Nokia i Xiaomi podpisały długoterminową umowę o współpracy obejmującą m.in. wspólny rozwój produktów wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.

Chińska firma Xiaomi – jeden z wiodących producentów smartfonów na świecie – podpisał porozumienie o współpracy biznesowej z Nokią. W ramach wieloletniej umowy oba przedsiębiorstwa zamierzają opracować nowe produkty obejmujące dziedziny takie jak wirtualna i rozszerzona rzeczywistość, internet rzeczy oraz sztuczna inteligencja.

„Jako firma starająca się dostarczać najbardziej ekscytujące innowacje technologiczne na całym świecie, jesteśmy podekscytowani możliwością ściślejszej współpracy z firmą Nokia w przyszłości” – powiedział prezes i dyrektor generalny firmy Xiaomi, Lei Jun. „Firma Xiaomi jest zaangażowana w budowanie trwałych, długoterminowych partnerstw z liderami światowej technologii. Nasza współpraca z firmą Nokia pozwoli nam wykorzystać przewagę w tworzeniu dużych, wydajnych sieci i ogromnej mocy w zakresie oprogramowania i usług, starając się tworzyć jeszcze bardziej niezwykłe produkty i usługi, które zapewnią najlepsze doświadczenie użytkownikom świata Mi.”

Obie firmy już wcześniej zaangażowały się w rozwój własnych VR-owych urządzeń. Xiaomi jest producentem mobilnych gogli Mi VR Play, natomiast Finowie mogą pochwalić się profesjonalną kamerą 360º – Nokia OZO.

„Xiaomi jest jednym z największych i wiodących producentów smartfonów i dlatego cieszymy się, że osiągnęliśmy z nim porozumienie. Oprócz powitania tak znakomitej, światowej firmy technologicznej w naszej rodzinie odbiorców patentowych, czekamy na współpracę nad szeroką gamą projektów strategicznych.” – powiedział Rajeev Suri, prezes i dyrektor generalny firmy Nokia.