Zapraszamy na kolejną porcję filmików 360º, które można oglądać w goglach Virtual Reality z perspektywy pierwszej osoby. W tym miesiącu do naszego zestawienia załapała się m.in. wycieczka do Czarnobyla z zawodowym przewodnikiem oraz wizyta w amerykańskim więzieniu.

Jak co miesiąc zapraszamy na podsumowanie najciekawszych 360-stopniowych materiałów, które pojawiły się w serwisie YouTube. Poprzednie zestawienie obejmujące wyróżniające się naszym zdaniem filmy 360º w miesiącu marcu znajdziecie w tym miejscu.


UWAGA: Wszystkie poniższe materiały można obejrzeć za pomocą smartfona i aplikacji YouTube dla mobilnych gogli typu Cardboard (Android i iOS) oraz Daydream (Android). W przypadku konsumenckich wersji gogli Oculus Rift i HTC Vive warunkiem jest posiadanie płatnego oprogramowania. Usługę taką oferuje polska aplikacja Cmoar VR Cinema, a także Virtual Desktop, który posiada opcję streamingu filmów 360º z YouTube na Oculusa i Vive oraz możliwość zapisania ich na dysk (lepsza jakość). Użytkownicy gogli PlayStation VR mogą je uruchomić dzięki aplikacji YouTube dla konsoli PS4.


NASA VR: Cassini’s Grand Finale

NASA opublikowała wizualizację niedawnej głośnej misji sondy Cassini, która przeleciała pod pierścieniami Saturna.

Amerykańska Agencja Kosmiczna wrzuciła także nagranie ze startu rakiety, który był po raz pierwszy transmitowany na żywo w 360-stopniach (właściwa akcja w okolicach 11 minuty).


Mój pierwszy dzień w pracy 360

Fundacja SYNAPSIS, wiodąca organizacja wspierająca osoby z spektrum autyzmu w Polsce, wspólnie z World of VR realizuje program edukacyjny pomagający wejść osobom z autyzmem na rynek pracy wykorzystując narzędzia wirtualnej rzeczywistości. W ramach niego został zrealizowany 360-stopniowy film „Mój pierwszy dzień w pracy”, w którym swojego głosu użyczył aktor Bartłomiej Topa.

„W trzech scenach widzimy i słyszymy świat oczyma i uszami osoby z autyzmem, podobnie jak on odbieramy społeczne relacje uczestnicząc w rozmowie z przełożonym i koleżankami z pracy. Pokazujemy trudności z jakimi osoba z autyzmem musi się zmierzyć w nowym środowisku zawodowym. Przeżywamy sytuację w sposób, jaki jest charakterystyczny dla osób z autyzmem i Zespołem Aspergera” – mówi Maciej Piwowarczuk, reżyser filmu.

Więcej na temat sferycznej produkcji przeczytacie tutaj.


Return to Chernobyl: 360

Wycieczka do Czarnobyla z Aleksandrem, który w wieku 9 lat przeżył katastrofę ukraińskiej elektrowni jądrowej. Jest on na co dzień przewodnikiem, który oprowadza turystów po rodzinnej Prypeci i okolicznych terenach.


Step to the Line

Film zrealizowany w ramach Oculusowej inicjatywy na rzecz społecznego dobra – „VR For Good”.

„W tym krótkim dokumencie VR nagranym w więzieniu zobaczymy, że wyjście na wolność może być tak samo wstrząsające jak trafienie za kraty, a także jak pobyt w więzieniu może zmienić życie.”


Life On Mars: Get To Know The Crew

Kolejna część cyklu „Życie na marsie” realizowanego przez The New York Times. Nagranie przedstawia kulisy finansowanego przez NASA eksperymentu, w ramach którego grupa śmiałków od kilku miesięcy zamieszkuję w odosobnieniu w specjalnej wiosce zlokalizowanej na Hawajach w okolicy wulkanu. Cele tego przedsięwzięcia jest symulacja życia na marsjańskiej kolonii.


The New York Times 360 w Polsce

Ekipa ‚The New York Times 360’ przyjechała także do Polski gdzie zrealizowała materiał poświęcony obozowi koncentracyjnemu Auschwitz.

Powstał także mini-reportaż dedykowany pomnikowi przyrody Krzywy Las, który znajduje się w okolicach wsi Nowe Czarnowo w województwie zachodniopomorskim.


Vimy Ridge 360

Wirtualna wycieczka z przewodnikiem po polu bitwy pod Vimy Ridge, która miała miejsce we Francji podczas I wojny światowej.


World of Tanks – Inside The King Tiger

Twórcy gry „World of Tanks” kontynuują publikację serii filmów 360-stopni, poświęconych słynnym czołgom. Tym razem na tapetę wzięto największy i najcięższy czołg II wojny światowej.


Leonardo Da Vinci – Ostatnia Wieczerza 360

Piotr Loj opublikował 360-stopniową wersję słynnego obrazu Leonardo Da Vinci – Ostatnia Wieczerza.


High Speed Wingsuit Racing

Lot wingsuit z Red Bullem.


Dollhouse

Jeżeli zastanawialiście się jak wygląda życie w domku dla lalek, to poniższy materiał pomoże odpowiedzieć na to pytanie.


Selfie Lessons From A Chimp

Szympans kradnie kamerę 360-stopni. Uwaga, dalsza część nagrania średnio nadaje się do oglądania w goglach VR.


Teatr Komedia VR

Nagranie zrealizowane przez wrocławską firmę VR Premium.


Om Nom Stories

Ciesząca się sporą popularnością sferyczna kreskówka, która powinna zainteresować najmłodszych użytkowników gogli VR.


Disney Channel Polska

Dzieciaki mogą także wypróbować produkcję opublikowaną na kanale Disney Channel Polska.


Świat w miniaturze


Poisoned Ground: a journey to Iraq’s burning oil fields


Most Beautiful Sceneries of the World


The Grand Canyon As You’ve Never Seen It Before


Moskwa zimą


Angel Falls – Venezuela


Discovery – Protecting Pandas


The Crystal Reef: How Climate Change Is Affecting Our Oceans


Festiwal rzeźbienia w piasku


Formula Drift – Streets of Long Beach


Biking in Saalbach


Rainbow Good Boy


Warszawa w 360°

Na YouTube zadebiutował kanał „Warszawa w 360°”, na którym publikowane są różnego rodzaju sferyczne ujęcia stolicy naszego kraju. Oto dwa z nich przedstawiające Łazienki Królewskie oraz bulwar wiślany.


Rollercoastery 360º

Na koniec tradycyjnie kilka materiałów dla fanów kolejek górskich.

– Steel Dragon, Nagashina Spa Land, Japonia

– Gold Rush, Attractiepark Slagharen, Holandia

– Kompilacja nagrań z kilku rollercoasterów

Zobacz także: Najciekawsze filmy 360º – marzec 2017