Jak co miesiąc zapraszamy na przegląd najciekawszych filmów 360º, które pojawiły się w serwisie YouTube. Jest to w tej chwili najpopularniejsza platforma video umożliwiająca odtwarzanie sferycznych materiałów bezpośrednio na goglach wirtualnej rzeczywistości. W wrześniu pojawiło się sporo wartych odnotowania polskich produkcji.


UWAGA: Wszystkie poniższe materiały można oglądać za pomocą smartfona i aplikacji YouTube dla mobilnych gogli typu Cardboard (Android i iOS). W przypadku konsumenckich wersji gogli Oculus Rift i HTC Vive warunkiem jest posiadanie płatnego oprogramowania. Usługę taką oferuje polska aplikacja Cmoar VR Cinema, a także Virtual Desktop, który posiada opcję streamingu filmów 360º z YouTube na Oculusa i Vive oraz możliwość zapisania ich na dysk (lepsza jakość).

Globalny Bank Nasion

Wycieczka po znajdującym się na norweskim archipelagu Svalbard budynku Globalnego Banku Nasion (Svalbard Global Seed Vault). Obiekt zbudowany został w celu bezpiecznego przechowywania nasion roślin jadalnych z całego świata. Jak podaje Wikipedia „za sprawą bardzo niskiej temperatury otoczenia, przechowywanie nasion odbywa się bez wykorzystania elektryczności” natomiast sam budynek „działa bez stałego personelu”. Ze względu na strategiczne znaczenie tego miejsca, zwiedzanie budynku przez turystów jest zakazane.

Journey To The Edge Of Space

Podróż na wysokość ponad 90.000 stóp (27,4 km) do stratosfery. Jest to prawdopodobnie pierwszy tego typu materiał nakręcony kamerą 360º. Jak twierdzą autorzy filmu kamera sferyczna nigdy dotychczas nie osiągnęła takiej wysokości.

NASA Astronaut Training: Space Walk

NASA opublikowała sferyczne nagranie przedstawiające trening astronautów w specjalnym podwodnym centrum szkoleniowym w Houston, w którym pracownicy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) uczą się poruszania w stanie nieważkości.

Carrefour VR

Najczęściej wyświetlanym filmem 360º we wrześniu okazała się reklama francuskiej sieci hipermarketów Carrefour (prawie 1,5 miliona wyświetleń).

360° Dubstep Dance

W czołówce najchętniej oglądanych nagrań znalazł się także występ grupy tanecznej.

Crimea bridge

Rosjanie przygotowali 360-stopniową prezentację przedstawiającą postępy w budowie mostu na Krym.

Ars Independent Festival 2016

Sferyczne filmy prezentowane w ramach tegorocznej edycji katowickiego festiwalu Ars Independent, któremu mieliśmy okazję medialnie patronować.

„Makieta zbudowana przez Piotra Andrzejewskiego znajduje się w mieszkaniu o powierzchni 47,5 metra kwadratowego. Tory kolejowe przechodzą przez wszystkie pomieszczenia w mieszkaniu z wyjątkiem kuchni i łazienki. Makieta składa się z 50 modułów. Na makiecie jest w tej chwili: 70 metrów torów, 36 budynków i 36 semaforów. Po makiecie na raz może poruszać się 9 pociągów. Najdłuższy pociąg, który mieści się na stacji, może mieć 2,1 m długości. Przez ostatnie 8 lat pan Piotr poświecił na prace nad makietą ok 8500 godzin. Rozbudowa i praca nad makietą trwają dalej.”

„Irena Kubik z domu Sokołowska, urodzona w Wałczu, obecnie mieszkanka Dąbrowy Górniczej, ozdobiła lustrami swoje mieszkanie. Imponujące lustrzane mozaiki zdobią obficie salon, przedpokój, kuchnię, łazienkę oraz balkon. Fragmenty luster układają się w motywy geometryczne oraz przedstawienia m.in. zwierząt, roślin czy martwej natury. Pokrywający ściany oraz sufit lustrzany kruszec tworzy dla obserwatora mieszkania pani Ireny prawdziwą ucztę wizualną.”

Orkiestra Sinfonia Varsovia

Projekt w kooperacji VR Premium, OTO film, Expresso Postproduction i Cafe Ole, promujący Sinfonię Varsovię i wydarzenie Szalone Dni Muzyki.

Więcej podobnych filmów znajdziecie na stronie szalone360.pl.

Powietrzny taniec w tunelu aerodynamicznym

Film opublikowany na kanale Samsung Polska przedstawiający powietrzny taniec w tunelu aerodynamicznym z Mają Kuczyńską (Mistrzynią Tańca w Tunelu Aerodynamicznym).

Kuba Przygoński – Zostań legendą

Kolejna produkcja Samsung Polska. Przejazd samochodem rajdowym z Kubą Przygońskim.

Krzysztof Gonciarz 360º

Niezwykle popularny polski vloger Krzysztof Gonciarz znany z dopracowania i wysokiej jakości publikowanych filmów, zamieścił pierwszy film nakręcony w 360-stopniach. Nie wiadomo czy jest to zapowiedź nowej serii tego typu materiałów (sam film mówiąc kolokwialnie szału nie robi), jednakże fakt zainteresowania Krzyśka technologią 360º warto odnotować.

Festiwal Kolorów – Wrocław

Nagranie z Festiwalu Kolorów „Hello Holi 2106” we Wrocławiu zrealizowane przez firmę Sphera.pl.

Odbijamy Izaka (Militaria.pl)

Sieć Militaria.pl wkroczyła do świata wirtualnej rzeczywistości wykorzystując w swojej najnowszej kampanii reklamowej film 360º.

Kampania została stworzona we współpracy z wrocławską firmą Virtuality360, która opublikowała na swojej stronie ‚case study‚ przedstawiające szczegóły realizacji projektu.

Liverpool FC 360° Experience

Wizyta na Anfield, stadionie klubu piłkarskiego Liverpool FC.

LG OLED tunnel

Tunel wykonany z wyświetlaczy OLED firmy LG zaprezentowany podczas niedawnych targów IFA 2016 w Berlinie.

The Conjuring 2 VR 360

Sferyczne doświadczenie zrealizowane na potrzeby kampanii reklamowej horroru Obecność 2 (ang. The Conjuring 2: The Enfield Poltergeist).

The Exorcist 360 Experience

Nagranie bazujące na serialu produkcji FOX pt. The Exorcist.

Slender Man

Jeszcze jedna propozycja dla osób o mocnych nerwach.

Train ride for kids

Tym razem coś z zupełnie innej beczki.

HITMAN 360

Hitman odwiedza Bangkok.

Pokemon GO! 360° VR

Na zakończenie coś dla fanów Pokemonów.

Zobacz także: Najciekawsze filmy 360º – sierpień 2016