Koszykówka, hokej na lodzie, a teraz również sporty motorowe stały się głównym punktem zainteresowania firmy NextVR, specjalizującej się w live-streamingu materiałów video 360º w technologii Virtual Reality. We wrześniu informowaliśmy o inwestycjach w wysokości 5 milionów dolarów, jakie NextVR pozyskała na rozwój technologii mających zrewolucjonizować przekazy na żywo z ważnych wydarzeń sportowych i kulturalnych. Od tego czasu firma podjęła już pewne prace w procesie „zwirtualizowania” sposobu oglądania spotkań lig NBA i NHL.

NASCAR – największa organizacja wyścigowa w Stanach Zjednoczonych – to kolejna federacja sportowa, z którą współpracuje firma. NextVR przeprowadziła w ubiegły weekend test na torze Auto Club Speedway w Fontanie (Kalifornia) w trakcie wyścigu serii NASCAR Xfinity. Kamery ulokowane zostały w pit-stopie oraz w okolicach samego toru, znacznie bliżej niż miejsce, z którego zazwyczaj mogą oglądać wyścig fani sportów motoryzacyjnych.

NextVR3

Firma posiada opatentowaną metodę przesyłania strumieniowego transmisji „live” w wysokiej jakości obrazu. Jakiś czas temu z sukcesem zakończyła test pierwszej w historii transmisji na żywo w formacie przeznaczonym dla gogli Virtual Reality. Współzałożyciel NextVR – Dave Cole – twierdzi, że ich technologia, oprócz transmisji sportowych otworzy zupełnie nowe możliwości dla wirtualnej rzeczywistości, jak na przykład wirtualne wycieczki na księżyc lub na Marsa.

Materiały zarejestrowane podczas wyścigu nakręcono w rozdzielczości 6K w 180 i 360 stopniach. Użyto do tego systemu stereoskopowych kamer RED EPIC DRAGON potrafiącego nagrywać tzw. „geometrię 3D”. Umożliwia to specjalna technologia wykrywająca rozmiar, kształt i dystans wszelkich obiektów znajdujących się w zasięgu kamery. W przypadku tej technologii efekt 3D można uzyskać jedynie w goglach, które nie wykorzystują śledzenia pozycji (Oculus Rift DK1 oraz Samsung Gear VR).

NextVR2

Sport to łakomy kąsek dla firm związanych z tworzeniem obrazu 360º. Technologiami VR zainteresowana jest również najpopularniejsza federacja amerykańskiego wrestlingu – World Wrestling Entertainment. WWE od jakiegoś czasu testuje rozwiązania „Virtual Reality” do prezentacji produkowanych przez siebie treści.

Europejscy fani motoryzacji mogą czuć się lekko zawiedzeni, gdyż wyścigi NASCAR nie szczycą się dużą popularnością w naszym regionie. Możliwe, że z czasem doczekamy się informacji o podobnych planach F1 albo WRC. Jeśli tak się stanie niezwłocznie Was o tym poinformujemy.