Rok 2015 okazał się pod wieloma względami przełomowym dla 360-stopniowych filmów. Internetowi giganci tacy jak Facebook czy YouTube wprowadzili możliwość przesyłania i oglądania sferycznych materiałów w swoich serwisach, a producenci kamer 360º wprowadzili na rynek pierwsze modele konsumenckich urządzeń.

Abstrahując od tego czy filmy 360º są prawdziwymi doświadczeniami wirtualnej rzeczywistości czy tylko niezłą iluzją (dyskusja na temat tego zagadnienia przewijała się przez cały ubiegły rok), nie ulega wątpliwości, że oglądanie ich na goglach VR jest najlepszym sposobem w jaki możemy je odbierać. Zapraszamy na pierwszą część podsumowania najciekawszych (naszym zdaniem) filmów sferycznych, które pojawiły się na YouTube 2015 roku.

UWAGA: Wszystkie poniższe materiały można oglądać za pomocą smartfona i aplikacji YouTube dla mobilnych gogli Cardboard. W przypadku posiadaczy gogli VR Oculus Rift w wersji DK2 polecamy darmowy program Virtual Desktop (najnowsza wersja do pobrania tutaj), który posiada opcję streamingu filmów 360º z YouTube na Oculusa oraz możliwość ich zapisania na dysk (lepsza jakość).

Oktoberfest 2015

Materiał z oficjalnego kanału Samsunga nakręcony podczas słynnych monachijskich dożynek piwnych Oktoberfest.

Earthlight 4K

360-stopniowy trailer gry symulacyjnej Earthlight skupiającej się na pracy astronauty. Polecamy ze względu na możliwość obejrzenia ziemi z kosmosu z odległości podobnej do tej, z której oglądają naszą planetę pracownicy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.

1941 Battle

Rekonstrukcja bitwy z drugiej wojny światowej. Film pochodzi z oficjalnego kanału YouTube World of Tanks.

Musical THE LION KING na Broadwayu

Disney wraz z firmą Total Cinema 360 nakręcił w 360-stopniach pierwsze pięć minut musicalu Circle of Life, opartego na słynnej animacji Król Lew, który wystawiany jest na Broadwayu.

SCHOOL OF ROCK: The Musical

Teledysk przedstawiający scenę z musicalu Szkoła Rocka.

25-minutowy lot 360° nad Norwegią

25-miutowy, 360-stopniowy materiał zarejestrowany w trakcie przelotu czechosłowackiego wojskowego samolotu szkolno-treningowego nad regionem Telemark w Norwegii.

Blue Angels

Przelot amerykańskim samolotem naddźwiękowym F/A-18 Hornet wraz z ekipą Blue Angels (zespół akrobacyjny Marynarki Stanów Zjednoczonych).

The Jungle of Calais

360-stopniowy reportaż przedstawiający życie w obozie imigrantów w Calais.

The Battle for Northern Syria

Reportaż VR nakręcony w północnej Syrii przedstawiający tragiczne skutki trwającej tam wojny.

What Happens Inside Your Body?

Wirtualna podróż do wnętrza ludzkiego ciała.

Hyundai CRETA

360-stopniowa reklama samochodu Hyundai CRETA.

Infiniti 360 film – The Dream Road

Björk – Stonemilker (teledysk 360º)

Teledysk islandzkiej piosenkarki Björk. Więcej na temat nagrania pisaliśmy tutaj.

360° cockpit view – SWISS Airbus A320 (Geneva – Zurich)

Terminator Genisys: The YouTube Chronicles in 360

Pokonać lęk wysokości

Film zrealizowany przez Samsung Russia

Sport

Wingsuit 360° Experience

Skoki spadochronowe

Nurkowanie

Wspinaczka skałkowa z Sierra Blair-Coyle

Przejażdżka Subaru WRX STI z profesjonalnym kierowcą rajdowym.

Okrążenie na torze w Le Mans.

Nagranie zarejestrowane podczas meczu piłki nożnej Feyenoord – Ajax.

Wizyta na meczu CSKA Sofia.

Podróże

Inside North Korea VR

Nagranie powstało w Korei Północnej we współpracy firmy Jaunt wyspecjalizowanej w produkcji 360-stopniowych materiałów filmowych i amerykańskiej telewizji ABC News. Wirtualna wycieczka obejmuje m.in. zwiedzanie stołecznych ulic i stacji metra oraz kilku innych miejsc. Głównym punktem wyprawy jest wielka parada wojskowa, która corocznie odbywa się na placu Kim Ir Sena. Więcej filmów 360º nakręconych w Korei Północnej znajdziecie tutaj.

Inside Syria VR

Kolejny reportaż nakręcony przez Jaunt VR wspólnie z dziennikarzami ABC News w Syrii, tym razem w celu rejestracji zabytków zagrożonych trwającą w tym kraju wojną.

Grand Canyon

Zaćmienie Słońca w Svalbard (norweska prowincja w Arktyce)

Dubai 8K 360

Romanian Village

Wycieczka po rumuńskiej wiosce Csekefalva.

Maroko 360

Hawana, Kuba (USA TODAY)

Gry

Assassin’s Creed Syndicate – Jack the Ripper

360-stopniowy zwiastun gry Assassin’s Creed Syndicate, który ma za zadnie pomóc w promocji najnowszego płatnego dodatku DLC – Jack the Ripper (Kuba Rozpruwacz). Na blogu Ubisoft możemy przeczytać, że jest to wewnętrzny, eksperymentalny projekt, który okazał się tak dobry, że firma postanowiła się nim podzielić.

Pac-Man in 360°

GTA V

DriveClub

360-stopniowy materiał z gry wyścigowej DriveClub, która być może w przyszłości otrzyma wsparcie gogli PlayStation VR. Film przedstawia przejazd Mercedesem AMG S65 Coupé po różnych trasach dostępnych w grze.

Zapraszamy na drugą część podsumowania, w której wybraliśmy m.in. kilka najciekawszych polskich produkcji.