Kiedy Oculus Rift 2? Na pewno nie w przyszłym roku.

Osoby dopiero planujące zakup gogli wirtualnej rzeczywistości marki Oculus VR zapewne zastanawiają się czy niedawne spore obniżki cenowe zestawu „Oculus Rift + Oculus Touch” nie są zwiastunem nowej generacji urządzenia. Należąca do Facebooka firma co prawda od dłuższego czasu pracuje nad udoskonaleniem headsetu, jednak jak wynika z rozmowy przeprowadzonej przez dziennikarza serwisu VRFocus z Jasonem Rubinem (VP of Content w Oculus VR), w przyszłym roku nie doczekamy się gogli Oculus Rift 2.

Według Rubina potencjalni nabywcy obecnej wersji Rifta mogą być pewni, że headset ten pozostanie przez jakiś czas w centrum zainteresowania Oculusa i w 2018 nie zostanie wydany jego następca. Niemniej firma zapowiedziała podczas konferencji OC4 gogle Oculus Go, które pojawią się w sprzedaży na początku przyszłego roku. Będzie to jednak urządzenie mobilne dedykowane osobom szukającym kompromisu pomiędzy możliwościami a ceną VR-owego headsetu.

Rozwijany jest także prototyp Santa Cruz. Połączy on możliwości Rifta i Oculus Go, jednak nie będzie bezpośrednim następcą Oculus Rift CV1. Choć szczegóły na jego temat nie są do końca znane, Santa Cruz raczej na pewno nie osiągnie wydajności i jakości rozwiązań dedykowanych PC. W 2018 roku Oculus „Santa Cruz” zadebiutuje w wersji deweloperskiej.

Rubin skomentował również sukces gogli PlayStation VR, które w drugiej połowie tego roku sprzedają się nadspodziewanie dobrze. Uważa on, iż inwestycje Sony w VR-owe treści są czymś pożądanym dla całej branży, a to co jest dobre dla VR, jest dobre także i dla Oculusa.