NASA wysłała VR-ową misję na Marsa. Na platformie Steam zadebiutowało doświadczenie Mars 2030 przeznaczone dla gogli Oculus Rift oraz HTC Vive.

Na Steamie zadebiutowało doświadczenie edukacyjne wirtualnej rzeczywistości Mars 2030 wyprodukowane przez FMG Labs we współpracy z agencją NASA. Aplikacja pozwala użytkownikom gogli Oculus Rift oraz HTC Vive wziąć udział w kilku misjach związanych z eksploracją Czerwonej Planety.

Doświadczenie umożliwia wcielenie się w astronautę biorącego udział w załogowej misji na Marsa, którą NASA rzeczywiście planowała przeprowadzić w 2030 roku. W ostatnim czasie pojawiły się jednak doniesienia, iż takie przedsięwzięcie może być niemożliwe do wykonania we wspomnianym terminie z uwagi na ogromne koszty finansowe.

Autorzy aplikacji bazując na oryginalnych materiałach amerykańskiej agencji i dostępnej wiedzy wymodelowali ze szczegółami teren o powierzchni 40 km kwadratowych przedstawiający rzeczywiste ukształtowanie planety. Oprócz jej eksploracji możemy m.in. zbierać różnego rodzaju próbki, które po przeniesieniu do marsjańskiej bazy poddamy analizie i wyślemy na Ziemię.

Deweloperzy zadbali również m.in. o realistyczne warunki pogodowe, ciśnienie atmosferyczne oraz marsjańską grawitację. Prace nad ścieżką dźwiękową Mars 2030 zostały powierzone Londyńskiej Orkiestrze Symfonicznej. Tytuł posiada pełne wsparcie kontrolerów ruchowych.

Doświadczenie dostępne jest na Steamie w cenie 14,99€. W niedługim czasie Mars 2030 powinien pojawić się również w wersji dla konsolowych gogli PlayStation VR.