Jak na gogle VR, które używa mniej więcej 1 na 500 użytkowników Steam, oferta gier i aplikacji na Oculus Rift wygląda z miesiąca na miesiąc coraz bardziej imponująco. Co prawda większość to produkcje niewielkie, tworzone przez niezależne studia deweloperskie, jednakże i wśród nich da się znaleźć prawdziwe perełki. W ostatnim czasie premiery miały m.in. takie tytuły jak: Giant Cop, Narcosis, Affected, Serious Sam 2 VR, Landfall czy Syren.

Zapraszamy na obszerny przegląd gier i aplikacji VR, które zostały wydane w ostatnim czasie ze wsparciem dla gogli Oculus Rift.

Poprzednie zestawienie nowości Oculus Rift opublikowaliśmy w tym miejscu.


Giant Cop: Justice Above All (24,99$)

W grze wcielimy się rolę gigantycznego, 60-metrowego policjanta patrolującego ulice fikcyjnego miasta Micro City. Zadaniem tytułowego bohatera jest podążanie za poleceniami swojego przełożonego oraz głosem ludu i dosłowne wyłapywanie nieposłusznych obywateli. Dosłowne, ponieważ dokonywać tego będziemy przy pomocy własnych dłoni, a następnie „przerzucali” złoczyńców na miejscowy komisariat Policji lub zwyczajnie „wyrzucali” z miasta.

Link do Oculus Store


Narcosis (19,99$)

„Survival horror osadzony w mrocznych głębiach Oceanu Spokojnego. Porzucony na dnie oceanu, z zaledwie odrobiną światła i paroma narzędziami, nurek przemysłowy podejmuje desperackie kroki by nie popaść w obłęd i dotrzeć do powierzchni zanim skończy mu się zapas tlenu.”

Według twórców gry, Narcosis jest tytułem twardo osadzonym w rzeczywistości, ale jednocześnie przesiąkniętym surrealizmem.

Link do Oculus Store i Steam


Landfall (29,99$)

Landfall to jedna z nielicznych dotychczas gier VR z gatunku RTS. Produkcja jak przystało na przedstawiciela strategii czasu rzeczywistego pozwola na przejęcie kontroli nad armią walczącą o surowce. Tłem dla rozgrywki tym razem jest świat zniszczony przez kataklizm.

Pracownicy Force Field, którzy określają się mianem największego europejskiego studia dedykowanego technologii VR, reklamują swoją grę nie tylko „efekt dioramy”, który uzyskamy spoglądając na świat z góry, lecz także możliwością „zejście na ziemię” i wcielenia się w perspektywie pierwszej osoby w jednego z naszych podwładnych.

Link do Oculus Store


Affected: The Manor (7,99$)

Affected to jeden z najbardziej przerażających horrorów VR, które powstały na deweloperskie wersje gogli Oculus Rift. Potwierdzają to dostępne na YouTube filmy. Podobno łącznie obejrzano je ponad 150 milionów razy. Odświeżona wersja gry o nazwie Affected: The Manor trafiła właśnie na kolejną platformę – Oculus Rift.

Gra jest specyficznym typem horroru. Na próżno szukać w niej labiryntów, tajemniczych notatek czy innych rzeczy, które musimy znaleźć. Celem gracza jest po prostu przejściu trzech różnych przerażających scenariuszy. Tylko tyle i aż tyle, bo zadanie wbrew pozorom do łatwych nie należy.

Link do Oculus Store


Robinson: The Journey (39,99$)

To jedna z najbardziej zaawansowanych graficznie gier przeznaczonych na gogle wirtualnej rzeczywistości. Luźno nawiązująca do „Robinsona Crusoe” przygodówka powstała bowiem w oparciu o najnowszy silnik CRYENGINE V.

„Robinson: The Journey wykorzystuje możliwości technologii VR, aby przenieść nas do zachwycającego, fantastycznego świata, pełnego przygód, tajemnic i dinozaurów. Gracze wcielą się w młodego chłopca, Robina, którego statek rozbił się na powierzchni nieodkrytej dotąd planety Tyson III. Ich zaradność zostanie wystawiona na próbę, kiedy w towarzystwie robota HIGSa oraz młodego tyranozaura Laiki, wyruszą na poszukiwanie ocalałych członków załogi zakończonej tragicznie wyprawy kosmicznej. Dzięki Oculus Rift gracze poczują, jakby rzeczywiście znaleźli się w zupełnie innym, tętniącym życiem świecie”.

