Zastanawialiście się kiedyś, co by się stało gdybyśmy podłączyli się do aparatury rejestrującej aktywność naszych fal mózgowych i wyświetlili wyniki w formie wizualizacji na ekranie gogli VR? Jeżeli jesteście ciekawi to być może już niedługo będziecie mogli to sprawdzić dzięki projektowi MyndGazer.

Aby wyświetlić aktywność naszych myśli w wirtualnej rzeczywistości będziemy potrzebować oprócz samych gogli także specjalną opaskę (Neurosky EEG) zbierającą sygnały odczytane z mózgu, stosowaną w medycynie m.in. do wykrywania zaburzeń neurologicznych. Następnie dane zostają przetworzone w czasie rzeczywistym w obraz 3D, tworząc jedyną w swoim rodzaju wizualizację na bieżąco dostosowującą się zachodzących zmian fal mózgowych.

No dobrze, ale czemu miałoby to wszystko służyć? Aplikacja nie będzie jedynie ciekawostką. Swoje zastosowanie ma znaleźć przede wszystkim w medycynie, lecz także pomoże w medytacji i trenowaniu umysłu, np. wśród osób cierpiących na zaburzenia koncentracji. Twórcy MyndGazer próbują pozyskać środki finansowe na rozwój projektu poprzez Kickstartera.

Aplikacja będzie dostępna na większość wiodących platform VR tj. Oculus Rift, HTC Vive oraz Google Cardboard. Wizualizacje fal mózgowych uruchomimy także na tradycyjnych monitorach. Cena zestawu zawierającego opaskę Neurosky EEG i oprogramowanie MyndGazer wyceniono na 149 dolarów.