Kwiecień to kolejny świetny miesiąc dla filmów sferycznych. Serwis YouTube uruchomił usługę umożliwiającą strumieniowanie wideo 360º. Oznacza to, że właściciele mobilnych gogli typu Cardboard mogą od teraz oglądać np. bezpośrednią transmisję z koncertu, z takiej perspektywy, jakby się tam fizycznie znajdowali. W taki właśnie sposób po raz pierwszy w historii przeprowadzono transmisję ‚na żywo’ z operacji na gogle VR. Co więcej? Na świecie nagrodzono najlepsze filmy VR festiwalu Kaleidoscope World Tour, natomiast w Polsce federacja sztuk walki KSW jako pierwsza organizacja MMA na świecie zrealizowała galę w technologii 360º.

Zapraszamy na przegląd najciekawszych i najpopularniejszych filmów 360º, które pojawiły się w kwietniu w serwisie YouTube.


UWAGA: Wszystkie poniższe materiały można oglądać za pomocą smartfona i aplikacji YouTube dla mobilnych gogli typu Cardboard. W przypadku konsumenckich wersji gogli Oculus Rift i HTC Vive warunkiem jest posiadanie płatnego oprogramowania. Usługę taką oferuje aplikacja Virtual Desktop, która posiada opcję streamingu filmów 360º z YouTube na Oculusa oraz możliwość zapisania ich na dysk (lepsza jakość). Oprogramowanie dostępne jest na platformie Steam w cenie 14,99€

Made in Polska

Nasze zestawienie tradycyjnie już rozpoczynamy od przedstawienia nowych polskich produkcji 360º.

KSW VR

Konfrontacja Sztuk Walki – polska federacja mieszanych sztuk walki znana jako KSW – stała się pierwszą organizacją MMA na świecie, która zrealizowała galę w 360-stopniach. Sferyczny materiał powstał dzięki współpracy z firmą Immersion i jest pierwszym w historii zarejestrowanym wydarzeniem MMA tej rangi, które można obejrzeć na goglach wirtualnej rzeczywistości. Nagranie powstało podczas niedawnej gali KSW 34. Więcej o KSW VR.

Chernobyl VR Project – trailer 360º

W dniu 30. rocznicy katastrofy w Czarnobylu gliwickie studio The Farm 51 opublikowało 360-stopniowy zwiastun doświadczenia wirtualnej rzeczywistości Chernobyl VR.

Chernobyl VR Project to pierwsza w historii wirtualna wycieczka po Czarnobylu i Prypeci przeznaczona na gogle VR. Aplikacja zadebiutuje już w czerwcu w oficjalnym sklepie Oculusa. W kolejnych miesiącach udostępniane będą wersje na innych platformach. Więcej na temat: Chernobyl VR.

Kulisy meczu Polska – Finlandia

Na kanale PZPN-u „Łączy nas piłka” opublikowano kulisy niedawnego meczu Polska – Finlandia, który odbył się na stadionie we Wrocławiu.

Tymbark Owoce Świata

360-stopniowa reklama stworzona z okazji 80 urodzin Tymbarku.

Piano Concert – Artur Sychowski

Nagranie z występu pianisty Artura Sychowskiego, nakręcone przez firmę VR Visio w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

INCEPCJA! Wirtualne zwiedzanie kawalerki Łukasza Jakóbiaka

Łukasz Jakóbiak w swojej kawalerce ogląda siebie w swojej kawalerce na filmie 360 stopni. Realizacja: VR Premium

Zlot Foodtrucków + Demonstracja

Może kogoś zainteresuje relacja ze Zlotu Foodtrucków. Wydarzenie odbyło się 16-18 kwietnia na Placu Defilad w Warszawie. Realizacja: Future Pictures

Future Pictures nakręciło również 360-stopniową relację z demonstracji przeciwko zaostrzeniu ustawy aborcyjnej.

The Pull

Krótki film VR by Quba Michalski.


Discovery VR

Stacja Discovery coraz mocniej angażuje się w produkcję treści 360º. W tym miesiącu opublikowała kolejne filmy sferyczne.

Spacer na linie nad Kanionem

Skeleton Racing

Zastanawialiście się kiedyś co widzi i słyszy zawodnik uprawiający skeleton? Poniżej odpowiedź.

Wizyta w warsztacie produkującym neony


Sport

NHL All Star Weekend (Wideo z dźwiękiem 3D)

Przykład zastosowania technologii dźwięku 3D znanej jako „Spatial Audio” (funkcja dźwięku przestrzennego w tej chwili dostępna jest wyłącznie dla urządzeń z Androidem). Materiał zarejestrowany przez znaną w branży kamer 360º firmę Jaunt VR podczas „weekendu gwiazd” hokejowej ligi NHL.

Borussia Dortmund – FC Bayern

Relacja z hitowego meczu Bundesligi

Anglia – Holandia

Podobna relacja z meczu reprezentacji Anglii i Holandii na Wembley.

Crvena Zvezda – Partizan

Jeden z najsłynniejszych meczów derbowych na świecie.


Najpopularniejsze filmy w kwietniu

The BMW M2 – Eyes on Gigi Hadid

360-stopniowa reklama The BMW M2, ale także pomysłowa odmiana gry w trzy kubki. Naszym zadaniem jest utrzymanie wzroku na głównej bohaterce filmu (Gigi Hadid), która wsiada do jednego z kilku jednakowych samochodów. Uwaga: Oglądając na goglach VR może trochę boleć szyja. Film uzyskał 3 miliony wyświetleń.

Landing Plane Nearly Hits Tourist

Lądujący samolot o mało co nie zahaczył turystów. Uwaga na głowę…

Google Spotlight Story: HELP

Kolejny film 360º z cyklu Google Spotlight Story. Tym razem znajdziemy się w centrum Los Angeles gdzie trwa właśnie deszcz meteorów. Spotkamy także przybysza z innej planety.

NASA’s Curiosity Mars Rover at Naukluft Plateau (360 View)

Panorama złożona ze zdjęć nakręconych przez marsjański łazik.

CS:GO in 360

Counter-Strike: Global Offensive z perspektywy pierwszej osoby.

The Jungle Book

The Climb – Alps ascent

Sferyczny materiał promocyjny gry VR studia Crytek – The Climb.

Hitman

Zobacz także: Najciekawsze filmy 360º – marzec 2016