W związku z Halloween przygotowaliśmy dla Was przegląd najlepszych horrorów VR przeznaczonych na dostępne obecnie na rynku konsumenckim gogle wirtualnej rzeczywistości.

Dokładnie rok temu opublikowaliśmy ostatnie uaktualnione zestawienie najciekawszych horrorów przeznaczonych na gogle Oculus Rift DK2. Jako, że od tego czasu na rynku headsetów wirtualnej rzeczywistości zmieniło się niemal wszystko, wymienione produkcje w dużej części nie dają się już uruchomić na Oculusie bez specjalnych bibliotek (LibOVRWrapper). Jednak premiera konsumenckiego Rifta oraz gogli takich jak HTC Vive i PlayStation VR otworzyła przed miłośnikami wirtualnych dreszczowców nowe możliwości.

halloween

Jeżeli nie wierzycie, że horrory w wirtualnej rzeczywistości mogą być straszne zobaczcie niedawną reakcję na jeden z nich samego twórcy Oculusa – Palmera Luckey’a.


Here They Lie – PlayStation VR

Here They Lie to wspólna produkcja Sony Santa Monica oraz studia Tangentlemen, która jest pierwszoosobowym psychologicznym horrorem VR. Jego akcja rozgrywa się w „przerażającym świecie, z którego nie da się uciec”. Nasze zadanie polega na „eksploracji miasta rodem z koszmarów, zamieszkałego przez dziwne, złowrogie stworzenia”.

„Czy twój umysł jest gotów na mroczny, niepokojący horror psychologiczny? Załóż hełm PlayStation VR i przenieś się do przerażającego, surrealistycznego świata, zamieszkałego przez dziwne i nikczemne stwory. Na każdym kroku, tuż poza zasięgiem wzroku, czyhają na ciebie niewyobrażalne okropieństwa, nawiedzające twój umysł. Czy odważysz się wejść do króliczej nory i zmierzyć się ze znaczeniem własnego istnienia?” – brzmi oficjalna zapowiedź Here They Lie na stronie PlayStation.


The Brookhaven Experiment – HTC Vive / PlayStation VR

The Brookhaven Experiment to obecnie jedna z najpopularniejszych gier na gogle HTC Vive. Produkcja studia Phosphor Games jest horrorem z gatunku ‚survival shooter’ i rozgrywa się w tytułowym mieście Brookhaven, w którym doszło do zakończonego niepowodzeniem eksperymentu. W konsekwencji z innego wymiaru zaczęły przenikać przypominające zombie potwory nacierające falami w kierunku gracza.

Produkcja zbiera na Steamie bardzo dobre opinie (87% na plus), być może dlatego, że niektórych potrafi naprawdę przestraszyć. Zobaczcie sami.


A Chair in a Room : Greenwater – HTC Vive

Tym razem tytuł wyłącznie na gogle HTC Vive, ale oceniany jeszcze wyżej, niż „Brookhaven” (91% pozytywnych opinii). Niezależne studio Wolf & Wood Interactive określa swoją produkcję jako thriller osadzony na amerykańskim Głębokim Południu. Wcielimy się w pacjenta instytutu The Greenwater o numerze 6079, który nie pamięta kim jest i co tutaj robi. Naszym zadaniem jest poukładanie własnych wspomnieć w całość i rozwiązanie tej frapującej zagadki.

Historia podzielona została na sześć około 20-30 minutowych rozdziałów.


Until Dawn: Rush of Blood – PlayStation VR

Nieźle oceniany VR-owy spin-off horroru/przygodówki Until Dawn, której premiera miała miejsce w ubiegłym roku na konsoli PS4. Rush of Blood jest pierwszoosobową strzelanką „na szynach” z elementami wyboru.

Until Dawn: Rush of Blood VR jest tytułem ekskluzywnym dla gogli PlayStation VR.


ABE VR – Oculus Rift / HTC Vive

Psychologiczny horror dla ludzi o naprawdę mocnych nerwach. Doświadczenie studia opiera się na krótkometrażowym filmie ABE z 2013 roku. Wcielamy się postać kobiety, ofiary seryjnego mordercy, dla którego jesteśmy kolejnym celem. Budząc się w nieznanym miejscu i zauważamy, że jesteśmy przywiązani do łóżka. Chwilę później zjawia się nasz porywacz, który jest… robotem pragnącym zakochać się z wzajemnością.

