Twórcy kolejnej przeglądarki internetowej ogłosili swoje plany wobec wsparcia dla standardu WebVR. W przyszłości różnego rodzaju aplikacje wirtualnej rzeczywistości uruchomimy bezpośrednio z Microsoft Edge, domyślnej przeglądarki systemu Windows 10.

WebVR jest standardem opracowywanym wspólnymi siłami m.in. przez twórców przeglądarek Mozilla i Opera oraz firmę Google (Chrome). Jeżeli wszystko pójdzie po ich myśli, w niedalekiej przyszłości możliwe stanie się uruchamianie gier, aplikacji i różnego rodzaju doświadczeń VR na goglach wirtualnej rzeczywistości bezpośrednio z poziomu przeglądarki www.

Do wielkiej trójki właśnie dołączył Microsoft, który ogłosił plany wdrożenia standardu do nowej przeglądarki Edge. Aplikacja po raz pierwszy pojawiła się wraz z premierą systemu Windows 10, gdzie zastąpiła wysłużoną i coraz mniej popularną przeglądarkę Internet Explorer.

Standard WebVR wykorzystuje już m.in. serwis Sketchfab, w którym każdy może umieścić swój własny model 3D na podobnej zasadzie jak robią to użytkownicy YouTube z materiałami filmowymi. Przesłany obiekt można później osadzić na stronie internetowej i obejrzeć go na goglach VR bezpośrednio z przeglądarki.

Obecnie obsługę WebVR umożliwia eksperymentalna wersja Chrome o nazwie Chromium. Wkrótce usługa powinna trafić do podstawowej wersji przeglądarki. Wirtualną rzeczywistość z poziomu internetu uruchomimy także dzięki projektowi MozVR.com i Mozilli w wersji Firefox Nightly.

Więcej szczegółów na temat WebVR znajdziecie na stronie webvr.info.

 • Danax

  Przyszłość technologii mogłaby wyglądać tak:

  – opracowanie jednego dobrego uniwersalnego standardu aplikacji mogących się uruchamiać z internetu – bez instalowania – wprost do odizolowanej piaskownicy RAM (uprawnienia wymagają zatwierdzenia monitu każdorazowo na dostęp np. do kamery)
  – możliwość identycznego uruchamiania aplikacji na urządzenia AR/VR

  Dziwne, że dotąd nikt tego nie zrobił. Pewnie duże firmy boją się utraty kontroli nad takim ekosystemem. Jednak fakt iż ponad 50% ruchu internetowego generują aplikacje mobilne świadczy o tym, że właśnie tak to powinno wyglądać.

  • Kamil RO Dzióbek

   Kiedyś było coś takiego jak applety Javy. Wchodziło się na stronę i applet sam się uruchamiał, niekiedy pytając o uprawnienia. Było to miedzy platformowe. Była piaskownica, ale zabugowana.
   https://en.wikipedia.org/wiki/Java_applet

   • Danax

    Falstart i Java 🙂 To nie mogło się wtedy udać.

    Teraz jest inaczej bo nastała era mobilna. Tyle, że Oracle ma taką opinię, że nikt im nie zaufa, nawet gdyby się bardzo starali. Potrzeba nowego standardu multiplatformowych aplikacji uruchamianych z webowego systemu/przeglądarki.

    Najłatwiej byłoby to zrobić Google . Większe szanse miałoby Apple i Microsoft lecz tamci tego nie zrobią bo chcą zamkniętych systemów.