Zapraszamy na podsumowanie najciekawszych (naszym zdaniem) filmów sferycznych (360º), które pojawiły się na YouTube w 2017 roku.


UWAGA: Wszystkie poniższe materiały można obejrzeć za pomocą smartfona i aplikacji YouTube dla mobilnych gogli typu Cardboard (Android i iOS) oraz Daydream (Android). W przypadku PC-owych gogli, takich jak Oculus Rift, HTC Vive czy Windows MR zalecamy korzystanie z aplikacji YouTube VR dostępnej bezpłatnie na platformie Steam. Użytkownicy gogli PlayStation VR mogą uruchomić wideo w formacie 360º w aplikacji YouTube dostępnej w PlayStation Store.


theBlu: Whale Encounter

Jedno z najpopularniejszych doświadczeń prezentujących możliwości gogli VR w wersji 360-stopniowego filmiku.


Gorillaz – Saturnz Barz

Sferyczny teledysk zespołu Gorillaz. Wideoklip do piosenki „Saturnz Barz” promujący nowy album Brytyjczyków zanotował w marcu ponad 5 milionów odsłon.


The Missed Spaceflight

Wysokiej jakości oświadczenie 360º/VR stworzone przez Samsunga z okazji 39. rocznicy startu rakiety Sojuz 30.


ASTEROIDS!

Pełna wersja nagradzanej 360-stopniowej animacji ASTEROIDS! produkcji Baobab Studios. Do niedawna można było oglądać ją wyłącznie podczas różnego rodzaju pokazów lub poprzez aplikację dostępną dla mobilnych gogli Samsung Gear VR i Daydream View.


National Geographic 360 – Battle of Waterloo

National Geographic zabiera nas do centrum wydarzeń słynnej bitwy pod Waterloo.


Reprezentacja Polski w 360: pożegnanie Boruca

TVP Sport przygotowało sferyczny materiał zarejestrowany na stadionie narodowym podczas meczu Polska – Urugwaj. Możemy na nim doświadczyć momentu pożegnania Artura Boruca z reprezentacją, dla którego był to ostatnie oficjalne spotkanie rozegrane w biało-czerwonych barwach.


Adam Małysz 360° – kulisy skoków narciarskich

Kolejne nagrania opublikowane na kanale TVP Sport. Tym razem przeniesiecie się na skocznię narciarską im. Adama Małysza w Wiśle-Malince, gdzie legendarny skoczek ujawnił kulisy powstawania obiektu oraz opowiedział o pierwszym skoku jaki oddał na „swojej” skoczni.

Nieco ciekawiej, z uwagi na większą ilość ujęć tego obiektu, prezentuje się drugie nagranie. Adam Małysz wraz z komentatorem TVP Sport opowiadają ciekawostki dotyczące technicznej części wykonywania skoków. Posiadając gogle możemy zobaczyć z perspektywy pierwszej osoby m.in. miejsce, w którym zawodnicy wybijają się z progu.


Korea Północna z lotu ptaka

Pierwszy na świecie materiał nakręcony w formacie 360º przedstawiający Koreę Północną z lotu ptaka. Jedno z najczęściej oglądanych sferycznych nagrań w październiku (2,5 mln wyświetleń).


Times Square z lotu ptaka


Jak wygląda życie psa w schronisku?

Fundacja stojącą za ogólnopolską akcją Karmimy Psiaki opublikowała materiał pozwalający wcielić się w psa żyjącego w schronisku. Wideo pozwoli każdemu chociaż przez chwilę poczuć i doświadczyć tego, przez co przechodzi porzucone zwierzę. Więcej na temat akcji przeczytacie w tym miejscu.


Kosmiczny spacer…

… z załogą International Space Station (ISS).


Wizyta w fabryce klocków LEGO


KSW 39: Colosseum – 360 VR

Federacja KSW rozwija współpracę z warszawską firmą Immersion, której efektem jest utrwalanie kolejnych gal w technologii video360 oraz prace nad transmisją na żywo. Próbką ich możliwości jest materiał z największej gali w nowożytnej historii MMA – KSW 39: Colosseum, która odbyła się 27 maja na PGE Narodowym przy prawie 58 tys. widzów na trybunach.


Finał Ligi Mistrzów 2017

Skrót finałowego meczu piłkarskiej Ligi Mistrzów pomiędzy Realem Madryt a Juventusem Turyn. Spotkanie (niestety nie w Polsce) można było oglądać na żywo w technologii 360/VR.


