Panuje powszechne przekonanie, iż technologia wirtualnej rzeczywistości przeznaczona jest wyłącznie dla graczy. Twórcy okularów Oculus Rift niejednokrotnie podkreślali, że głównym zastosowaniem ich produktu będą gry, jednak możliwości są dużo obszerniejsze. Technologie VR z powodzeniem wykorzystuje już wojsko, medycyna, a nawet designerzy przy projektowaniu wnętrz nowych samochodów.

Dyrektor działu informatycznego realestate.com.au, największego australijskiego biura nieruchomości przyznał, że jego zespół już pracuje nad wykorzystaniem Oculus Rift w swojej branży. „Przeprowadzamy próby z użyciem Oculus Rift w celu prezentacji nieruchomości.[…] Dlaczego już po 20 minutach spędzonych w mieszkaniu mamy decydować się na jego zakup? Dlaczego nie spędzić w nim trzech godzin?” Pomysł zrodził się wśród jego współpracowników, posiadaczy deweloperskiej wersji Oculus Rift DK1 i zapalonych graczy. To oni zasugerowali możliwości jakie wirtualna rzeczywistość może zaoferować branży nieruchomości.

Koncepcja wydaje się słuszna i prawdopodobnie w ich ślady pójdą kolejne firmy. Tego typu oprogramowanie pozwoli nam dokładniej przeanalizować planowany zakup, bądź co bądź ważnej inwestycji, a także zaoszczędzić czas i pieniądze, które pochłaniają tradycyjne poszukiwania. Korzystanie z wirtualnej rzeczywistości szybko staje się nowym standardem w wizualizacjach architektonicznych, chętnie wykorzystywanych przez deweloperów. Poprzez specjalne aplikacje współpracujące z goglami Oculus Rift, umożliwiają potencjalnym klientom wizualizację przestrzeni i wprowadzenie poprawek według własnych upodobań. Deweloperzy twierdzą, że OR jest niezwykle skuteczny jako narzędzie marketingowe i tego typu rozwiązania wkrótce będą stosowane na porządku dziennym.