Zapraszamy na drugą część podsumowania najciekawszych (naszym zdaniem) filmów sferycznych, które pojawiły się na YouTube w 2015 roku. Tym razem przyjrzymy się m.in. najciekawszym 360-stopniowym polskim produkcjom.

Rok 2015 okazał się pod wieloma względami przełomowym dla 360-stopniowych filmów. Internetowi giganci tacy jak Facebook czy YouTube wprowadzili możliwość przesyłania i oglądania sferycznych materiałów w swoich serwisach, a producenci kamer 360º wprowadzili na rynek pierwsze modele konsumenckich urządzeń.

Abstrahując od tego czy filmy 360º są prawdziwymi doświadczeniami wirtualnej rzeczywistości czy tylko niezłą iluzją (dyskusja na temat tego zagadnienia przewijała się przez cały ubiegły rok), nie ulega wątpliwości, że oglądanie ich na goglach VR jest najlepszym sposobem w jaki możemy je odbierać.

UWAGA: Wszystkie poniższe materiały można oglądać za pomocą smartfona i aplikacji YouTube dla mobilnych gogli Cardboard. W przypadku posiadaczy gogli VR Oculus Rift w wersji DK2 polecamy darmowy program Virtual Desktop (najnowsza wersja do pobrania tutaj), który posiada opcję streamingu filmów 360º z YouTube na Oculusa oraz możliwość ich zapisania na dysk (lepsza jakość).

Made in Poland

VR Premium

Film sferyczny z detonacji ton niewybuchów 29.10.2015 w Bornem Sulinowie.

20m2 w 360º – Nagranie zarejestrowane w najsłynniejszej w Polsce kawalerce, w której powstaje internetowy talk-show 20m2 Łukasza prowadzony przez Łukasza Jakóbiaka.

Wrocławski rynek z lotu ptaka

Pozostałe filmy 360° wrocławskiej firmy VR Premium można znaleźć tutaj.

VR ONE

Sopot z lotu ptaka zarejestrowany przez gdyńską firmę VR ONE.

VR-Drive

Wycieczka po Paryżu. Materiał zrealizowany przez łódzką firmę VR-Drive, obecnie pracującą nad aplikacją nakładającą dodatkowe treści w filmach 3D 360°. Więcej na temat ich technologii przeczytacie w artykule: Polacy krok w krok za Google. Jest aplikacja augmentująca #360VIDEO.

Flux-Vr

Produkcja warszawskiej firmy Flux-Vr.

VRtake

Prezentacja 360 inwestycji Business Garden Warszawa by VRtake.

Przystanek Woodstock 2015

Materiał zrealizowany przez firmę cardboardy.pl.

Star Wars 360°

Jakku Spy

Jakku Spy to 360-stopniowy film 3D dostępny w tej chwili jedynie w oficjalnej aplikacji Star Wars na smartfony (gogle Cardboard).

Jak podaje Disney „Jakku Spy to pierwsza tego typu przygoda w wirtualnej rzeczywistości (VR) Google Cardboard, dzięki której użytkownicy mogą osobiście uczestniczyć w interesującej historii, łączącej się bezpośrednio z filmem Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy.” Więcej na temat Jakku Spy pisaliśmy w tym miejscu.

Na YouTube pojawiły się za to inne materiały 360º związane z marką Star Wars.

Star Wars – The Force Awakens (360 degrees experience)

STAR WARS: The Force Awakens – 360 VR / 4D EXPERIENCE TRAILER

RollerCoaster 360°

Seoul Grand Park

Parc Asterix

Thorpe Park

Minecraft RollerCoaster

Otherworldly

Park rozrywki Efteling (Holandia)

The New York Times VR

W listopadzie The New York Times, jeden z największych amerykańskich dzienników rozesłał do ponad miliona swoich prenumeratorów, kartonowe gogle wirtualnej rzeczywistości powstałe w oparciu o niskobudżetowy projekt Google Cardboard.

Dziennik wraz z Cardboardem udostępnił darmową aplikację NYT VR dla smartfonów z Androidem i iOS, dzięki której posiadacze kartonowych gogli (nie tylko od NYT) mogą obejrzeć 360-stopniowe treści wideo nakręcone przez dziennikarzy dokumentalistów współpracujących z gazetą. Pierwszym filmem, który pojawił się w aplikacji jest krótkometrażowy dokument „The Displaced” przedstawiający historię trójki dzieci ‚wysiedlonych’ z Ukrainy, Syrii i Południowego Sudanu. Drugi („Vigils of Paris”) to nagranie zarejestrowane w 5 lokalizacjach związanych z ostatnią serią zamachów w stolicy Francji (bezpośredni link do filmu).

Więcej na temat inicjatywy NYT napisaliśmy w artykule: New York Times wprowadza Virtual Reality do mas.

YouTube 360º Top 2015

Na zakończenie 10 najczęściej oglądanych filmów 360º w trakcie ubiegłego roku.

1. Clash of Clans 360 – najpopularniejszy film 360º na YouTube w 2015 roku (ponad 30 milionów wyświetleń), pomimo dopiero grudniowej publikacji. Jest to komputerowa animacja stworzona przez twórców popularnej na urządzeniach mobilnych gry Clash of Clans.

2. CAUGHT ON 360 CAM!! (16 milionów wyświetleń)

3. 밤비노 (Bambino) ‚오빠오빠’ Down mode (7 milionów wyświetleń)

4. Tomorrowland 2014 – 360 Degrees of Madness (7 milionów wyświetleń)

5. 360° cockpit view | Fighter Jet | Patrouille Suisse (6 milionów wyświetleń)

6. Wingsuit Balloon Rope Swing (5 milionów wyświetleń)

7. WARCRAFT: SKIES OF AZEROTH (5 milionów wyświetleń)

W związku z premierą filmu Warcraft (2016), studio Legendary Pictures opublikowało imponujący, 360-stopniowy trailer, który daje możliwość przelotu na gryfie nad miastem Stormwind, stolicą i największym miastem ludzi popularnego MMORPG’owego uniwersum.

8. Fort Minor – Welcome (5 milionów wyświetleń)

9. 360° Horror Series (Ep.1) – „3:00AM” (4 miliony wyświetleń)

10. MythBusters: Shark Shipwreck (4 miliony wyświetleń)

Zobacz także: Najlepsze filmy 360º w roku 2015 – część 1