Od premiery konsolowych gogli PlayStation VR minęło już 5 miesięcy. Choć oferta pozycji wspierających PSVR nie powiększa się w takim tempie jak ta dla Oculus Rift czy HTC Vive, to jednak z tygodnia na tydzień coraz więcej osób jest w stanie znaleźć coś dla siebie.

Oto zestawienie wszystkich nowych VR-owych tytułów, które w ciągu ostatnich miesięcy trafiły do PS Store.


Psychonauts in the Rhombus of Ruin (79,00 zł)

„Psychonauts VR” to logiczna przygodówka z widokiem z perspektywy pierwszej osoby tworzona od początku z myślą o wirtualnej rzeczywistości i goglach PlayStation VR.

Fabuła psychodelicznej gry studia Double Fine ulokowana została pomiędzy wydarzeniami z pierwszej części gry wydanej w 2005 roku a dopiero powstającym sequelem Psychonauts 2. Zadaniem gracza, który tak jak w pierwowzorze wcieli się w postać Raza, jest wykorzystywanie telekinezy, pirokinezy i innych parapsychicznych mocy podczas wyprawy mającej na celu uratowanie Trumana Zannotto.

Link do PS Store


Unearthing Mars (63,00 zł)

Unearthing Mars to powstające od początku z myślą o goglach PlayStation VR dwugodzinne doświadczenie z elementami interaktywnymi. Produkcja zabierze nas na… Marsa.

„Mars… Marzenie ludzkości na temat tajemniczego sąsiada Ziemi wkrótce się ziści. Statek kosmiczny klasy transportowej Sentra przybył na orbitę Marsa z zadaniem odzyskania szczątków zaginionego satelity badawczego Phobos. Zamiast tego jego załoga odkryje coś, co przypomina pozostałości po starożytnej cywilizacji. Pomimo niespodziewanej burzy piaskowej gracz, jako drugi pilot, postanawia kontynuować misję razem z dowódcą i wylądować na powierzchni Marsa.”

Link do PS Store


Apollo 11 VR (49,00 zł)

Apollo 11 to VR-owe doświadczenie powstałe z myślą o zastosowaniach w edukacji odtwarzające słynną misję kosmiczną, której głównym celem było pierwsze lądowanie człowieka na Księżycu. Aplikacja wykorzystuje archiwalne zdjęcia zarejestrowane przez NASA oraz oryginalne dźwięki z centrum kontroli lotu. Gracze mogą doświadczyć lotu na orbitę księżycową, lądowania oraz drogi powrotnej. Za prace nad aplikacją odpowiada irlandzka firma Immersive VR.

Link do PS Store


VR Ping Pong (63,00 zł)

VR Ping Pong pozwala doświadczyć emocji związanych z grą w tenisa stołowego.

Link do PS Store


VirZOOM Arcade (za darmo)

VirZOOM Arcade to zestaw mini-gier zaprojektowanych przez producentów stacjonarnego roweru treningowego VirZOOM VR Bike, który jednocześnie pozwala jeździć i kontrolować postacie w grach. W zestawie znajdziemy kilka pozycji o wiele mówiących tytułach: Cycle le Tour, Cowboy, Race Car, Tank, Pegasus, Helicopter oraz Kayak.

VirZOOM Arcade umożliwia rozgrywkę w pojedynkę lub ze znajomymi w trybie wieloosobowym w systemie „drop-in, drop-out” (nie trzeba być użytkownikiem PS Plus). Gra posiada także lokalny tryb „gorącego krzesła”. Ponadto posiadacze roweru VR otrzymają dostęp do usługi MyVirZOOM umożliwiającej rywalizowanie z innymi graczami, a także monitorowanie długości treningów, spalanych kalorii czy przejechanego dystansu. Możliwa jest również integracja z mobilnymi aplikacjami Strava i Fitbit.

Link do PS Store


Resident Evil 7 VR (249,00 zł)

Resident Evil 7: Biohazard VR to najnowsza część słynnej japońskiej serii gier z gatunku survival horror. Akcja gry toczy się w na pozór opuszczonej rezydencji w cichym miasteczku na południu Stanów Zjednoczonych. Gracze wcielą się w mężczyznę o imieniu Ethan, który udaje się tam w poszukiwaniu zaginionej żony. W przeciwieństwie do poprzednich części, gdzie rozgrywka ukazywana była z perspektywy trzeciej osoby, tym razem Capcom zdecydowało się na widok z oczu bohatera.

