Kolejna porcja gier i aplikacji VR zawitała w ostatnim czasie na platformę SteamVR. Użytkownicy gogli HTC Vive mogą zagrać m.in. tytuł inspirowany świadomym śnieniem (Lucid Trips), doświadczenie, w którym wcielimy się w agenta CIA, polską produkcję Drone Hunter VR oraz symulator barowych bójek.

Zapraszamy na podsumowanie nowości dla gogli wirtualnej rzeczywistości HTC Vive, które pojawiły się na Steamie w ciągu ostatnich tygodni. Poprzednie zestawienie znajdziecie w tym miejscu.


Drone Hunter VR (9,99€)

Zaczynamy od pierwszej gry polskiego studia VR Visio. Autorzy Drone Hunter VR dużą wagę przyłożyli do fabuły, która przedstawia się następująco:

„Sonda New Horizons od NASA wykonała zdjęcia obcej cywilizacji kierującej swoje siły powietrzne w stronę Ziemi. Zakłada się, że inwazja nastąpi pod koniec 2017 roku. Robot DH125 stworzony z części pozyskanych z katastrofy statku UFO w Roswell w 1947r i umieszczony na orbicie podczas Zimnej Wojny – jest aktualnie jedyną bronią, która umożliwi wyrównaną walkę w przestrzeni kosmicznej. Po 25 latach, w obliczu zagrożenia, DH125 został reaktywowany – sprowadzony na Ziemię, zmodernizowany i wyposażony w moduł zdalnego sterowania. Będziemy mieli tylko jedną szansę na obronę Ziemi. W tej sytuacji rząd zlecił stworzenie gry symulującej walkę z obcą flotą, by odnaleźć najlepszego gracza na Świecie, mistrza wirtualnych rozgrywek.”

Link do Steam


Drunkn Bar Fight (11,99€)

Symulator barowych bójek. Produkcja przeznaczona dla osób potrzebujących szybkiej dawki adrenaliny.

Link do Steam


Lucid Trips (7,99€)

To jedna z najbardziej interesujących nowości HTC Vive. Lucid Trips jest grą inspirowaną zjawiskiem świadomego snu. Niemiecka grupa VR Nerds stojąca za tym tytułem zaimplementowała nietypowy sposób poruszania się w wirtualnej rzeczywistości. Nietypowy dla tradycyjnych gier gdzie ograniczają nas prawa fizyki, bowiem w przypadku świadomego śnienia nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy mogli przemieszczać się przy pomocy… rąk. Jak możecie zobaczyć na poniższym zwiastunie nie jest to wcale taki głupi pomysł.

Link do Steam


The Price of Freedom (za darmo)

Zbierający bardzo pozytywne opinie pierwszy odcinek z serii narracyjnych doświadczeń, w którym wcielimy się w agenta CIA. Naszym zadaniem jest wyeliminowanie Benjamina Millera, radykała, który włamał się do obiektów badawczych CIA i wykradł tajne badania nt. broni chemicznej.

Link do Steam


Serious Sam VR: The First Encounter (36,99€)

Port wydanej w 2001 roku pierwszej części przygód „Poważnego Sama”. Więcej na temat gry pisaliśmy w tym miejscu.

Link do Steam


Arizona Sunshine (39,99€)

Arizona Sunshine to pierwszoosobowa VR-owa strzelanka z gatunku „zombie-survival” zaprojektowana i zoptymalizowana pod kątem rozgrywki w trybie pokoju (tzw. room-scale). Akcja gry rozgrywa się pośrodku słynnego Wielkiego Kanionu w Arizonie i jak zapewne się domyślacie naszym zadaniem będzie przetrwanie w obliczu apokalipsy zombie. „Must have” dla fanów gatunku.

Link do Steam


Eagle Flight (39,99€)

Pierwsza VR-owa gra Ubisoftu. Tytuł zadebiutował w październiku zeszłego roku ze wsparciem dla gogli Oculus Rift, ale nieco później trafił także na platformę SteamVR. Produkcja pozwala na wcielenie się w postać orła i toczenie podniebnych pojedynków nad ulicami Paryża pomiędzy dwoma trzyosobowymi zespołami graczy. Więcej na temat Eagle Flight przeczytacie w tym miejscu.

