Nie potwierdziły się plotki, według których firma Nokia miała ujawnić podczas zamkniętego pokazu w Los Angeles własne gogle wirtualnej rzeczywistości. Zamiast tego Finowie zaprezentowali kamerę „OZO” przeznaczoną do nagrywania filmów VR.

W skład urządzenia wchodzi 8 obiektywów i taka sama ilość mikrofonów, które posłużą do rejestracji stereoskopowego obrazu 3D oraz dźwięku przestrzennego w technice binauralnej. Jedną z ciekawszych cech Nokia OZO jest możliwość rezygnacji z wysokiej rozdzielczości obrazu na rzecz błyskawicznego dostępu do nagrywanego materiału. Standardowo proces ten może trwać nawet kilka godzin, do czasu aż zaawansowane algorytmy zszyją zarejestrowany obraz w jedną całość. Inną interesującą właściwością kamery jest podgląd „na żywo” bezpośrednio na goglach VR. Urządzenie posiadać będzie również tryb śledzenia wybranego obiektu.

Nokia OZO trafi do publicznej sprzedaży pod koniec 2015 roku, jednak nie należy spodziewać się ceny przystępnej dla każdego. Finowie celują w Hollywood i profesjonalne studia filmowe oraz reklamowe.

Niewykluczone, że plotki dotyczące gogli VR, za jakiś czas się jednak potwierdzą. Przedstawiciele Nokia Technologies, czyli jednostki, która pozostała po sprzedaży działu mobilnego firmie Microsoft zapowiedzieli, że w przyszłości pokażą więcej własnych urządzeń przeznaczonych dla wirtualnej rzeczywistości.