Deweloperzy opracowujący tryb VR od początku borykali się z pewnego rodzaju problemami. Niektórzy gracze mający okazję przetestować demo RE7 VR podczas pierwszych oficjalnych pokazów, pomimo tego, iż w większości byli zachwyceni realizmem gry, skarżyli się na niechciane efekty choroby symulacyjnej, które nastąpiły kilka godzin po zakończonej prezentacji. Inny problem dostrzegli sami producenci gry, którzy jakiś czas temu twierdzili, że Resident Evil 7 w trybie VR jest „zbyt straszny”, nawet dla nich samych.

Link do PS Store


DiRT Rally VR (54,00 zł lub 289,00 zł)

Studio Codemasters wypuściło płatne DLC, które wprowadza wsparcie dla gogli wirtualnej rzeczywistości PlayStation VR w grze DiRT Rally. Tytuł w wersji VR-owej został wydany również samodzielnie.

Twórcy DiRT Rally porzucił lekko arcadowy model jazdy znany z poprzednich gier serii na rzecz realizmu, co spowodowało zainteresowanie tytułem wśród miłośników symulatorów z prawdziwego zdarzenia. Produkcja zebrała bardzo dobre oceny (86/100 na Metacritic), także pośród fanów rajdowych symulacji. Według wielu opinii system prowadzenia samochodu w DiRT Rally zbliżył się, a nawet poprawił względem dotychczasowego lidera rankingu „realizmu” – gry Richard Burns Rally z 2004 roku.

Przygotowano sześć dużych rajdów. W Walii pojeździmy po błotnistych trasach, w Monako zmierzymy się z trasą wzorowaną na słynnym Rajdzie Monte Carlo, natomiast w Grecji czekają nas upalne szutrowe etapy w śródziemnomorskim żarze. Ponadto na wirtualnych rajdowców czeka śnieżna Szwecja, zapierające dech w piersiach krajobrazy w Finlandii oraz legendarny Pikes Peak. Gra zawiera również oficjalnie licencjonowaną zawartość FIA World Rallycross. Więcej na jej temat pisaliśmy tutaj.

Link do PS Store


Werewolves Within (125,00 zł)

Kolejna VR-owa produkcja studia Ubisoft. Werewolves Within to adaptacja towarzyskiej „gry w mafię”, dostosowana do możliwości technologii VR. W trakcie rozgrywki bardzo przydatna może okazać się umiejętność blefowania i poprawnej dedukcji. Autorzy przygotowali kilka ciekawych rozwiązań takich jak możliwość szeptania do innego gracza, wygłaszanie monologów, czy interpretacja głosu użytkownika gogli, która zostanie przełożona na różnego rodzaju ruchy rąk wykonywane przez awatary.

Link do PS Store


Surgeon Simulator: Experience Reality (84,00 zł)

VR-owa wersja słynnego symulatora chirurga.

„Surgeon Simulator: ER przeniesie was w świat nieprawdopodobnych i nie do końca higienicznych zabiegów chirurgicznych. W tej pełnej czarnego humoru grze w technologii VR życie Boba będzie w waszych rękach. Czy to na sali operacyjnej, w pędzącej karetce, czy w kosmosie, życie pacjenta będzie się znajdować w waszych wirtualnych rękach.”

Link do PS Store


Moto Racer 4 (169,00 zł)

Czwarta odsłona popularnej pod koniec ubiegłego wieku serii wyścigów motocyklowych.

Link do PS Store


Mervils: A VR Adventure (67,00 zł)

Trzecioosobowa platformówka RPG w otwartym świecie.

Link do PS Store


O! My Genesis VR (12,50 zł)

„Jesteś Wszechwładcą. A co więcej, jako Twórca wszechświata stawisz czoła dziwacznym wyzwaniom w niesprzyjających warunkach. Twoja mądrość zostanie poddana próbie podczas radzenia sobie z tymi wyzwaniami w czasie budowania cywilizacji.”

Link do PS Store


How We Soar (84,00 zł)

„How We Soar to doświadczenie lotu VR, które pozwala siąść za sterami pięknego, wielkiego feniksa i zbadać magiczny świat z papieru. Siądź na grzbiecie legendarnego stworzenia i lataj po dziennikach i pracach, których autorem jest ‚Author’. Zrekonstruuj i ożyw świat jego wyobraźni, wchodząc w historię życia.”

