Oculus Rift S na początku przyszłego roku?

Jak nieoficjalnie donosi serwis TechCrunch, Facebook planował wypuścić gogle Oculus Rift 2 (nazwa kodowa „Caspar”), lecz odłożył projekt na półkę na rzecz odświeżenia obecnej sprzedawanej wersji headsetu. Urządzenie o nazwie Oculus Rift S pojawi się w sprzedaży w przyszłym roku i otrzyma wyświetlacz o wyższej rozdzielczości oraz system śledzenia typu inside-out, znany m.in. z gogli z serii Windows Mixed Reality.

Doniesienia łączą się z niedawnym odejściem z Facebooka jednego ze współzałożycieli Oculus VR – Brendana Iribe. Przez ostatnie dwa lata kierował on grupą skoncentrowaną na rozwiązaniach PC-owych, odpowiedzialną m.in. za prace nad drugą generacją gogli Oculus Rift, w tym ujawnionym w maju prototypem „Half-Dome” posiadającym udoskonalone soczewki Fresnela o 140-stopniowym zasięgu pola widzenia, a także ruchomy wyświetlacz o zmiennej ogniskowej oraz technologię śledzącą wzrok użytkownika.

Wyczekiwany przez miłośników VR-u model Oculus Rift 2 może się jednak nie ukazać w najbliższym czasie, ponieważ ścisłemu kierownictwu Facebooka podobno nie zależy już na produkcji drogiego sprzętu dla wymagających klientów. Zamiast tego firma planuje skupić na headsetach mobilnych, takich jak niedawno zapowiedziany Oculus Quest. Zdaniem dziennikarzy TechCrunch Facebook zdecydował się skoncentrować na ulepszeniu obecnego modelu Rifta, lecz jedynie na tyle, aby nie wymagał do działania najnowszego sprzętu komputerowego.