Chiński startup 7invensun zapowiedział wypuszczenie specjalnego modułu dedykowanego goglom HTC Vive, który rozszerzy możliwości headsetu o tzw. eye-tracking, czyli technologię śledzenia wzroku.

Doczekaliśmy się kolejnych po przystawce TPCAST efektów ogłoszonego w ubiegłym roku przez twórców HTC Vive programu akceleracyjnego Vive X skierowanego do niezależnych studiów deweloperskich. W ramach inicjatywy postał dedykowany goglom moduł, dzięki któremu urządzenie wzbogaci się o technologię eye-tracking. Deweloperska wersja akcesorium o nazwie aGlass została opracowana przez chińską firmę 7invensun i już w przyszłym miesiącu trafi do sprzedaży na lokalnym rynku.

Moduł aGlass składa się z dwóch elementów nakładanych na soczewki, które zostały wyposażone w diody LED emitujące światło podczerwone oraz sensory rejestrujące w czasie rzeczywistym ruchy gałek ocznych użytkownika. Są one zasilane poprzez dodatkowy port USB ukryty w górnej części gogli HTC Vive.

Producent pomyślał także o osobach posiadających wadę wzroku, w związku z czym aGlass pozwoli na montaż niestandardowych soczewek korekcyjnych, które zakładane są na oryginalne soczewki Vive.

Technologia śledzenia wzroku w wirtualnej rzeczywistości po raz pierwszy szerzej pojawiła się wraz z goglami FOVE 0 VR. Eye-tracking przede wszystkim ułatwia nawigację w VR-owym świecie. Podczas gdy w obecnych na rynku headsetach sterowanie odbywa się za pomocą kontrolerów lub ruchów głowy, w tego typu goglach wystarczy spojrzeć na wybrany element menu, aby dokonać interakcji.

Śledzenie wzroku przysłuży się także wydajności naszych komputerów. Wystarczy, że karta graficzna zachowa część swojej mocy obliczeniowej renderując tylko te obiekty, na które spogląda użytkownik gogli. Innym ciekawym wykorzystaniem tej technologii jest tzw. „Avatar eye-mapping”, czyli opcja, która przyda się szczególnie w przypadku aplikacji społecznościowych umożliwiających kontakt z drugim człowiekiem. Zastosowanie śledzenia ruchów gałek ocznych sprawi, że emocje przekazywane przez awatary będą jeszcze bardziej zbliżone do naturalnych.

W Chinach aGlass wyceniony został na równowartość około 220 dolarów. W trzecim kwartale tego roku planowane jest rozpoczęcie sprzedaży modułu w krajach Zachodu.