21 maja 2024

vrhunters.pl

Portal wirtualnej rzeczywistości

Noc Muzeów 2016: Zwiedź warszawskie muzea w 360° VR

2 min read

Przegapiłaś/eś Noc Muzeów, czyli darmową okazję do pozwiedzania najpopularniejszych wystaw, galerii i innych ośrodków kultury? Jeszcze nic straconego. W związku z tegoroczną edycją imprezy na kanale gazeta.pl pojawił się sferyczny film 3D zarejestrowany kamerą 360°, przedstawiający wnętrza warszawskich muzeów. Materiał można obejrzeć bezpłatnie w wirtualnej rzeczywistości m.in. przy użyciu mobilnych gogli typu Cardboard, a także konsumenckich wersji headsetów Oculus Rift i HTC Vive.

„Na filmie możecie zobaczyć m.in. rekonstrukcję drewnianego sklepienia synagogi z Gwoźdźca na Ukrainie – jeden z najbardziej imponujących elementów wystawy stałej w Muzeum POLIN, interaktywną makietę Krakowa i Kazimierza, przybliżającą funkcjonowanie żydowskiej gminy (Muzeum POLIN), salę z repliką 1:1 samolotu Liberator (Muzeum Powstania Warszawskiego) oraz oba piętra ogromnego i pełnego atrakcji Centrum Nauki Kopernik.” – głosi oficjalna zapowiedź filmu, którego producentem jest warszawska firma Standam.dm.


UWAGA: Wszystkie poniższe materiały 360° można oglądać za pomocą smartfona i aplikacji YouTube dla mobilnych gogli typu Cardboard. W przypadku konsumenckich wersji gogli Oculus Rift i HTC Vive warunkiem jest posiadanie płatnego oprogramowania. Usługę taką oferuje aplikacja Virtual Desktop, która posiada opcję streamingu filmów 360º z YouTube na Oculusa oraz możliwość zapisania ich na dysk (lepsza jakość). Oprogramowanie dostępne jest na platformie Steam w cenie 14,99€.

https://youtube.com/watch?v=U-Rx2hY7FmM%3Ffeature%3Doembed

Kancelaria Premiera w 360° VR

Kilka 360-stopniowych filmów z okazji Nocy Muzeów opublikowała w ostatnich dniach także Kancelaria Premiera. W tej technologii została zarejestrowana m.in. Sala Obrazowa znajdująca się w Gmachu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przy Alejach Ujazdowskich.

https://youtube.com/watch?v=b_0G1d-2lbI%3Ffeature%3Doembed

Sala im. Tadeusza Mazowieckiego

https://youtube.com/watch?v=zQEgkPUt16k%3Ffeature%3Doembed

Sala Zegarowa

https://youtube.com/watch?v=BCVrKJ1-eio%3Ffeature%3Doembed

Kancelaria Premiera eksperymentuje także z relacjonowaniem w 360-stopniach różnego rodzaju wydarzeń z udziałem polskiej premier. Poniżej filmy zarejestrowane podczas wizyty Beaty Szydło w nowojorskiej giełdzie oraz w trakcie ceremonii złożenia kwiatów w miejscu zamachów terrorystycznych z 11.09.2001 roku.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.