Pojawiły się nieoficjalne doniesienia na temat premiery gogli Oculus „Santa Cruz”.

Jak donosi serwis UploadVR wiele niezależnych źródłem potwierdziło, iż firma Oculus planuje wypuścić do sprzedaży w pierwszym kwartale 2019 roku gogle wirtualnej rzeczywistości znane jako „Santa Cruz”. Nowy model, podobnie jak dostępne od maja tego roku mobilny headset Oculus Go, będzie całkowicie samodzielny, co oznacza, że wszystko czego potrzeba do jego działania znajdziemy wewnątrz obudowy gogli. Santa Cruz będzie jednak znacznie bardziej zaawansowany technologicznie.

Podczas gdy Oculus Go śledzi jedynie ruch obrotowy (3DOF) headsetu oraz dedykowanego kontrolera, Santa Cruz otrzyma tracking pozycji w sześciu stopniach swobody (6DOF). Samodzielność oznacza także brak zewnętrznych sensorów takich jakie posiada np. Oculus Rift czy HTC Vive (stacje bazowe). Zastąpią je cztery szerokokątne kamery wbudowane w przedni panel gogli.

Możemy więc mówić o pierwszym headsecie Oculusa korzystającym z systemu śledzenia ruchów typu „inside-out”. Będzie on odpowiedzialny również za tracking dedykowanych kontrolerów ruchowych.

Przypominają one sprzedawane obecnie w zestawie z Riftem kontrolery Oculus Touch. W porównaniu do nich zmieniło się położenie pierścienia, który „powędrował” do góry. Ma to na celu większe uwydatnienie umiejscowionych tam markerów śledzonych przez sensory. Inną zmianą jest brak gałki analogowej oraz przycisków, które zostały zastąpione przez trackpad. Na swoim miejscu pozostawiono jednak oba triggery.

Więcej szczegółów poznamy zapewne pod koniec września kiedy to odbędzie się konferencja Oculus Connect 5.