Oculus zaktualizował aplikację Oculus Home dla gogli Oculus Rift i Samsung Gear VR wprowadzając m.in. możliwość strumieniowania gier z gogli na Facebooka, funkcję rozpoznawania mowy oraz nową usługę Oculus Events.

Firma Oculus VR poinformowała o kolejnej większej aktualizacji usług wchodzących w skład Oculus Home, czyli oprogramowania sklepowego dla Oculus Rift oraz mobilnych gogli Samsung Gear VR. Pojawiło się kilka interesujących nowości.

Strumieniowanie gier z Samsung Gear VR na Facebook

Jedną z najbardziej użytecznych nowych usług wydaje się opcja „Livestream to Facebook”, którą na razie znajdziemy jedynie w Oculus Home dla gogli Gear VR. Wybierając ją z uniwersalnego menu otrzymamy możliwość transmisji wyświetlanego w headsecie obrazu bezpośrednio na portal społecznościowy Facebook.

Co ciekawe usługa ta została uruchomiona wszędzie, poza Stanami Zjednoczonymi.

Oculus Voice, czyli rozpoznawanie mowy

Od teraz przeglądając cyfrowy sklep z aplikacjami możemy wydawać polecenia głosowe. W tej chwili możliwe jest wyszukiwanie dostępnych w ofercie gier, aplikacji i doświadczeń VR, ale z czasem powinniśmy móc w ten sposób przywoływać znajomych z listy kontaktów oraz zapraszać ich do wspólnej rozgrywki.

Usługa Oculus Voice zadebiutowała zarówno w Oculus Home dla Rifta, jak i Gear VR. W chwili obecnej jej obsługa wymaga znajomości podstawowych zwrotów w języku angielskim.

Oculus Rooms 1.2 – nowości w Oculusowych pokojach

Aktualizacji doczekała się także usługa Oculus Rooms, dzięki której możemy zobaczyć się „twarzą w twarz” z innymi użytkownikami gogli. Dotychczas mogliśmy z nimi np. oglądać filmy 2D na wielkim ekranie oraz grać w gry. Teraz pokoje wzbogaciły się o ofertę serwisu Vimeo oraz głosowe wyszukiwanie filmów udostępnionych na Facebooku. Dodano także możliwość wspólnego oglądania nagrań w formacie 360º.

Oculus Rooms jest odpowiednikiem istniejących już aplikacji social VR takich jak Altspace, vTime czy BigScreen. Wirtualne pokoje na razie dostępne są wyłącznie w Oculus Home dla mobilnych gogli Gear VR. Według zapowiedzi w tym roku mają zostać udostępnione także użytkownikom Oculus Rift.

Oculus Events

Ostatnią nowością jest usługa Oculus Events, dzięki której możemy wyszukiwać publiczne gry sieciowe oraz różnego rodzaju turnieje i wydarzenia odbywające się w wirtualnej rzeczywistości. Z tego miejsca możemy dołączyć do danego „eventu” bądź wyrazić chęć uczestnictwa w wydarzeniu zaplanowanym w późniejszym terminie.

Zakładka Oculus Events dostępna jest w tej chwili wyłącznie w Oculus Home dla Samsung Gear VR.