Zakończył się międzynarodowy festiwal filmów wirtualnej rzeczywistości Kaleidoscope World Tour. Organizatorzy przyznali nagrody dla najlepszych produkcji wyświetlanych podczas imprezy, która odbyła się w 10 miastach na całym świecie. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, kolejna edycja Kaleidoscope VR ma duże szanse zawitać do Polski.

Kaleidoscope VR Film Festival – pierwszy na świecie festiwal dedykowany wyłącznie filmowym i artystycznym doświadczeniom VR – zorganizował na przełomie marca i kwietnia serię imprez World Tour, w tym najbliżej nas w Berlinie. Wydarzenie zawitało także do: Paryża, Londynu, Amsterdamu, Sztokholmu, Tel Awiwu, Melbourne, Tokyo, koreańskiego Pangyo oraz niemieckiej Kolonii. Wśród światowych premier dostępnych dla gości festiwalu znalazły się m.in. produkcje takie jak: „Mad God”, „Jet Lag”, „La Peri: A Prelude”, „The Marchland”, „Old Friend” oraz „Notes on Blindness”.

Łącznie pojawiło się ponad 30 różnego rodzaju doświadczeń VR wykonanych w technologii 360-stopni. Z pośród nich wybrano zwycięzców w sześciu kategoriach.

Kaleidoscope Grand Prize for Excellence in Cinematic Virtual Reality

Tana Pura

Reżyseria: Mike Tucker

Główną nagrodę festiwalu otrzymało audiowizualne doświadczenie VR – Tana Pura. Autorzy eksperymentu koncentrującego się na momencie śmierci i przejściu duszy w zaświaty inspirowali się „Tybetańską Księgą Umarłych” oraz książką „The Psychedelic Experience”. Nazwa doświadczenia pochodzi od hinduskiego instrumentu muzycznego ‚tanpura’.


Kaleidoscope Award for Best Experimental Experience

Notes On Blindness

Reżyseria: Arnaud Colinart, Amaury La Burthe, Peter Middleton, & James Spinney

Najlepszym eksperymentalnym doświadczeniem VR wybrano „Notes On Blindness”. To przejmująca historia pisarza i teologa Johna Hulla, który w trakcie swojej kariery stracił wzrok. Autorzy tego doświadczenia wykorzystali nowe formy narracji bazujące na emocjonalnych audio-pamiętnikach pozostawionych przez pisarza. Celem projektu jest próba pokazania sposobu w jaki odbierają świat osoby niewidome.


Kaleidoscope Award for Best Animated Experience

Old Friend

Reżyseria: Tyler Hurd

Animacja muzyczna, która „wymaga” od widza aktywnego zaangażowania się w treść doświadczenia i wykonania zabawnego układu tanecznego wraz z bohaterami filmu.


Kaleidoscope Award for Best Interactive Experience

La Peri: A Prelude

Reżyseria: Balthazar Auxietre

Kolejne doświadczenie muzyczne, tym razem pozwalające użytkownikowi gogli stać się częścią baletu. Inspiracją dla tego projektu był film animowany wytwórni Walta Disneya „Fantazja” z 1940 roku oraz balet „La Péri”.


Kaleidoscope Award for Best Documentary

Clouds

Reżyseria: James George & Jonathan Minard

Najlepszym filmem dokumentalnym uznano „Clouds” będący interaktywnym portretem artystów wykorzystujących w swoich pracach najnowsze zdobycze technologiczne. Projekt stawia pytania o przyszłość kreatywności w czasie, gdy algorytmy zaczynają odgrywają coraz bardziej istotną rolę w kształtowaniu kultury.


Kaleidoscope Award for Best Live Action Experience

Jet Lag

Reżyseria: Pierre Friquet

Historia pewnej miłości na odległość wyrażanej poprzez muzykę i taniec.


W ramach festiwalu odbyły się także m.in. specjalne prezentacje aplikacji Tilt Brush, która jest dziełem studia Skillman & Hackett zakupionego w ubiegłym roku przez firmę Google. Oprogramowanie umożliwia intuicyjne tworzenie obrazów w przestrzeni 3D za pomocą gogli i kontrolera VR.

Kaleidoscope to projekt powstały w maju 2015 roku z inicjatywy René Pinnell oraz Michaela Breymanna. Celem jego działalności jest umożliwienie niezależnym artystom wykorzystującym technologię Virtual Reality promowanie swoich prac oraz wyznaczanie nowych granic dla filmu i rozrywki. Według naszych informacji czynione są starania, aby kolejna edycja festiwalu Kaleidoscope VR odbyła się m.in. na terenie naszego kraju.