Pod koniec roku zadebiutuje headset wirtualnej rzeczywistości EXCHIMP AI1 będący połączeniem mobilności gogli typu Cardboard z wysokiej jakości wyświetlaczem.

Na Kickstarterze trwa zbiórka funduszy na mobilne gogle VR typu „All-in-One”. Celem twórców EXCHIMP AI1 jest wypełnienie luki pomiędzy tanimi a wysokozaawansowanymi headsetami. Urządzenie łączy w sobie mobilność, którą znajdziemy w budżetowych rozwiązaniach opartych na wykorzystaniu smartfona, z wysokiej klasy wyświetlaczem charakteryzującym topowe gogle VR.

Do korzystania z EXCHIMP AI1 nie będziemy potrzebować żadnego smartfona. Zamiast niego wewnątrz headsetu znajdziemy ekran o rozdzielczości 2560×1440 / 60 Hz (QHD) oraz kartę pamięci (16 GB) z wstępnie zainstalowaną treścią. Ciągle jednak będzie możliwość pobierania gier aplikacji VR ze sklepu Google Play za pomocą modułu Wi-Fi obsługującego standard 802.11ac. Urządzenie posiadać będzie także wbudowany akumulator pozwalający na około 7 godzin nieprzerywanej rozgrywki, a także soczewki z 100-stopniowym zasięgiem pola widzenia oraz przewodowy kontroler.

Producenci urządzenia zdecydowali się w tym przypadku na przewodowe rozwiązanie z uwagi na to, że w kontrolerze dodatkowo zmieściły się niektóre podzespoły takie jak procesor czy bateria. W związku z tym headset został odchudzony o około 30 procent i waży 389 gramów, co powinno wpłynąć na ostateczny komfort użytkowania. Inną tego zaletą jest znaczne ograniczenie wytwarzania ciepła wewnątrz gogli.

Według aktualnych planów wyceniana na 229 Euro Kickstarterowa edycja EXCHIMP AI1 trafi do fundatorów we wrześniu. Premiera wersji sklepowej zapowiedziana została na listopad. Jej cena wynosi 399 Euro.

Kickstarterowa kampania zakończy się 18 czerwca. Jej autorom udało się już przekroczyć wyznaczony próg potrzebny do sfinansowania projektu.