Więcej na temat gry pisaliśmy w tym miejscu.

Link do Oculus Store


Paranormal Activity: The Lost Soul (36,99€)

Kolejna wysokiej jakości VR-owa produkcja przeznaczona dla graczy o mocnych nerwach. „Paranormal Activity: The Lost Soul” to dzieło studia VRWERX powstające we współpracy z posiadającą prawa do popularnej filmowej marki wytwórnią Paramount. Gra ukazała się dotychczas na Steamie w wersji z wczesnym dostępem oraz obsługą gogli Oculus Rift, HTC Vive i kontrolerów ruchowych, ale po wyjściu z fazy „Early Access” trafi także na konsolowy headset PlayStation VR.

Akcja ‚Paranormal Activity VR’ rozgrywa się co prawda w jednym miejscu, ale za to bardzo obszernym. Jest to wielopoziomowy dom posiadający kilka pięter, strych oraz piwnicę. Co ciekawe paranormalne zdarzenia towarzyszące graczowi w trakcie eksploracji są randomizowane, dzięki czemu każda osoba może liczyć na nieco inny przebieg wydarzeń. W rezultacie autorom udało się stworzyć tytuł, który już teraz pozwala na od 5 do 10 godzin rozgrywki, w zależności od zaangażowania gracza w odkrywanie tajemnic nawiedzonego domu.

Więcej na temat gry pisaliśmy w tym miejscu.

Link do Steam


SoundStage (9,99€)

SoundStage przeznaczony jest dla osób zainteresowanych produkcją własnej muzyki. Tym razem otrzymaliśmy sandbox umożliwiający zbudowanie studia nagrań, w którym możemy zabawić się w wirtualnego DJ’a.

Autorem aplikacji jest Logan Olson, który postawił sobie za cel odtworzenie klimatu lat 80-tych. Wszelkie instrumenty, które znajdziemy w SoundStage, takie jak bębny, syntezatory, thereminy (ulubiony instrument Jeana-Michela Jarre’a), marakasy czy sekwencery, zainspirowane zostały właśnie minioną muzyczną epoką.

Link do Steam


Syren (19,99$)

Gra z gatunku survival-horror. Fabuła koncentruje się na naukowcu z eugeniczną obsesją, który wybudował podwodny ośrodka naukowy nad zaginionym starożytnym miastem. Prowadzi on tam przerażające eksperymenty mające na celu odtworzenie zaginionego gatunku „Syren” – legendarnych mieszkańców zamierzchłej cywilizacji.

Link do Oculus Store


Raw Data (39,99$)

Raw Data to opierająca się na kooperacji pierwszoosobowa gra akcji, w której zadanie gracza polega na odpieraniu nacierających falami hord przeciwników. Pozornie nie wygląda to jak „przepis na sukces”, ale studiu Survios udało się go osiągnąć. Przynajmniej w skali gier VR.

Tytuł wydany został w lipcu zeszłego roku i jeszcze tego samego dnia trafił na pierwsze miejsce najczęściej kupowanych gier w popularnym cyfrowym sklepie Steam. Raw Data to także pierwsza gra wirtualnej rzeczywistości, która w skali jednego miesiąca gra zarobiła ponad milion dolarów, i to nawet pomimo tego, że od dnia premiery dostępna jest jedynie w trybie z wczesnym dostępem.

Więcej na temat gry pisaliśmy w tym miejscu.

Link do Oculus Store


Robo Recall (za darmo dla posiadaczy Oculus Touch)

W oficjalnym sklepie dla gogli Oculus Rift zadebiutowała bezpłatna strzelanka Robo Recall przeznaczona na gogle Oculus Rift. Gra została zlecona przez należący do Facebooka Oculus VR w celu zademonstrowania możliwości kontrolerów ruchowych Oculus Touch, dlatego też każdy nabywca kontrolera może pobrać ją zupełnie za darmo.

