Zapraszamy na pierwszą część podsumowania najciekawszych (naszym zdaniem) filmów sferycznych (360º), które pojawiły się na YouTube w 2016 roku.

Druga część podsumowania 2016 roku dostępna jest w tym miejscu.


UWAGA: Wszystkie poniższe materiały można obejrzeć za pomocą smartfona i aplikacji YouTube dla mobilnych gogli typu Cardboard (Android i iOS). W przypadku konsumenckich wersji gogli Oculus Rift i HTC Vive warunkiem jest posiadanie płatnego oprogramowania. Usługę taką oferuje polska aplikacja Cmoar VR Cinema, a także Virtual Desktop, który posiada opcję streamingu filmów 360º z YouTube na Oculusa i Vive oraz możliwość zapisania ich na dysk (lepsza jakość). Użytkownicy gogli PlayStation VR mogą je uruchomić dzięki aplikacji YouTube dla konsoli PS4.


Wilder vs. Szpilka

360-stopniowy skrót walki bokserskiej o mistrzostwo świata organizacji WBC, w której Artur Szpilka zmierzył się z Deontayem Wilderem. Nagranie zawiera kilka ujęć nakręconych podczas przygotowań do gali, zdjęcia z szatni oraz wejścia bokserów na ring, a także wybrane momenty pojedynku wieczoru, w którym wystąpił polski pretendent do tytułu mistrza świata. Na nagraniu ujęte zostało także uderzenie, które niedawno zostało uznane nokautem roku 2016 w zawodowym boksie.


Typowa lekcja języka polskiego [Ponki]

Komediowy kanał na YT Ponki nadaje w 360-stopniach. Jego autorzy opublikowali film 360° pt. TYPOWA LEKCJA J.POLSKIEGO. Produkcja firmy VR Premium była drugim najchętniej oglądanym filmem 360-stopni w lutym na całym świecie – ponad 2 miliony wyświetleń na YouTube. W ciągu całego roku wyświetlono go ponad 5 milionów razy (6 miejsce na świecie). Gratulujemy!

„Wciel się w typowego ucznia gimnazjum i przeżyj lekcję języka polskiego na własnej skórze” – tak reklamuje swoją nową produkcję jeden z najpopularniejszych polskich kanałów YouTube.


Z wizytą w redakcji CD-Action

Ktoś kto zaczynał przygodę z grami komputerowymi w latach 90-tych zapewne kojarzy polski magazyn CD-Action poświęcony tej tematyce. Wrocławska firma VR Premium złożyła wizytę w redakcji czasopisma gdzie nakręciła 360-stopniowy film, dzięki któremu przy pomocy gogli VR możecie na kilka minut przenieść się do miejsca powstawania popularnego CDA.


Wrocławskie ZOO w 360°

VR Premium przy współpracy z Wrocławskim Ogrodem Zoologicznym zrealizowała 360-stopniowy materiał przedstawiający ujęcia z jednego z najbardziej znanych polskich obiektów tego typu.


Video 360 VR dla SOS Wioski Dziecięce

Kolejna produkcja VR Premium będąca częścią strategii wspierającej akcję 1% Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce.

„To najpoważniejszy i zarazem najbardziej poruszający projekt, w jakim braliśmy udział. Na trzy minuty wcielicie się w rolę dziecka, którego dzieciństwo wypełnione jest łzami i strachem. Dowiecie się, jak wygląda życie w patologicznej rodzinie, w której jest alkohol i przemoc, a miłości nie ma w ogóle. Zarówno realizacja filmu, jak i obejrzenie efektu końcowego były dla naszej ekipy wyjątkowym doświadczeniem. Oto dowód na to, jak dobrze technologia wirtualnej rzeczywistości sprawdza się w kampanii społecznej. ‪‎VR‬ to zupełny nowy poziom doznań, dzięki którym możemy najpełniej wcielić się w drugą osobę, poznać jej punkt widzenia i odczuć jej emocje. Jesteśmy świadkami narodzin technologii, która wpływa na empatię w bezprecedensowej skali.” – pisze na swoim fanpage FB firma VR Premium, realizatorzy filmu.


