzoną właśnie 10 rocznicą powstania popularnej przeglądarki udostępniono eksperymentalny projekt MozVR.com, który ma być pierwszym krokiem Mozilli w kierunku integracji z okularami wirtualnej rzeczywistości.

MozVR nie jest aplikacją, a jedynie stroną internetową, którą aby uruchomić w pełni, należy posiadać gogle Oculus Rift. Twórcy określają ją jako „stronę VR o stronie VR”, na której zgromadzone zostały przykłady zastosowań wirtualnej rzeczywistości w praktyce, a także historyczne informacje dotyczące powstania Oculusa i rozwoju technologii „virtual reality”.

W chwili obecnej MozVR obejmuje jedynie kilka „doświadczeń”, między innymi:

  • Sechelt – lot wzdłuż wybrzeży Kolumbii Brytyjskiej;
  • The Polar Sea – materiał filmowy zarejestrowany w technologii 360-stopni;
  • Talk Chat Show Thing – pierwszy talk-show zrealizowany wyłącznie w wirtualnej rzeczywistości.

Tak naprawdę Mozilla nie wie jak ostatecznie wyglądać będzie przeglądanie zasobów internetu w wirtualnej rzeczywistości. Dlatego też liczy na wsparcie niezależnych programistów, dla których wizja tworzenia środowiska VR może wydawać się niezwykle kusząca. W związku z tym Fundacja udostępniła kod źródłowy wraz z narzędziami pozwalającymi na tworzenie własnych rozwiązań opartych na technologii VR.

Wspomniane wcześniej narzędzia oraz eksperymentalną wersję Mozilli Firefox można pobrać z oficjalnej strony projektu. Twórcy mają nadzieję, że w przyszłości korzystanie z przeglądarki VR będzie możliwe również na goglach wirtualnej rzeczywistości innych firm.