Link do PS Store


Crystal Rift (42,00 zł)

„Crystal Rift to klasyczna gra z gatunku „dungeon-crawler” z widokiem z perspektywy pierwszej osoby. Jej twórcy inspirowali się klasycznymi tytułami, takimi jak Dungeon Master i Eye of the Beholder.”

„W tym wciągającym horrorze gracz przenosi się do szeregu różnych, coraz bardziej tajemniczych miejsc. Crystal Rift ma 26 poziomów, zapewnia mnóstwo ustawień i dostarcza wielu godzin rozrywki. Wraz z eksploracją poziomu gracz powoli poznaje fabułę, odkrywając mroczne sekrety i podążając ścieżką, którą kroczyli wcześniej inni.”

Link do PS Store


Pinball FX2 VR (63,00 zł)

„Pinball FX2 VR odtwarza atmosferę gry na fliperach w wirtualnej przestrzeni, zapewniając funkcje i efekty, których nie można osiągnąć na prawdziwych maszynach z salonów gier. Dodatkowo gra oferuje rozbudowane rankingi, rejestrujące dokonania w kategorii Superwynik, Wynik czarodzieja, a także statystyki stołów i inne elementy, umożliwiając rywalizację z graczami z całego świata!”

Więcej na temat Pinball FX2 VR pisaliśmy w tym miejscu.

Link do PS Store


NBA 2KVR Experience (63,00 zł)

Zadaniem użytkownika gogli jest ukończenie szeregu mini-gier i wyzwań sprawdzających nasze koszykarskie umiejętności. NBA 2KVR Experience pozwoli na wzięcie udziału m.in. w konkursie rzutów za trzy punkty czy też wyzwaniu czasowym (dostępne tryby: Three-Point Shootout, Skills Challenge, Buzzer Beater oraz Gatorade Boosts). Więcej na temat gry pisaliśmy tutaj.

Link do PS Store


Proton Pulse + (49,00 zł)

„Nostalgiczne wspomnienie lat 90.! Proton Pulse Plus to pełna szybkiej akcji, klasyczna gra zręcznościowa widziana z zupełnie nowej perspektywy. W grze ProtonPulse Plus wyruszysz w emocjonującą misję, ratując wszechświat na ponad 50 poziomach, do których oryginalną ścieżkę dźwiękową stworzyli Jake Kaufman i Danimal Cannon.”

Link do PS Store


SPACE RIFT – Episode 1 (84,00 zł)

„Po dewastującym deszczu meteorytów Ziemia zamieniła się w pustynne pustkowie. Ludzkość została zmuszona do szukania schronienia na Marsie, gdzie życie toczy się pod rygorystycznym przywództwem wielkich korporacji WEYSS oraz PANDORA. Wcielasz się w Caseya Blacka, który harował jako pilot dla WEYSS. Po tym jak przez błąd oprogramowania został sklasyfikowany jako zdrajca, jego jedyną szansą na przetrwanie jest dołączenie do rebeliantów na stacji Anoxia. Tam dowiesz się o ich sekretnym projekcie: S.E.E.D – tajemniczym urządzeniu, które ma zbawić ludzkość.”

Link do PS Store


Time Machine VR (119,00 zł)

W tej przygodówce z widokiem z perspektywy pierwszej osoby wcielimy się w postać podróżnika w czasie. Choć akcja gry osadzona została w 2033 roku, większość czasu spędzimy przemierzając prehistoryczne światy w czasach ery jurajskiej. Naszym zadaniem będzie badanie ekosystemu i próba skanowania żyjących tam zwierząt w celu pozyskania danych dla muzeum historii naturalnej, którego pracownikiem jesteśmy.

Link do PS Store


The Brookhaven Experiment (75,00 zł)

Fabuła gry rozgrywa się w tytułowym mieście Brookhaven, w którym doszło do zakończonego niepowodzeniem eksperymentu. W konsekwencji z innego wymiaru zaczęły przenikać przypominające zombie potwory nacierające falami w kierunku gracza.

Link do PS Store


HoloBall (63,00 zł)

„Walcz o chwałę w retrofuturystycznym świecie, którym włada zbuntowana SI. Czy dysponując tylko rakietką i własnymi umiejętnościami, pokonasz swojego pana i zyskasz wolność?”

