Źródło: Engadget

Według nieoficjalnych informacji gogle Windows 10 Mixed Reality od firmy Lenovo trafią do sprzedaży w sierpniu w cenie 399 dolarów.

Nie jest to jeszcze oficjalnie potwierdzone, ale wiele wskazuje na to, że gogle mieszanej rzeczywistości chińskiej firmy Lenovo trafią do publicznej sprzedaży w sierpniu i zapłacimy za nie 399 dolarów. Informacje ujawnił na Twitterze członek programu Lenovo INsiders – Ross McDougall. Z jego wpisu, który został już w międzyczasie usunięty, dowiedzieliśmy się także o wadze urządzenia. Podobno wyniesie ona 380 gramów (wcześniej podawano około 350 g). Lenovo odmówiło komentarza w tej sprawie, jednakże nieco wcześniej w rozmowie z serwisem Twice przedstawiciel firmy zasugerował termin premiery w okolicach „powrotu do szkoły”.

McDougall potwierdził także to co wiedzieliśmy już dotychczas. Gogle Lenovo wyposażone zostaną w dwa wyświetlacze o OLED o rozdzielczości 1440×1440 (dla porównania rozdzielczość Oculus Rift i HTC Vive to 2x 1080×1200), oraz dwie kamerki odpowiedzialne za śledzenie pozycyjne. Będą one w stanie wychwycić głębię otoczenia, dzięki czemu nie potrzebować będziemy systemów trackingu takich jak stacje bazowe SteamVR Lighthouse czy sensory Oculusa.

Według wcześniejszych informacji w urządzeniu znajdziemy również system montażu zbliżony do rozwiązania, w które wyposażone zostały gogle PlayStation VR. Jedną z ciekawostek będzie możliwość chwilowego odchylenia gogli, na tyle abyśmy mogli swobodnie spojrzeć na telefon, napić się wody, czy choćby chwilę odpocząć od cyfrowej rzeczywistości.

Gogle od Lenovo będą prawdopodobnie pierwszym headsetem współpracującym z Windowsową platformą AR/VR, który trafi do publicznej sprzedaży. Niemniej jednak Microsoft rozpoczął niedawno wysyłkę deweloperskiej wersji gogli firmy Acer. W kolejce czekają już kolejni producenci, którzy przygotowują własne headsety MR bazujące na technologii Microsoftu. Zapowiedziały się już m.in. firmy HP, Dell, Asus oraz 3Glasses. Ich konsumenckie modele gogli Mixed Reality mają pojawić się na rynku jeszcze w tym roku.

Microsoftowe gogle będą kompatybilne ze wszystkimi aplikacjami współpracującymi z systemem Windows 10, w tym aplikacjami dla okularów rozszerzonej rzeczywistości Microsoft HoloLens. Aby tak się stało w ubiegłym miesiącu firma rozpoczęła dystrybucje aktualizacji Windows 10 ‚Creators Update’. Po jej zainstalowaniu w systemie pojawia się specjalny moduł „Windows Mixed Reality” (wcześniej nazywany Windows Holographic), który zadziała również z goglami innych firm, m.in. Oculusa i HTC.