Zapraszamy na zestawienie podsumowujące najciekawsze gry, aplikacje i doświadczenia VR, które zadebiutowały w czerwcu ze wsparciem dla gogli wirtualnej rzeczywistości.

Poprzednie zestawienie obejmujące wyróżniające się VR-owe produkcje z maja opublikowaliśmy w tym miejscu.


Budget Cuts

W czerwcu do sprzedaży trafiła jedna z pierwszych gier VR zapowiedzianych na gogle Oculus Rift. W Budget Cuts wcielamy się pracownika biurowego konglomeratu TransCorp. Nasz pracodawca jest ekspertem w dziedzinie produkcji robotów potrafiących wykonywać ludzką pracę. Pewnego dnia dowiadujemy się, że także i nasza posada jest zagrożona. „Cięcia budżetowe” wyróżniają się specyficznym sposobem lokomocji. To jedna z pierwszych VR-owych gier, w których zaimplementowano sprytny system portali pozwalający w prosty sposób przemieszczać się na duże odległości.

Wsparcie dla: HTC Vive, Oculus Rift
Dostępne: Steam, Oculus Store


Soviet Lunapark VR

Rosyjskie studio Mundfish wydało pierwszoosobową strzelankę osadzoną w alternatywnej, retrofuturystycznej wersji ZSRR. Soviet Lunapark zabiera gracza na wyspę będącą parkiem rozrywki zaprojektowanym specjalnie dla państwowych elit. Ośrodek wyposażony w inteligentne maszyny i najnowszą technologię niespodziewanie staje się miejscem buntu robotów.

Wsparcie dla: HTC Vive, Oculus Rift
Dostępne: Steam


Moss

Dotychczasowy ‚exclusive’ PlayStation VR w czerwcu uzyskał wsparcie PC-towych gogli.

„W świecie Moss graczy czeka spotkanie z Quill – młodą myszą o marzeniach wykraczających poza granice jej bezpiecznego schronienia. Wędrując po lesie, Quill natyka się na tajemniczy kamień i nieopatrznie budzi do życia pradawną magię i żarłoczne zło. Quill musi wyruszyć w podróż, aby uratować swojego wujka, i potrzebuje twojej pomocy. Razem przemierzycie zapomniane królestwa, rozwiążecie łamigłówki i stawicie czoła wrogom. Nikt nie pokona czyhającego zła samotnie.”

Wsparcie dla: HTC Vive, Oculus Rift, PlayStation VR
Dostępne: Steam, Oculus Store, Viveport, PS Store


Kona VR

„Październik 1970 r. W. Hamilton, bogaty przemysłowiec i właściciel rezydencji myśliwskiej w Północnej Kanadzie, zgłasza liczne akty wandalizmu, których dokonano na jego posiadłości. Pragnąc odkryć, kto odważył się popełnić takie czyny, Hamilton prosi Carla Fauberta, słynnego prywatnego detektywa, aby zajął się sprawą.

W Kona Carl zostaje uwięziony na dalekiej północy przez nieoczekiwaną burzę śnieżną. Gracz wciela się w rolę detektywa Fauberta, który musi rzucić światło na tajemnicze wydarzenia w regionie.”

Wsparcie dla: PlayStation VR, HTC Vive, Oculus Rift
Dostępne: PS Store, Steam


Esper

Logiczna gra Esper w czerwcu doczekała się wersji dedykowanej goglom PlayStation VR.

„Ponieważ jesteś jednym z niewielu mieszkańców, którzy obdarzeni są mocą poruszania przedmiotami za pomocą umysłu, musisz przejść serię rządowych testów mających wykazać, czy potrafisz kontrolować swoje umiejętności. Wykorzystaj swoje psychiczne umiejętności do rozwiązywania testów o rosnącym poziomie trudności, aby wykazać, że pomimo wszelkich obaw, nie jesteś zagrożeniem dla delikatnej tkanki społeczeństwa.”