„HoloBall wysyła graczy na zręcznościową arenę sportów akcji, zainspirowaną jedną z najbardziej kultowych gier w historii. Używaj rakietek, aby odbijać HoloPiłkę, ścinać ją i podkręcać tak, żeby ominęła przeciwnika i zdobyła punkt. Poznawaj tricki i ucz się wyczuwać odpowiedni moment, aby pokonywać coraz trudniejszych przeciwników.”

Link do PS Store


Weeping Doll (42,00 zł)

„Zwyczajna rodzina. Piękny dom. Jednak słychać czyjś płacz… Obrazek szczęśliwej rodziny nagle się zaciera. Przeszukaj dom, każdy jego pokój. Sprawdź wszystkie szczegóły, aby złożyć w całość historię, która została zagrzebana.”

Link do PS Store


DYING: Reborn VR (42,00 zł)

Składający się z trzech rozdziałów VR-owy horror. Wcielimy się bohatera i imieniu Mathew, który „wyruszył odszukać swoją zaginioną siostrę, aby przebudzić się w opuszczonym i upiornym hotelu bez drogi do wyjścia.” Autorzy DYING: Reborn VR obiecują m.in. old-schoolowy sposób rozgrywki przypominający klasyczne gry przygodowe.

„Wielbiciele filmów takich jak Piła nie muszą już szukać dalej. Tajemniczy przeciwnik o rybiej głowie, przepełniająca gorycz i nieustający strach w nieustającej serii prób ucieczek oraz szokujące zakończenia zadowolą wszystkie oczekiwania. Doświadczenie imersji, którego dostarczyć może jedynie VR: poruszaj się swobodnie po mrocznym świecie D:R, i postaraj się nie zapomnieć, gdzie przebywasz, grając w grę… lub będąc zamkniętym w jednym z wielu pokoi, z których starasz się wydostać.”

Link do PS Store


Dexed (38,00 zł)

„Odpowiedzialne za stworzenie Heavenly Sword i DmC: Devil May Cry studio Ninja Theory prezentuje grę DEXED, niezwykłą strzelankę VR, w której trzeba naprawdę się uwijać! Strzelaj do hord przeciwników za pomocą dwóch miotaczy – jeden z nich wystrzeliwuje lód i niszczy ogień, a drugi pluje ogniem, aby niszczyć lód. Przemierzaj niezwykłe światy i szlifuj umiejętności w trybie Challenge i dołącz do nieustającej walki w trybie Arcade. Pomnóż swój wynik, oznaczając jak największą liczbę przeciwników przed oddaniem salwy, i korzystaj z tarczy do osłony przeciwko atakom. Aby zakosztować nieco spokojniejszej rozgrywki, wybierz pozbawiony przeciwników tryb Zen, w którym można skupić się na podziwianiu otaczającego świata DEXED.”

Link do PS Store


Joshua Bell VR Experience (za darmo)

„Usiądź wygodnie, zrelaksuj się i posłuchaj osobistego recitalu w wykonaniu nagradzanego skrzypka Joshuy Bella. Zagra on ‚Taniec węgierski nr 1’ przy akompaniamencie pianisty Sama Haywooda, tym samym gwarantując niezapomniane wrażenia w wirtualnej rzeczywistości.”

Link do PS Store


Cyber Danganronpa VR The Class Trial (za darmo)

„Wraz z Twoimi kolegami z klasy stań na procesie o morderstwo w tym technicznym demie opartym na Danganronpa: Trigger Happy Havoc. Użyj swoich pocisków prawdy, aby przestrzelić się przez podejrzane zeznania i odnajdź zabójcę! Dyrektor ma przygotowaną karę specjalnie dla Ciebie.”

Link do PS Store


Ponadto w amerykańskim PS Store ukazały się:

Leave the Nest (12,99$)

Zręcznościówka w stylu Flappy Bird, w której wcielamy się w przemierzającego różne środowiska ptaka. Sterowanie obywa się przy pomocy kontrolerów ruchowych PlayStation Move. Aby utrzymać się w powietrzu musimy machać wirtualnymi skrzydłami niczym ptak.

Zobacz także: W co zagrać na PlayStation VR? Zestawienie wszystkich premierowych tytułów