Na Steamie pojawiła się darmowa gra Desert Bus VR, która jest rimejkiem najgorszej i najnudniejszej gry komputerowej na świecie przygotowanym z myślą o goglach Virtual Reality.

Stworzona w 1995 roku gra Desert Bus – określana przez niektórych najnudniejszą oraz najgorszą grą komputerową w historii – doczekała się swojego rimejku na gogle wirtualnej rzeczywistości. Wyprodukowana przez studio Dinosaur Games edycja VR symulatora pasażerskiego autobusu zadebiutowała na Steamie w wersji bezpłatnej ze wsparciem dla gogli Oculus Rift i HTC Vive, a także tradycyjnych monitorów 2D.

Dlaczego gra zebrała swego czasu tak słabe recenzje? Jak podaje polska Wikipedia: „Desert Bus jest grą, w której gracz wciela się w kierowcę dalekobieżnego autobusu, pokonującego pustynną trasę z Tucson w Arizonie do Las Vegas w Nevadzie. Zadaniem gracza jest pokonanie prostej, pozbawionej zakrętów drogi w czasie rzeczywistym (osiem godzin ciągłej jazdy w jedną stronę). Wśród nielicznych uatrakcyjnień gry znajduje się częściowe ściemnienie nieba podczas kursów powrotnych oraz wada pojazdu, polegająca na niewielkim samoistnym skręcie w prawo, który trzeba korygować. Za każdy ukończony kurs gracz otrzymuje jeden punkt, natomiast wypadnięcie z trasy skutkuje przegraną i odwiezieniem autobusu do punktu naprawczego.”

Desert Bus, pomijając mobilną wersję z 2011 roku, nigdy nie został wydany. Tytuł ten początkowo miał być częścią niekonwencjonalnej składanki „Penn & Teller’s Smoke and Mirrors” na konsolę Sega Mega-CD, która ostatecznie także się nie ukazała. Gra ponownie zyskała rozgłos za sprawą duetu kanadyjskich komików (Graham Stark i Paul Saunders). Zorganizowali oni w 2007 roku charytatywny maraton „Desert Bus for Hope”, podczas którego śmiałkowie zmierzyli się w konkursie najdłuższej gry w Desert Bus. Charytatywne akcje odbywają się zresztą do dziś i to właśnie z ich powodu powstała wersja dedykowana goglom Virtual Reality. Co ciekawe jak na razie zbiera ona bardzo dobre opinie (około 95% pozytywnych reakcji na Steamie).

Podobnie jak w oryginale możemy sterować autobusem w prawo i lewo oraz przyśpieszać maksymalnie do 45 mil na godzinę. Nasz pojazd posiada także wadę wymagającą nieustannego korygowaniu toru jazdy, natomiast zjechanie z trasy kończy się przegrzaniem silnika i odtransportowaniem autobusu przez pomoc drogową na linię startu (odbywa się to w czasie rzeczywistym). Ewentualne pokonanie liczącej 360 mil trasy zostaje nagrodzone jednym punktem. Zajmuje to około 8 godzin.

Desert Bus VR współpracuje z kontrolerami ruchowymi, za pomocą których sterujemy kierownicą autobusu – zarówno gałką analogową, jak i manualnie – a także możemy wykonywać pewne interakcje takie jak: otwieranie drzwi, trąbienie klaksonem czy włączanie i wyłączanie radia. Ponadto możemy pomachać choinkę zapachową, jednak aby uzyskać pełny efekt, autorzy gry zalecają zaopatrzyć się w sosnowy odświeżacz powietrza.

Gra posiada również tryb wieloosobowy. Możemy w nim odbyć przejażdżkę jako pasażer wraz z innymi graczami. Jak czytamy w opisie gry „pasażerowie mogą siedzieć, machać, a nawet rzucać papierami w kierowcę!”