Fot. Mikołaj Bujak / muzeum1939.pl

W gdańskim Muzeum II Wojny Światowej powstała „Strefa VR”.

Pod koniec marca w gdańskim Muzeum II Wojny Światowej otwarta została „Strefa VR”. Osoby odwiedzające placówkę mogą w niej założyć gogle wirtualnej rzeczywistości i przenieść się na Westerplatte z września 1939 roku.

Jak czytamy na stronie muzeum „Strefa VR to 6 stałych stacjonarnych stanowisk wirtualnej rzeczywistości, wyposażonych w gogle Oculus Rift, za pomocą których można przenieść się na Westerplatte i zwiedzić półwysep w świecie wirtualnym. (…) Nasz spacer to aż 100 oryginalnych panoram Westerplatte – także z lotu ptaka, 40 skrupulatnie wkomponowanych archiwalnych fotografii, ponad 30 nagrań historycznych relacji i ścieżek dźwiękowych m.in. z relacjami obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej.”

„Otwieramy Strefę VR w Muzeum II Wojny Światowej i jest to pierwsza tego typu inicjatywa w placówkach muzealnych w Europie. Nowe technologie sprawiają, że tworzymy nowe kanały udostępniania dziedzictwa narodowego i to jest właśnie rezultat tego myślenia. Muzeum chce być liderem na światowej mapie kultury i nie może przegapić wyścigu, który trwa na całym świecie” – powiedział podczas oficjalnego otwarcia strefy jej pomysłodawca – Marek Krzemiński, kierownik Działu Promocji Muzeum II Wojny Światowej.

Strefa VR znajduje się w holu, na poziomie -3 i jest udostępniona dla wszystkich zwiedzających zupełnie bezpłatnie.