Nie będziemy zdradzać dalszej części fabuły, ale jeszcze raz na wszelki wypadek zaznaczamy, że jest to historia wyłącznie dla ludzi o silnej psychice. Z drugiej strony brytyjska organizacja zajmująca się przydzielaniem kategorii wiekowych dla filmów (BBFC) jest zdania, że ABE VR mogą oglądać widzowie od 15 roku życia.


Dreadhalls – Oculus Rift / Samsung Gear VR

Gra jest Virtual Reality horrorem inspirowanym gatunkiem roguelike. Gracz budzi się w losowo generowanych lochach, a jego zadaniem jest znalezienie wyjścia i unikanie wszelkich mieszkających w nim stworzeń. Twórcy Dreadhalls ostrzegają, że gra jest intensywnym i przerażającym doświadczeniem, nie dla osób o słabym sercu.

Dreadhalls znajdziemy wyłącznie w cyfrowym sklepie Oculus Home dla Rifta i Gear VR.


Edge of Nowhere – Oculus Rift

Edge of Nowhere to inspirowana prozą H.P. Lovecrafta przygodówka z widokiem zza postaci głównego bohatera, łącząca w sobie elementy gry akcji, skradanki i horroru. Gra od początku tworzona była z myślą o wirtualnej rzeczywistości i goglach Oculus Rift. Za jej produkcje odpowiada amerykańskie studio Insomniac Games znane z 11-częściowej serii „Ratchet & Clank”, a także „Sunset Overdrive” oraz serii „Resistance”.

Fabuła gry rozgrywa się w 1932 roku na Antarktydzie, gdzie poznajemy losy pewnej zaginionej ekspedycji naukowej. W trakcie jej poszukiwań wcielimy się w postać Victora Howarda, którego poczynania będziemy obserwować z perspektywy trzeciej osoby. Jest to jeden ze sposobów mających na celu redukcję potencjalnych problemów z błędnikiem mogących wystąpić u niektórych osób korzystających z gogli VR. Nie oznacza to jednak konieczności oglądania wyłącznie pleców bohatera. W Edge of Nowhere można, tak jak w każdej innej grze Virtual Reality rozglądać się w pełnych 360-stopniach.

Autorzy zapowiadają przygodę w surrealistycznym świecie, w którym nie wszystko jest takie na jakie mogłoby na początku wyglądać. W trakcie rozgrywki zmierzymy się ze szczytami górskimi, przebiegniemy przez zapadający się most, a przy pomocy prowizorycznej broni odeprzemy ataki czających się w zakamarkach mroźnej krainy wrogów. Naszym podstawowym zadaniem jest przeżyć, nie zwariować i przy okazji poznać historię tajemniczej wyprawy, w której brała udział narzeczona głównego bohatera gry.


Affected: The Manor – Samsung Gear VR

Affected to jeden z najbardziej przerażających horrorów VR, które powstały na deweloperskie wersje gogli Oculus Rift. Potwierdzają to dostępne na YouTube filmy. Podobno łącznie obejrzano je ponad 150 milionów razy. Odświeżona wersja gry o nazwie Affected: The Manor wydana została wyłącznie na platformę Samsung Gear VR.

Gra jest specyficznym typem horroru. Na próżno szukać w niej labiryntów, tajemniczych notatek czy innych rzeczy, które musimy znaleźć. Celem gracza jest po prostu przejściu trzech różnych przerażających scenariuszy. Tylko tyle i aż tyle, bo zadanie wbrew pozorom do łatwych nie należy.


Dark Days – Samsung Gear VR

Psychologiczny thriller będący mieszanką Twin Peaks oraz The X-­Files.


Sisters – Google Cardboard / Oculus Rift / HTC Vive / Gear VR

Mamy także coś dla użytkowników mobilnych gogli typu Cardboard. Sisters to krótkie, aczkolwiek przerażające doświadczenie, które można w każdej chwili pokazać naszym znajomym.


House of Terror VR – Google Cardboard

Stosunkowo niezłą ocenę (3,9/5) w sklepie z aplikacjami dla androida notuje także wydana niemal 1,5 roku temu darmowa produkcja pt. House of Terror VR.


Najlepsze horrory na Google Cardboard

Użytkownicy Cardboardów kilka ciekawych propozycji powinni znaleźć również na filmach dostępnych poniżej.


W produkcji znajdują się już kolejne „straszne” tytuły. Najbardziej wyczekiwanym jest prawdopodobnie Resident Evil 7 VR, którego już teraz boją się sami jego twórcy. Warto także wspomnieć o takich tytułach jak: Paranormal Activity VR, Arizona Sunshine oraz Syren.