Niewątpliwie był to najlepszy miesiąc w ubiegłym roku pod względem VR-owych nowości. W grudniu swoją premierę miały m.in. takie produkcje jak: Fallout 4 VR, Doom VR czy L.A. Noire VR.

Zapraszamy na podsumowanie najciekawszych gier, aplikacji i doświadczeń VR, które zadebiutowały w grudniu ze wsparciem dla gogli wirtualnej rzeczywistości.


Fallout 4 VR

Na platformie Steam zadebiutował długo wyczekiwany VR-owy port wydanej w 2015 roku gry RPG „Fallout 4” na gogle HTC Vive. Tak jak można było się spodziewać produkcja Bethesdy nie otrzymała oficjalnego wsparcia dla Oculus Rift.

Więcej na temat: Fallout 4 VR

Wsparcie dla: HTC Vive
Dostępne: Steam (259,99zł)


DOOM VFR

Kolejna VR-owa gra od Bethesda Softworks – Doom VFR. Jako jedyna z trzech produkcji tego studia nie jest portem istniejącej już gry, lecz zupełnie nowym tytułem zaprojektowanym od początku z myślą o goglach wirtualnej rzeczywistości.

Doom VFR pozwala wcielić się w naukowca, jedynego „ocalałego” podczas ataku na marsjańską placówkę UAC, który… ostatecznie ginie. W rezultacie, zgodnie ze ściśle tajnymi procedurami operacyjnymi UAC, jego świadomość zostanie przeniesiona do komputera. Za jej pomocą możemy kontrolować różnego rodzaju roboty, rozwiązywać zagadki i odpierać ataki piekielnych istot. Nasze zadaniem to: „przywrócić stabilność operacyjną i wykorzystać wszelkie możliwe środki do powstrzymania demonicznej inwazji”.

Więcej na temat: DOOM VFR

Wsparcie dla: PlayStation VR, HTC Vive
Dostępne: PS Store & Steam (129,99zł)


L.A. Noire: The VR Case Files

Pierwsza VR-owa produkcja Rockstar Games to przebudowana na potrzeby technologii VR specjalna wersja wydanej w 2011 roku gry „L.A. Noire”. Wcielamy się w niej w skórę detektywa Cole’a Phelpsa, którego zadaniem jest rozwiązywanie zagadek kryminalnych w mrocznym Los Angeles lat 40-tych – mieście opanowanym przez handel narkotykami i korupcję. W przeciwieństwie do oryginału, wersja VR składa się jedynie z siedmiu misji/spraw kryminalnych, które zostały dostosowane do widoku pierwszoosobowego oraz możliwości kontrolerów ruchowych.

Więcej na temat: L.A. Noire: The VR Case Files

Wsparcie dla: HTC Vive
Dostępne: Steam (124,90zł)


YouTube VR

YouTube opublikowało PC-ową aplikację umożliwiającą oglądanie w goglach wirtualnej rzeczywistości 360-stopniowych materiałów udostępnionych w popularnym serwisie wideo. Player wydany został na Steam w wersji z wczesnym dostępem i aktualnie posiada oficjalne wsparcie wyłącznie dla gogli HTC Vive. YouTube VR powinni jednak uruchomić także użytkownicy gogli Oculus Rift oraz innych headsetów współpracujących z platformą SteamVR.

Więcej na temat: YouTube VR

Wsparcie dla: HTC Vive
Dostępne: Steam (za darmo)


Star Wars: Droid Repair Bay

Bezpłatna produkcja autorstwa studia ILMxLAB, której akcja rozgrywa się tym samym czasie co ósma część serii „Gwiezdnych wojen”. Wcielamy się w niej w członka Ruchu oporu, a naszym zadaniem jest naprawa i wymiana podzespołów znanym z filmowego cyklu droidom BB-8.

Wsparcie dla: HTC Vive, Samsung Gear VR
Dostępne: Steam & Oculus Store (za darmo)


Notes On Blindness

VR-owe doświadczenie Notes On Blindness VR to przejmująca historia pisarza i teologa Johna Hulla, który w trakcie swojej kariery stracił wzrok. Autorzy aplikacji wykorzystali nowe formy narracji bazujące na emocjonalnych audio-pamiętnikach pozostawionych przez pisarza. Celem projektu jest próba pokazania sposobu w jaki odbierają świat osoby niewidome.

Wsparcie dla: Oculus Rift, Samsung Gear VR
Dostępne: Oculus Store (Oculus Rift – 2,99$; Gear VR – bezpłatnie)


Snow Fortress

Walka na śnieżki bez wychodzenia z domu.

Wsparcie dla: Oculus Rift, HTC Vive, PlayStation VR
Dostępne: Steam (53,99zł), PS Store (14,99$ – tylko USA)


The Last Guardian VR Demo

W PlayStation Store zadebiutowało demo wydanej rok temu na konsoli PS4 gry „The Last Guardian”, tym razem dedykowane wyłącznie użytkownikom gogli PlayStation VR. Aplikacja nie jest niestety zapowiedzią pełnej wersji „The Last Guardian VR”, a jedynie krótkim doświadczeniem i zwiastunem tego jak mógłby wyglądać ten tytuł w wirtualnej rzeczywistości.