Dreams of Dalí

Doświadczenie VR „Dreams of Dali” jest częścią wystawy „Disney and Dalí: Architects of the Imagination” zorganizowanej przez Muzeum Salvadora Dali w amerykańskim mieście St. Petersburg na Florydzie. Aplikacja pozwala osobom zwiedzającym muzeum „wskoczyć” za pomocą gogli Oculus Rift do wnętrza obrazu i poruszać się po świecie inspirowanym surrealistycznymi dziełami słynnego katalońskiego malarza. Autorem aplikacji jest agencja marketingowa Goodby Silverstein & Partners, która przygotowała również 360-stopniowy film.


KSW VR

Konfrontacja Sztuk Walki – polska federacja mieszanych sztuk walki znana jako KSW – stała się pierwszą organizacją MMA na świecie, która zrealizowała galę w 360-stopniach. Sferyczny materiał powstał dzięki współpracy z firmą Immersion i jest pierwszym w historii zarejestrowanym wydarzeniem MMA tej rangi, które można obejrzeć na goglach wirtualnej rzeczywistości. Nagranie powstało podczas gali KSW 34. Więcej o KSW VR.


Chernobyl VR Project – trailer 360º

W dniu 30. rocznicy katastrofy w Czarnobylu gliwickie studio The Farm 51 opublikowało 360-stopniowy zwiastun doświadczenia wirtualnej rzeczywistości Chernobyl VR.

Chernobyl VR Project to pierwsza w historii wirtualna wycieczka po Czarnobylu i Prypeci przeznaczona na gogle VR. Aplikacja dotychczas wydana została ze wsparciem dla gogli Oculus Rift, HTC Vive i Samsung Gear VR. Więcej na temat: Chernobyl VR


Kulisy meczu Polska – Finlandia

Na kanale PZPN-u „Łączy nas piłka” opublikowano kulisy meczu Polska – Finlandia, który odbył się na stadionie we Wrocławiu.


Przejażdżka Cadillakiem po Barcelonie

Polska firma VR VISIO zrealizowała interesującą kampanię reklamową dla producenta amerykańskiej luksusowej marki samochodów Cadillac.


Ski Jump in 360°

Zastanawialiście się kiedyś co widzi skoczek narciarski podczas lotu? Wystarczy uruchomić na goglach VR poniższy filmik.


Bode Miller: Birds of Prey

Materiał zrealizowany we współpracy ze stacją Eurosport. Przejażdżka ze słynnym alpejczykiem Bode Millerem.


NASA’s Curiosity Mars Rover at Naukluft Plateau (360 View)

Panorama złożona ze zdjęć wykonanych przez marsjański łazik.


360 Google Spotlight Story: Pearl

Film z cyklu Spotlight Story, produkowanego przez firmę Google. Jest to seria krótkich 360-stopniowych filmów przeznaczonych głównie na gogle typu Cardboard, których kolejne odcinki udostępniane są poprzez bezpłatną mobilną aplikację. Produkcja o nazwie Pearl jest czymś w rodzaju animowanego musicalu, którego cała akcja rozgrywa się podczas rodzinnej wycieczki samochodowej. Nie powiem nic więcej… to trzeba zobaczyć!


Invasion!

Animacja studia Baobab tworzącego produkcje przeznaczone na gogle wirtualnej rzeczywistości.


Belgijski kanał informacyjny nadaje w 360-stopniach

Stacja VRT (Vlaamse Radio- en Televisieomroeporganisatie) – belgijski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny produkujący programy w języku niderlandzkim – opublikowała pierwszy, pilotażowy odcinek wiadomości 360º. Więcej na temat tego projektu pisaliśmy tutaj.


World of Tanks

Krótkometrażowy film VR zrealizowany przez twórców popularnej gry World of Tanks. Powstał on na podstawie wspomnień weteranów II wojny światowej przy użyciu kamery 360-stopni oraz efektów specjalnych wygenerowanych komputerowo.

Ciąg dalszy na stronie 2