Powstają „cyberbuty” przeznaczone do poruszania się w wirtualnej rzeczywistości.

Austriacka start-up Cybershoes rozpoczął na Kickstarterze kampanię crowdfundingową mającą na celu zebranie środków na sfinansowanie prac nad projektem specjalnych butów przeznaczonych do poruszania się w wirtualnej rzeczywistości. Gadżet pozwoli VR-owym graczom w sposób nieco bardziej naturalny przemieszać się w cyfrowych środowiskach.

Urządzenie wyglądem zbliżone do klapek zakłada się i mocuje na zwykłych butach. W jego podstawie zamontowane zostały rolki, które obracając się powodują poruszanie się naszej postaci do przodu lub do tyłu. Gracz siedząc na obrotowym fotelu wybiera kierunek ruchu i niejako ślizga się stopami po podłodze imitując spacer lub bieg.

Cybershoes łączy się i przekazuje dane do komputera bezprzewodowo. Według twórców projektu na jednym ładowaniu butów (przez Micro USB), które trwa trzy godziny, użytkownicy mogą oczekiwać około 8-10 godzin pracy urządzenia. Akcesorium zadziała z każdą grą VR na PC posiadającą tryb swobodnej lokomocji (m.in. Skyrim VR, Fallout VR, Arizona Sunshine, Onward, Rec Room).

Ceny cyberbutów na Kickstarterze zaczynają się od 151 Euro. Pomysłodawcom rozwiązania wystarczyły 24 godziny, aby trzykrotnie przekroczyć próg 35 tysięcy dolarów, a co za tym idzie zapewnić finansowanie projektu Cybershoes.