Za drzwiami skarbca – Centrum Pieniądza w 360°


360 Google Spotlight Story: Son of Jaguar

Animacja 360º z cyklu Spotlight Story, produkowanego przez firmę Google. Jest to seria krótkich sferycznych filmów przeznaczonych głównie na gogle typu Cardboard, których kolejne odcinki udostępniane są poprzez bezpłatną mobilną aplikację. Tym razem przeniesiemy się do świata meksykańskich luchadorów.


Jerzy Stuhr in VR

Legenda polskiego kina z przesłaniem dla użytkowników gogli Virtual Reality.


Eruption of Plosky Tolbachik Volcano

Erupcja wulkanu Płaski Tołbaczik na półwyspie Kamczatka w Rosji.


BMW X3 na Marsie

Wirtualna przejażdżka nowym BMW X3 po Czerwonej Planecie.


Tommy Hilfiger’s Castle

Sferyczna wycieczka po posiadłości słynnego projektanta mody.


NYC Penthouse

Bloomberg opublikował 360-stopniową wycieczkę po luksusowym nowojorskim apartamencie wartym niemal 18 milionów dolarów.


Disney DuckTales 360° Adventure: The Lost Key of Tralla La

Doświadczenie 360° opublikowane na kanale Disney XD, dzięki któremu m.in skoczycie z trampoliny do słynnego skarbca Sknerusa McKwacza.


Katastrofa tunguska 360º

Komputerowa symulacja wydarzenia z 30 czerwca 1908, które tego dnia miało miejsce na Syberii. Doszło tam do ogromnej, niezbadanej do końca eksplozji, która powaliła drzewa w promieniu 40 km.


Strefa wojny

Zrealizowany przez BBC materiał ukazujący sferyczne ujęcia z irackiego śmigłowca szturmowego wysłanego do walki z bojownikami tzw. Państwa Islamskiego. Najchętniej oglądany film 360º na YouTube w maju.


Crash-test w 360-stopniach

Sferyczne doświadczenie edukacyjne zrealizowane na zlecenie francuskiej firmy ubezpieczeniowej MMA. Możemy na „własnej skórze” przekonać się czym grozi nieostrożna jazda.


Dunkierka 360

360-stopniowe doświadczenie wirtualnej rzeczywistości promujące film Christophera Nolana „Dunkierka”. Poniższy materiał przeniesie Was w każdą z trzech kluczowych perspektyw filmu: na ląd, na morze i w powietrze.


Alien: Covenant – „In Utero”

Krótkie VR-owe doświadczenie zrealizowane w celu promocji kinowego filmu „Obcy: Przymierze”.


Mój pierwszy dzień w pracy 360

Fundacja SYNAPSIS, wiodąca organizacja wspierająca osoby z spektrum autyzmu w Polsce, wspólnie z World of VR realizuje program edukacyjny pomagający wejść osobom z autyzmem na rynek pracy wykorzystując narzędzia wirtualnej rzeczywistości. W ramach niego został zrealizowany 360-stopniowy film „Mój pierwszy dzień w pracy”, w którym swojego głosu użyczył aktor Bartłomiej Topa.

„W trzech scenach widzimy i słyszymy świat oczyma i uszami osoby z autyzmem, podobnie jak on odbieramy społeczne relacje uczestnicząc w rozmowie z przełożonym i koleżankami z pracy. Pokazujemy trudności z jakimi osoba z autyzmem musi się zmierzyć w nowym środowisku zawodowym. Przeżywamy sytuację w sposób, jaki jest charakterystyczny dla osób z autyzmem i Zespołem Aspergera” – mówi Maciej Piwowarczuk, reżyser filmu.

Więcej na temat tej sferycznej produkcji przeczytacie tutaj.


Świat w miniaturze


Return to Chernobyl: 360

Wycieczka do Czarnobyla z Aleksandrem, który w wieku 9 lat przeżył katastrofę ukraińskiej elektrowni jądrowej. Jest on na co dzień przewodnikiem, który oprowadza turystów po rodzinnej Prypeci i okolicznych terenach.


Everest VR

360-stopniowy materiał przestawiający ujęcia świata wykreowanego przez producentów doświadczenia Everest VR.


Helikopterem nad Mt. Everest

Nagranie opublikowane na kanale Discovery przedstawiające lot helikopterem należącym do ratowników stacjonujących w Himalajach.


Red Bull Cliff Diving


Zorza polarna nad Alaską


Powierzchnia Marsa w 360°

NASA opublikowała sferyczną panoramę stworzoną ze zdjęć wykonanych na Marsie przez łazik Curiosity.

Zobacz także: Najlepsze filmy 360º w roku 2016