Więcej na temat: The Last Guardian VR Demo

Wsparcie dla: PlayStation VR
Dostępne: PS Store (za darmo)


REGENESIS Arcade DELUXE

Premierowa produkcja polskiego Hyperbook Studio. REGENESIS Arcade DELUXE to dynamiczna VR’owa gra akcji, oparta na zaawansowanej fizyce, osadzona w futurystycznej wizji świata. Gracz do dyspozycji posiada różne typy broni, w tym gravity gun, w celu niszczenia nadciągających falami wrogów oraz manipulacji obiektami w przestrzeni.

Więcej na temat: REGENESIS Arcade

Wsparcie dla: HTC Vive, Oculus Rift, Windows Mixed Reality
Dostępne: Steam (35,99zł)


Front Defense: Heroes

Front Defense: Heroes to drugi projekt wirtualnej rzeczywistości studia Fantahorn i zarazem kontynuacja wydanej w połowie 2017 roku strzelanki osadzonej w realiach II wojny światowej – Front Defense. Podczas gdy pierwowzór koncentrował się na trybie dla jednego gracza, ‚Heroes’ zaprojektowany został głównie z myślą o rozgrywce wieloosobowej.

Wsparcie dla: HTC Vive
Dostępne: Steam & Viveport (28,99zł)


Gunjack 2: End of Shift

Kontynuacja mobilnej kosmicznej strzelanki studia CCP Games.

Wsparcie dla: Samsung Gear VR
Dostępne: Oculus Store (8,99$)


Netflix Stranger Things: The VR Experience

Doświadczenie opublikowane z okazji premiery drugiego sezonu serialu „Stranger Things”.

Wsparcie dla: PlayStation VR
Dostępne: PS Store (za darmo)


Accounting Plus (Accounting+)

„Accounting wraca do korzeni z Accounting+, kOSZMARNĄ kOMEDIĄ pRZYGODOWĄ zrobiona przez Crows Crows Crows i zaprojektowana przez Squanch Games! Jest w niej koleś który podkładał głos do Rick and Morty, tym razem na serio! Przygotuj się na standardową rozgrywkę wirtualnej rzeczywistości: posprzątaj biuro, wyciągnij baterię z maszyny chłodzącej, zagraj na szkieletowym ksylofonie i/lub przywołaj tysiące demonów. Ta gra jest niezła, ma sens i jest znakomitą inwestycją, więc do dzieła!” [opis dystrybutora gry]

Wsparcie dla: PlayStation VR
Dostępne: PS Store (49,00 zł)


VR The Diner Duo

„Lokalna gra wieloosobowa, w której trzeba się dogadać, żeby wspólnie wydać obiad. Szef kuchni w okularach VR przygotowuje dania, a kelnerzy grają na gamepadach. Kelnerzy przyjmują zamówienia od klientów, podają im drinki i umilają czas oczekiwania na danie główne. Twoim zadaniem, jako szefa kuchni, jest przyrządzić danie, na które czekają klienci, w ograniczonym czasie. Zaspałeś – przegrałeś!”

Wsparcie dla: PlayStation VR, HTC Vive, Oculus Rift
Dostępne: PS Store (63,00 zł) & Steam (53,99zł) & Oculus Store (14,99$)


Justice League VR: The Complete Experience

W sklepie PS Store, na Steamie oraz w Oculus Store pojawiło się doświadczenie wirtualnej rzeczywistości „Justice League VR”. Aplikacja pozwala użytkownikom gogli VR wcielić się w sześciu superbohaterów DC Comics: Batmana, Wonder Woman, Supermana, The Flash, Aquamana oraz Cyborga.

Więcej na temat: Justice League VR

Wsparcie dla: PlayStation VR, Oculus Rift, HTC Vive, Samsung Gear VR, Daydream
Dostępne: PS Store (42,00zł) & Steam (35,99zł) & Oculus Store (9,99$ – Oculus Rift; 4,99$ – Gear VR) & Google Play (21,99zł)


KFC The Hard Way

W oficjalnym sklepie dla gogli Oculus Rift zadebiutowało bezpłatne VR-owe doświadczenie KFC The Hard Way. Popularna amerykańska sieć barów szybkiej obsługi Kentucky Fried Chicken wykorzystuje aplikację w szkoleniu pracowników. Doświadczenie można ukończyć w około 10 minut, podczas gdy szkolenie w formie tradycyjnej zajmuje 25 minut.

Więcej na temat: KFC The Hard Way

Wsparcie dla: Oculus Rift
Dostępne: Oculus Store (za darmo)

Ciąg dalszy na stronie 2