Wsparcie dla: PlayStation VR, Oculus Rift, Oculus Go, HTC Vive
Dostępne: PS Store, Oculus Store, Steam


Catan VR

Popularna gra planszowa „Osadnicy z Catanu” w czerwcu została wydana w wersji przeznaczonej na kolejne modele gogli Virtual Reality – HTC Vive i Windows MR.

Catan VR opracowany został we współpracy z Klausem Teuberem, autorem planszówki wydanej w klasycznej formie po raz pierwszy w 1995 roku pod nazwą „Die Siedler von Catan”. Rozgrywka w grze nie różni się niczym od oryginału. Jedyną różnicą jest otoczenie, w którym przychodzi nam toczyć potyczki, bowiem te odbywają się w wirtualnym pokoju z widokiem na fikcyjną wyspę Catan. Więcej na temat tego tytułu pisaliśmy tutaj.

Wsparcie dla: HTC Vive, Windows MR, Oculus Rift, Oculus Go, Samsung Gear VR
Dostępne: Steam, Oculus Store


Turbo Soccer VR

Na platformie Steam zadebiutował Turbo Soccer VR – gra warszawskiego studia Dodo4Story Games, której ambasadorem jest Kamil Grosicki. Żeby jednak w nią zagrać oprócz gogli HTC Vive i kontrolerów ruchowych potrzebować będziemy zakładanych na stopy sensorów Vive Tracker.

Turbo Soccer VR to symulator piłki nożnej zaprojektowany z myślą o wirtualnej rzeczywistości. Wciel się w postać prawdziwego piłkarza w innowacyjnym trybie powtórek i wykonuj prawdziwe zagrania piłkarskie! Weź udział w ekscytującej grze piłkarskiej jako napastnik lub bramkarz i stań na cyfrowej murawie. Po założeniu gogli VR gracze przenoszą się na wirtualne boisko, które mogą oglądać z perspektywy pierwszoosobowej. W zależności od wybranego trybu gry mogą zdobywać bramki, podawać piłkę albo jako bramkarz uratować swoją drużynę od straty gola. Dzięki specjalnym czujnikom umieszczonym na rękach i stopach gracza, gra wykrywa jego ruch i przenosi go do wirtualnej rzeczywistości.”

Wsparcie dla: HTC Vive
Dostępne: Steam


Red Rover

Symulator jazdy po Marsie, którego twórcy wykorzystali dane i zdjęcia satelitarne NASA.

Wsparcie dla: Oculus Rift
Dostępne: Steam


Salary Man Escape

„Czy uda ci się opuścić biuro? Pomóż etatowcowi uciec od stresu związanego z pracą w tej intrygującej grze logicznej. Usuwaj przeszkody stojące mu na drodze, przemeblowuj miejsce pracy i zmieniaj perspektywę etatowca, aby pomóc mu dotrzeć do celu – przerwy śniadaniowej.”

Wsparcie dla: PlayStation VR
Dostępne: PS Store


The Exorcist: Legion VR

„W The Exorcist: Legion VR zmierzysz się z szeregiem nadprzyrodzonych istot. Twoja podróż rozpocznie się w Bostonie i zakończy w jednym z najciemniejszych, najbardziej zapomnianych miejsc, jakie można sobie wyobrazić.”

Wsparcie dla: PlayStation VR
Dostępne: PS Store


QuiVr

Wsparcie dla: HTC Vive, Oculus Rift, Windows MR
Dostępne: Steam


Sniper Rust VR

Wsparcie dla: Oculus Rift
Dostępne: Oculus Store, Steam


Social Club VR : Casino Nights

Wsparcie dla: Oculus Rift, HTC Vive, Windows MR
Dostępne: Oculus Store, Steam


Nefertari: Journey to Eternity

Wsparcie dla: HTC Vive
Dostępne: Steam


Zobacz także: Najciekawsze VR-owe premiery – maj 2018