W ostatnich dniach coraz częściej słyszymy o nowych inicjatywach związanych z filmami 360º. Tematem zainteresowali się już także polscy filmowcy czego dowodem mogło być niedawne spotkanie z cyklu StoryCode Warsaw poświęcone nowym formom narracji w filmach sferycznych dla wirtualnej rzeczywistości. W wydarzeniu wzięli udział m.in. przedstawiciele grupy badawczej „Sferyczny Film 3D – narodziny nowego języka wizualnego w narracji”, która powstała w Szkole Filmowej w Łodzi. Jednym z ich projektów jest pierwszy w Europie sferyczny teledysk 3D. Więcej na temat wideoklipu VR przeczytacie w tym miejscu, tymczasem tradycyjnie zapraszamy na przegląd najciekawszych (naszym zdaniem) 360-stopniowych filmów, które pojawiły się na YouTube w ciągu poprzedniego miesiąca.

UWAGA: Wszystkie poniższe materiały można oglądać za pomocą smartfona i aplikacji YouTube dla mobilnych gogli typu Cardboard  (także Samsung Gear VR). W przypadku posiadaczy gogli VR Oculus Rift w wersji DK2 polecamy darmowy program Virtual Desktop (najnowsza wersja do pobrania tutaj), który posiada opcję streamingu filmów 360º z YouTube na Oculusa oraz możliwość ich zapisania na dysk (lepsza jakość).

Made in Polska

Podsumowanie lutego rozpoczniemy tym razem od prezentacji najciekawszych nowych polskich produkcji 360º.

Wrocławskie ZOO w 360°

Firma VR Premium przy współpracy z Wrocławskim Ogrodem Zoologicznym zrealizowała 360-stopniowy materiał przedstawiający ujęcia z jednego z najbardziej znanych polskich obiektów tego typu. Pozycja obowiązkowa.

Kulisy meczu Polska – Islandia (13.11.2015) w 360°

Jest to pierwszy film dla reprezentacji Polski w piłce nożnej zrealizowany w technologii 360. Podczas meczu Polska – Islandia, który odbył się 13 listopada 2015 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie, specjalny system kamer 360°, filmujący rzeczywistość we wszystkich kierunkach, uchwycił nie tylko zmagania piłkarzy, ale również otoczenie, atmosferę na trybunach oraz reakcje kibiców dopingujących drużynę biało-czerwonych. Film powstał we współpracy z firmą ImmersionVR zajmującą się tworzeniem treści na urządzenia wirtualnej rzeczywistości.

Typowa lekcja języka polskiego [Ponki]

Komediowy kanał na YT Ponki nadaje w 360-stopniach. Jego autorzy opublikowali film 360° pt. TYPOWA LEKCJA J.POLSKIEGO. Produkcja firmy VR Premium była drugim najchętniej oglądanym filmem 360-stopni w lutym na całym świecie (ponad 2 miliony wyświetleń na YouTube).

„Wciel się w typowego ucznia gimnazjum i przeżyj lekcję języka polskiego na własnej skórze” – tak reklamuje swoją nową produkcję jeden z najpopularniejszych polskich kanałów YouTube.

Demonstracja KOD w 360°

Newsweek opublikował materiał zarejestrowany kamerą 360-stopni podczas demonstracji organizowanej przez Komitet Obrony Demokracji (KOD).

Belgijski kanał informacyjny nadaje w 360-stopniach

Stacja VRT (Vlaamse Radio- en Televisieomroeporganisatie) – belgijski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny produkujący programy w języku niderlandzkim – opublikowała pierwszy, pilotażowy odcinek wiadomości 360º. Więcej na temat tego projektu pisaliśmy tutaj.

The Simpsons – 500 odcinków jednocześnie

A co będziemy się rozdrabniać…

Predator vs. Colonial Marines – fanowski film 360º

Firma Loot Crate opublikowała nieoficjalny, fanowski film 360º zatytułowany Predator vs. Colonial Marines. Produkcja pozwala wziąć udział jako bierny obserwator w pojedynku pomiędzy znanym z serii Alien oddziałem Colonial Marines a zawsze niebezpiecznym i nieprzewidywalnym Predatorem.

NASA’s Curiosity Mars Rover at Namib Dune

Sferyczne zdjęcia prosto z Marsa.

Oscary 360˚

David Attenborough i dinozaury

Discovery VR – Legends of the Alamo

Ekipa Discovery odwiedziła tym razem San Antonio w stanie Teksas, gdzie nakręciła 360-stopniową lekcję historii.

Honor Everywhere – World War II Memorial

Where’s Waldo?

360-wariacja na temat popularnego amerykańskiego serialu animowanego „Gdzie jest Wally?”

Oreo – reklama 360º

Pomysłowo wykonana reklama ciasteczek Oreo.

Skijoring in 360

A w taki sposób promuje się McDonald’s Canada.

Sport

NHL 360º

Amerykańska liga hokeja na lodzie przy współpracy z firmą Jaunt nakręciła dwa sferyczne materiały zarejestrowane podczas meczu gwiazd oraz corocznej imprezy NHL Winter Classic, w ramach której zespoły rywalizują zamiast w hali, na stadionie.

Skoki narciarskie

Freestyle Soccer

BASE Jumping (Burj Khalifa)

Paralotniarstwo

Speed Flying

Snowboarding

Psi… Super Bowl

Sundance Film Festival 2016

Pozostając w temacie filmów sferycznych wypada wspomnieć o dwóch wydarzeniach filmowych. W Park City w stanie Utah, po raz drugi w swojej 30-letniej historii Sundance Film Festival gościł twórców 360-stopniowych filmów przeznaczonych na gogle wirtualnej rzeczywistości. Udana pod tym względem zeszłoroczna edycja sprawiła, że w tym roku pojawiło się ich znacznie więcej. Więcej na temat tego wydarzenia pisaliśmy tutaj.

Kaleidoscope VR Film Festival

Z kolei Kaleidoscope VR Film Festival organizuje serię imprez World Tour, w tym najbliżej nas w Berlinie. Jest to pierwszy na świecie festiwal dedykowany wyłącznie filmowym i artystycznym doświadczeniom VR. Ich najnowszy program prezentuje najlepsze VR-owe rzeczy jakie są w tym momencie dostępne, w tym kilka światowych premier. Więcej na temat festiwalu pisaliśmy w tym miejscu.

Zobacz także: Najciekawsze filmy 360º – styczeń 2016