Okazuje się, że już od dwóch lat firma Nike pracuje nad projektem wykorzystującym rozszerzoną rzeczywistość. Amerykańska spółka właśnie opatentowała system AR wspomagający projektowanie butów i ubrań.

Jeden z największych na świecie producentów odzieży sportowej i obuwia zarejestrował patent na system rozszerzonej rzeczywistości (Augmented Reality), który będzie wykorzystywany do projektowania ubrań. W opisie dokumentu możemy wyczytać, iż system umożliwia wirtualne modyfikowanie artykułów odzieżowych przy pomocy „zakładanego na głowę headsetu wyświetlającego projektowany element w rzeczywistym środowisku”.

Do wniosku dołączono zdjęcie koncepcyjne, na którym widzimy osobę w okularach AR trzymającą rysik i wirtualnie nakładającą wzór na powierzchnię projektowanego buta. Patent zgłoszony został w grudniu 2014 roku, mniej więcej na miesiąc przed ujawnieniem przez Microsoft projektu holograficznych okularów mieszanej rzeczywistości HoloLens.

Firma dotychczas nie odniosła się publicznie do omawianego projektu, dlatego też w tej chwili nie wiadomo, czy Nike zamierza wykorzystywać system wewnętrznie jako narzędzie designerskie, czy może planuje udostępnić możliwość projektowania obuwia i odzieży swoim klientom.