Nvidia uczyniła kolejny krok w kierunku usprawnienia pracy deweloperów tworzących gry i aplikacje wirtualnej rzeczywistości.

Podczas konferencji GTC (GPU Technology Conference), która rozpoczęła się dzisiaj w San Jose, firma Nvidia poinformowała o rozszerzeniu pakietu narzędzi VRWorks o dwa kolejne składniki wspomagające pracę producentów różnego rodzaju aplikacji na gogle VR.

Jednym z nich jest NVIDIA VRWorks Audio, dzięki któremu deweloperzy będą mogli rozszerzyć możliwości oferowane przez tradycyjne VR-owe rozwiązania opierające się nagraniach binauralnych. Nowe narzędzie nie tylko pomoże odzwierciedlić dokładną lokalizację wydobywającego się dźwięku, lecz także weźmie pod uwagę właściwości otaczającego nas środowiska, m.in. rozmiar, kształt i materiał, z którego zbudowano znajdujące się w pobliżu obiekty. Ponadto wymodeluje zjawiska propagacji dźwięku, takie jak odbicie, refrakcja i dyfrakcja.

Jak podaje Nvidia jest pierwsze tego typu rozwiązanie oparte na sprzęcie, które tworzy akustyczny obraz środowiska bez potrzeby wstępnej „wiedzy” o szczegółowości sceny. Co więcej, wszystko to może być generowane w czasie rzeczywistym dzięki zasobom procesora graficznego. SDK został już zintegrowany z silnikiem Unreal Engine 4.

Drugim nowym narzędziem jest VRWorks 360 Video, które także zostało dziś wydane po raz pierwszy w wersji publicznej. Rozwiązanie wykorzystuje moc procesorów graficznych w celu przyspieszenia procesu montażu i edycji filmów 360º. Dzięki 360 Video SDK możliwe jest tworzenie, zszywanie i strumieniowanie tego typu materiałów w formacie 4K w czasie rzeczywistym.

Wszystkie SDK wchodzące w skład pakietu VRWorks dostępne są na stronie developer.nvidia.com/vrworks.