U ubiegły weekend miało miejsce historyczne wydarzenie w świecie technologii Virtual Reality. Firma NextVR przeprowadziła pierwszą w historii wideo transmisję na żywo, przeznaczoną dla gogli wirtualnej rzeczywistości.

Pierwsza publiczna prezentacja technologii miała miejsce na północy USA w zaśnieżonym Ann Arbor w stanie Michigan, gdzie redaktor serwisu Engadget, przy użyciu gogli Samsung Gear VR, na kilka minut przeniósł się na słoneczną kalifornijską plażę Laguna Beach. Demonstracja została przeprowadzona w rozdzielczości 6K w 80 klatkach na sekundę z zasięgiem pola widzenia 180 stopni. Przekaz wykonano przy użyciu systemu stereoskopowych kamer potrafiącego nagrywać tzw. „geometrię 3D”. Umożliwia to specjalna technologia wykrywająca rozmiar, kształt i dystans wszelkich obiektów znajdujących się w zasięgu kamery. W przypadku tej technologii efekt 3D można uzyskać jedynie w goglach, które nie wykorzystują śledzenia pozycji (Oculus Rift DK1 oraz Samsung Gear VR).

O planach NextVR pisaliśmy już na łamach portalu w tym miejscu. Firma skupia się na opracowaniu wydajnej technologi live-streamingu, którą będzie chciała dostarczyć użytkownikom mobilnych gogli Samsung Gear VR (NextVR jest jednym z partnerów Samsunga) i zaproponować płynny przekaz nawet przy średniej prędkości komórkowym łączu internetowym. Współzałożyciel NextVR – Dave Cole – twierdzi, że ich technologia otworzy zupełnie nowe możliwości dla wirtualnej rzeczywistości, jak na przykład wirtualne wycieczki na księżyc lub planetę Mars.

NextVR

Pod koniec ubiegłego roku NextVR we współpracy z brytyjskim zespołem rockowym Coldplay, stworzył krótkie doświadczenie 360 stopni, demonstrujące jak już w niedalekiej przyszłości mogą wyglądać przekazy na żywo z koncertów muzycznych. Firma myśli także o transmisjach VR z meczów sportowych, pokazów mody oraz wielu innych wydarzeń społecznych, kulturalnych i edukacyjnych. Podobne plany ma znana amerykańska liga NBA, która od jakiegoś czasu pracuje nad usługą NBA VR, mającą zrewolucjonizować sposób w jaki oglądamy mecze koszykówki.