Kiedy Oculus Rift 2? Na pewno nie w przyszłym roku.

Osoby dopiero planujące zakup gogli wirtualnej rzeczywistości marki Oculus VR zapewne zastanawiają się czy niedawne spore obniżki cenowe zestawu „Oculus Rift + Oculus Touch” nie są zwiastunem nowej generacji urządzenia. Należąca do Facebooka firma co prawda od dłuższego czasu pracuje nad udoskonaleniem headsetu, jednak jak wynika z rozmowy przeprowadzonej przez dziennikarza serwisu VRFocus z Jasonem Rubinem (VP of Content w Oculus VR), w przyszłym roku nie doczekamy się gogli Oculus Rift 2.

Według Rubina potencjalni nabywcy obecnej wersji Rifta mogą być pewni, że headset ten pozostanie przez jakiś czas w centrum zainteresowania Oculusa i w 2018 nie zostanie wydany jego następca. Niemniej firma zapowiedziała podczas konferencji OC4 gogle Oculus Go, które pojawią się w sprzedaży na początku przyszłego roku. Będzie to jednak urządzenie mobilne dedykowane osobom szukającym kompromisu pomiędzy możliwościami a ceną VR-owego headsetu.

Rozwijany jest także prototyp Santa Cruz. Połączy on możliwości Rifta i Oculus Go, jednak nie będzie bezpośrednim następcą Oculus Rift CV1. Choć szczegóły na jego temat nie są do końca znane, Santa Cruz raczej na pewno nie osiągnie wydajności i jakości rozwiązań dedykowanych PC. W 2018 roku Oculus „Santa Cruz” zadebiutuje w wersji deweloperskiej.

Rubin skomentował również sukces gogli PlayStation VR, które w drugiej połowie tego roku sprzedają się nadspodziewanie dobrze. Uważa on, iż inwestycje Sony w VR-owe treści są czymś pożądanym dla całej branży, a to co jest dobre dla VR, jest dobre także i dla Oculusa.

 • Bahus

  No i fajnie. Przepierdzielą sobie rynek który zdobyli. Chińczycy z Pimaxami i klonami zwyczajnie ich zjedzą. To już wiem w co zainwestować w nowym roku.

 • victor79

  ….A Samsung w maju chwalił się nowymi wyświetlaczami z zagęszczeniem 858 PPI…
  i gdzie one są?

  W kwietniu 2018 miną 2 lata od premiery CV1. Coś słabo się starają.

  • Bahus

   Facebook i jego maksymalizacja zysków. Po co robić coś nowego jak mogą sprzedać to co mają. Wydaje mi się że Palmer jeszcze nie powiedział ostatniego zdania, a historia z FB czegoś go nauczyła. Trzymam kciuki aby wizjonerzy znów zajęli swoje miejsce w szeregu a nie finansjera i hołota.

   • Atakitamitu

    Swiete slowa …

 • Maciej Soinski

  Brendan Iribe wygadał się kiedyś, że w Oculusie pracuje ponad tysiąc ludzi. Patrząc na mizerną sprzedaż headsetów nie ma wątpliwości, że Oculus przynosi i przez wiele lat będzie przynosił straty . Nie dziwię się, że nie mają ochoty na szybkie wprowadzenie następnej generacji Rifta. Pewnie tak jak HTC zamierzają obserwować rynek i ruszyć się z okopów tylko w przypadku, gdy zostaną zmuszeni przez konkurencję. Patrząc na ich Oculus Go i prototyp Santa Cruz ewidentnie para poszła w rynek mobilny.

 • Marcin

  Mnie tam się nie spieszy – pół roku temu kupiłem CV1.
  Ewentualne CV2 kupiłbym NAJWCZEŚNIEJ za 1,5 roku. I to pod warunkiem, że będą znacznie lepsze od dzisiejszych gogli. I to pod każdym względem – sama rozdzielczość to za mało.

  • Bahus

   Sama rozdzielczość ro bardzo dużo… od siebie polecam Ci Fallout VR ,takich gier brakuje i tak, chodzi na CV1.

   • Marcin

    Oczywiście, że robi dużo – bardzo dużo. Ale co mi po dużej rozdziałce jak np. mam FOV 110 stopni 😉
    Musi być większa rozdzielczość, większy FOV, lepsze soczewki (god rays w oculusie są irytujące), lepsze „mocowanie” na głowie (od biedy takie jak na z psvr) no i do tego oczywiście lepszy komp (znowu 😉 ).
    Fallout-a jeszcze nie sprawdzałem. Ale masz rację – brakuje takich gier.

    • Bahus

     Ooooj to ja wolę FOV 110 stopni i dużą rozdziałkę niż 200 stopni i rozciągnięte to samo na nich… inna głębia kolego. Im wyższa rozdzielczość i mniej fov zajmuje tym lepsza i dokładniejsza widoczność dalekich obiektów… a soczewki fresnela już dawno powinni pożegnać… tyle że niestety to one zwiększają fov z 90 do 110 stopni co najmniej… Fallouta polecam, jest niesamowicie grywalny w VR.

 • Atakitamitu

  W 2019 r (nieoficjalnie) ma zadebiutowac PSVR 2 i Sony rozwarza czy nie uczynic ow hedset zgodny z standardem PC. Jak sie zdecyduja na ten krok, to pozamiataja Oculusa i HTC, ktore duzo zapowiadaja a malo robia… Ps A Sony wygralo dzieki CENIE. Po dwoch miesiacach od debiuty wyprzedzili cala konkurecje pod wzgledem sprzedazy – wtedy nie mieli zawiele tresci VR.

 • Bahus

  Dołóż bo do tego czasu FB jeszcze się na tyle nie obłowi…

 • Atakitamitu

  Nie zgodze sie z tym wcale… poczytaj dlaczego Palmer musial odejsc z fecbooka. Ile mialy kosztowac pierwotnie gogle oculus. Dlaczego fecbook przegral w sadzie i musial zaplacic kupe kasy za wykorzystanie patentow innej firmy… Tak szybko w skrocie – Palmer mial zgode na wykorzystanie technologi zastosowanej w oculusie, pod warunkiem ze nie bedzie na nich zarabial…