W ostatnim miesiącu znów wiele działo się w temacie nagrań 360º. Twórcy cyfrowego sklepu Steam ujawnili prace nad usługą umożliwiającą strumieniowanie sferycznych filmów bezpośrednio na gogle VR w jakości 10K; koszykarska liga NBA przeprowadzi w nowym sezonie 25 transmisji Live VR 360 z rozgrywek, natomiast polska firma BIVROST zaprezentowała kamerę do livestreamingu 360º oraz profesjonalny rig.

My tymczasem zapraszamy na comiesięczne podsumowanie najciekawszych (naszym zdaniem) 360-stopniowych filmów, które pojawiły się w serwisie YouTube.


UWAGA: Wszystkie poniższe materiały można oglądać za pomocą smartfona i aplikacji YouTube dla mobilnych gogli typu Cardboard (Android i iOS). W przypadku konsumenckich wersji gogli Oculus Rift i HTC Vive warunkiem jest posiadanie płatnego oprogramowania. Usługę taką oferuje polska aplikacja Cmoar VR Cinema, a także Virtual Desktop, który posiada opcję streamingu filmów 360º z YouTube na Oculusa i Vive oraz możliwość zapisania ich na dysk (lepsza jakość).

The Walking Dead 360°

Na kanale FOX opublikowano sferyczną reklamę popularnego serialu The Walking Dead.


Przegląd filmów o wirtualnej rzeczywistości

Na kanale Raging Cinema pojawił się interesujący materiał wideo zrealizowany w technologii 360-stopni przestawiający historię tradycyjnych filmów, w których przewija się wątek wirtualnej rzeczywistości. Autorzy wybrali 25 produkcji światowej kinematografii zrealizowanych na przestrzeni 40 lat. Każdy z nich porusza temat technologii Virtual Reality bądź kreowania wirtualnych przestrzeni.


VRtually There – pierwszy 360-stopniowy „news show”

USA Today – jeden z największych ogólnokrajowych amerykańskich dzienników – rozpoczął produkcje magazynu VRtually There, który tworzony jest przy użyciu kamer 360º. Autorzy sferycznego „News Show” powstającego we współpracy z YouTube oraz firmą Toyota obiecują cotygodniowe publikacje kompilacji kilku interesujących sferycznych doświadczeń.

W pierwszym odcinku twórcy VRtually There zabierają nas na lotniskowiec USS Eisenhower; do Albuquerque w stanie Nowy Meksyk na największy na świecie festiwal balonowy, a także do Arizony gdzie grupa śmiałków oddaje się spacerom po linie.

Dostępny jest już także odcinek drugi, w którym zobaczymy profesjonalny skatepark, gwieździste niebo nad Arizoną oraz pilota-akrobatę chodzącego w czasie lotu po skrzydłach samolotu.


Energylandia 360º

Na kanale Agora Grafika pojawił się materiał nakręcony w największym polskim parku rozrywki – Energylandia w Zatorze.


Rawa Blues Festiwal

Przygotowania Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia do koncertu w ramach Rawa Blues Festiwal. Po raz pierwszy blues został zagrany przy wsparciu pełnego składu orkiestry symfonicznej.


Huragan Matthew

Nagranie zarejestrowane podczas huraganu Matthew, który nawiedził w październiku m.in. Daytona Beach na Florydzie.


Kanadyjska hydroelektrownia

Wizyta w kanadyjskiej hydroelektrowni znajdującej się w prowincji Quebec.


Farming Simulator 360º

Tak mogłaby wyglądać gra Farming Simulator 17, gdyby tylko posiadała wsparcie dla gogli VR.


Gabinet Owalny

Na kanale CollegeHumor opublikowano humorystyczną inscenizację Gabinetu Owalnego drugiego prezydenta USA – Johna Adamsa – podczas jego prezydentury w latach 1797-1801…

… oraz Abrahama Lincolna (1861-1865).


Arizona Sunshine „Apocalypse Trailer” 360º

Zwiastuny wykonane w technologii 360-stopni szybko miały stać się standardem wśród producentów gier komputerowych. Niestety dotychczas tak się jeszcze nie stało. Jednym z nielicznych wyjątków jest studio Vertigo Games, które opublikowało trailer 360º gry Arizona Sunshine VR.

Autorzy udostępnili dla użytkowników Oculus Rift oraz HTC Vive specjalną wersję trailera 360º, którą można pobrać w najwyższej możliwej jakości w tym miejscu.


MUSE – Revolt (360° Music Video)

360-stopniowy teledysk brytyjskiego zespołu rockowego Muse.


Renault Koleos

Sferyczna reklama samochodu Renault Koleos.


Igrzyska w Rio

Nagranie zarejestrowane podczas finałowych biegów lekkoatletycznych Igrzysk Olimpijskich w Rio.


Mount Everest VR Documentary

Sferyczny zwiastun nowej dokumentalnej serii 360 VR zrealizowanej przez Sports Illustrated.


Doctor Strange – Tilt Brush Experience

Trzy światy inspirowane komiksową serią Doktor Strange wykreowane przez artystów w VR-owej aplikacji malarskiej Tilt Brush. Hong Kong, Londyn oraz Nowy Jork. „Trzech artystów, trzy miasta, trzy wymiary.”


Bell AH-1Z Viper 360

Przelot śmigłowcem szturmowym Bell AH-1Z Viper.


World of Warships – HMS Belfast

Prezentacja HMS Belfast – krążownika brytyjskiej marynarki Royal Navy z okresu II wojny światowej.


GoPro VR: The Fourth Phase

Snowboardowe doświadczenie opublikowane przez firmę GoPro.


VR w służbie dzieciom

Piotr Loj opublikował 360-stopniowe filmy prezentowane w ramach działalności Fundacji „Virtual Dream”, pacjentom hospicjów dziecięcych, oddziałów onkologicznych oraz Domów Dziecka. Dzięki takim nagraniom są oni w stanie doświadczyć przeżyć, których nigdy nie mogliby spróbować w realnym świecie.


The One Breath 360 Experience

Nurkowanie u wybrzeży Kornwalii. Materiał zrealizowany przez producenta tabletek Nicorette.


Złomowisko PL

Ekskluzywne fragmenty programu polskiego oddziału Discovery – Złomowisko PL.


National Geographic 360°

Podróż na Antarktydę

Symulacja lądowania na Marsie wg. Nat Geo.

National Geographic nakręcił także materiał w zlokalizowanej w Nowej Zelandii jaskini Waitomo Glowworm. Jaskinia słynie z występującej tam populacji „świecących robaczków”.

Nurkowanie z rekinem – Głowomłot olbrzymi.


Halloween 360

Jedna z ciekawszych tegorocznych produkcji halloweenowych – „Escape From Calypso Island”.

Przygody wiecznie głodnego domowego kota Simona w tym miesiącu w wersji halloweenowej.

Na zakończenie coś dla ludzi o jeszcze mocniejszych nerwach – Ouija 360.

Zobacz także: Najciekawsze filmy 360º – wrzesień 2016