Zbudowana na silniku Unreal Engine 4 gra posiada trzy środowiska zlokalizowane w rejonie jednego miasta i łącznie dziewięć misji, w których toczy się rozgrywka. Ta nastawiona jest bardziej na szlifowanie wyników i odpieranie fali nacierających na nas robotów, niż kampanię fabularną.

Zobacz naszą recenzję Robo Recall.

Link do Oculus Store


Rock Band VR (49,99$)

Produkcja jest wspólnym dziełem Oculus Studios i studia Harmonix znanego wcześniej również z innych muzycznych serii takich jak Guitar Hero czy Dance Central. Tytuł od początku powstawał z myślą o wirtualnej rzeczywistości oraz Oculusowych goglach i kontrolerach ruchowych.

Rock Band VR wykorzystuje kontrolery ruchowe dla Rifta, a w zasadzie tylko jeden z nich. Dzięki specjalnej przystawce dołączanej do każdego zestawu Oculus Touch, możemy założyć go na plastikową gitarę-kontroler. Uzyskamy w ten sposób pełne śledzenie muzycznego gadżetu i ujrzymy go w wirtualnej rzeczywistości we właściwym miejscu.

Więcej na temat gry pisaliśmy w tym miejscu.

Link do Oculus Store


Serious Sam VR: The First Encounter (36,99€)

Wczesny dostęp opuściła jedna z najbardziej wymagających klasycznych strzelanek z widokiem z perspektywy pierwszej osoby, której remake zadebiutował jakiś czas temu na Steamie ze wsparcie Oculusa i HTC Vive.

Producenci Serious Sam VR: The First Encounter zapewniają, że VR-owa wersja nie różni się od wersji „Non-VR”. Dzięki temu możemy swobodnie poruszać się po wszystkich lokacjach dostępnych w grze. Dla bardziej wrażliwych graczy pozostawiono możliwość tradycyjnej teleportacji, a także przygotowano specjalny system przemieszczania się zwany „Serious Warp™ locomotion”. Innymi słowy: można grać na siedząco, na stojąco, lub jak ktoś ma takie możliwości, także w trybie pokoju (roomscale).

Więcej na temat gry pisaliśmy w tym miejscu.

Link do Steam


Serious Sam VR: The Second Encounter (36,99€)

Na Steamie ukazał się także remake drugiej części przygód „Poważnego Sama”.

Więcej na temat gry pisaliśmy w tym miejscu.

Link do Steam


Mission: ISS (za darmo)

W oficjalnym sklepie dla gogli Oculus Rift zadebiutowało bezpłatne VR-owe doświadczenie Mission: ISS pozwalające wcielić się w pracownika Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), której pokład został odwzorowany w najdrobniejszych szczegółach. Jest to efekt współpracy studia Magnopus z astronautami przebywającymi na stacji oraz pracownikami ośrodka badawczego NASA w Houston.

Doświadczenie pozwala na poruszanie się po obiekcie, a dzięki wykorzystaniu kontrolerów Oculus Touch, również na wchodzenie w interakcję ze znajdującymi się tam różnego rodzaju przedmiotami. W pełnej skali odwzorowano także miejsce, z którego astronauci mogą na co dzień obserwować Ziemię, a także samą planetę.

Więcej na temat doświadczenia pisaliśmy w tym miejscu.

Link do Oculus Store


Disney Movies VR (za darmo)

Aplikacja w której publikowane są 360-stopniowe doświadczenia bazujące zarówno na produkcjach własnych Disney’a („Księga Dżungli”) jak i partnerów studia (Marvel – „Kapitan Ameryka”) oraz należących do nich wytwórni (Lucasfilm – „Gwiezdne Wojny”). W rzeczywistości jest to nic innego jak powiększający się co jakiś czas zbiór różnego rodzaju materiałów promocyjnych dla gogli VR, udostępnionych już wcześniej za pomocą innych kanałów.

Więcej na temat aplikacji pisaliśmy w tym miejscu.

Link do Oculus Store

Ciąg dalszy na stronie 2