Link do Steam


Werewolves Within (29,99€)

Kolejna gra studia Ubisoft. Werewolves Within to adaptacja towarzyskiej „gry w mafię”, dostosowana do możliwości technologii VR. W trakcie rozgrywki bardzo przydatna może okazać się umiejętność blefowania i poprawnej dedukcji. Autorzy przygotowali kilka ciekawych rozwiązań takich jak możliwość szeptania do innego gracza, wygłaszanie monologów, czy interpretacja głosu użytkownika gogli, która zostanie przełożona na różnego rodzaju ruchy rąk wykonywane przez awatary.

Link do Steam


BasementVR (za darmo)

Bezpłatna aplikacja społecznościowa, za którą stoi niewielki polski zespół deweloperski.

Link do Steam


SteamHammerVR (19,99€)

„Akcja gry rozgrywa się w wiktoriańskim Londynie w roku 1892. Zły profesor Ratwurmm próbuje zniewolić Anglię za pomocą swojej armii dziwacznych robotów robiących spustoszenie w całym mieście. Używając mocy pary oraz XIX wiecznych gadżetów, wsparty wiedzą i doświadczeniem doktora Obadiah Springhorn’a, gracz powinien bez trudu pokonać mechaniczną armię wraz z ich niegodziwym twórcą. W SteamHammerVR przenosimy się pomiędzy wieloma lokalizacjami dawnego Londynu, uzbrojeni w napędzaną parą Exo-zbroję oraz 6-cioma unikalnymi broniami, które możemy ulepszać podczas rozgrywki: młot parowy, armatę parową, potężny magnes, parową piłę tarczową, promień Tesla oraz potężny karabin napędzany parą i siłą magnetyczną. Wybierając różne bronie na każdą z rąk możemy tworzyć potężne i unikalne zestawienia.”

Wersja z wczesnym dostępem zawiera Story Mode z pierwszymi trzema misjami z dziesięciu: ulice Londynu, Skillington Arms Pub oraz słynne Tower of London. Tryb Seek&Destroy (arcade) oraz reszta misji zostanie dodana wkrótce podczas 60-dniowego okresu Early Access.

Link do Steam


Surgeon Simulator: Experience Reality (19,99€)

VR-owa wersja słynnego symulatora chirurga.

„Surgeon Simulator: ER przeniesie was w świat nieprawdopodobnych i nie do końca higienicznych zabiegów chirurgicznych. W tej pełnej czarnego humoru grze w technologii VR życie Boba będzie w waszych rękach. Czy to na sali operacyjnej, w pędzącej karetce, czy w kosmosie, życie pacjenta będzie się znajdować w waszych wirtualnych rękach.”

Link do Steam


Special Delivery (9,99€)

Gra w której wcielamy się w przemierzającego miasto rozwoziciela gazet. Produkcja inspirowana takimi tytułami jak: Paper Boy, Crazy Taxi oraz Road Rash.

Link do Steam


VR Invaders (17,99€)

W VR Invaders gracze wejdą w rolę „nurka” (Diver), czyli członka specjalnej ekipy ratunkowej w wirtualnej rzeczywistości, pomagającej użytkownikom, którzy utknęli w VR. Podczas rutynowej akcji ratunkowej oddział niespodziewanie atakują wygenerowane przez złośliwy program wirusowy drony.

Zadaniem graczy jest obrona przed dronami oraz pokonanie bossów, czyhających na końcu każdego z poziomów gry. Do obrony służy im wyrzutnia z trzema trybami ognia oraz tarcza energetyczna. Dodatkowo gracze mogą posługiwać się umiejętnościami specjalnymi, jak spowalnianie czasu, co będzie szczególnie przydatne w wygenerowanych przez wirus, krytycznych sytuacjach.

Link do Steam

Ciąg dalszy na stronie 2