Asseco Data Systems podpisało z Uniwersytetem Wrocławskim list intencyjny w sprawie utworzenia Laboratorium Wirtualnej Rzeczywistości. Technologia VR pomoże studentom w nabyciu praktycznych umiejętności koniecznych w późniejszej pracy zawodowej.

„Edukacja wyższa w Polsce coraz dynamiczniej wkracza w świat cyfrowy. Jestem dumny z tego, że zaufała nam kolejna prestiżowa polska uczelnia i wspólnie z Uniwersytetem Wrocławskim będziemy wdrażać i rozpowszechniać technologię, która już zaczęła rewolucjonizować różne dziedziny nauki i biznes, a coraz bardziej wkracza w nasze codzienne życie” – powiedział Andrzej Dopierała, Prezes Zarządu Asseco Data Systems.

W planach jest opracowanie i wdrożenie programów nauczania opartych o technologię VR.

„Myślimy między innymi o tym, by studenci mogli wirtualnie wziąć udział w sekcji zwłok, przeanalizować przyczyny wypadku samochodowego, czy przetestować procedury bezpieczeństwa w trakcie ewakuacji ze stadionu.” – powiedział Damian Mroczyński z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Studenci Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego od maja 2018 r. podczas zajęć dydaktycznych korzystają z dostarczonej przez Asseco Data Systems symulacji komputerowej „Wirtualna Scena Zbrodni”. Symulacja jest wiernym odzwierciedleniem czynności standardowo podejmowanych w miejscu popełnienia przestępstwa.

„Nasi studenci będą mogli „uczestniczyć” w badaniu miejsca zbrodni, dokonać jego szczegółowej analizy. Wystarczy, że założą specjalne gogle. Dzięki dwóm kontrolerom, odpowiednikom dłoni w wirtualnej rzeczywistości, zbiorą materiały dowodowe, zabezpieczą ślady krwi, łuski. Jeśli uda im się odnaleźć szyfr, otworzą sejf, w którym znajdą kolejne tropy” – dodaje Damian Mroczyński.