Nvidia opracowuje narzędzie dla projektantów, które pozwoli oglądać w wirtualnej rzeczywistości wysokiej jakości modele CAD.

Podczas niedawnej konferencji GTC 2017 firma Nvidia zaprezentowała Project Holodeck – współdzielone, fotorealistyczne środowisko wirtualnej rzeczywistości zaprojektowane we współpracy ze szwedzkim producentem samochodów Koenigsegg. Narzędzie pozwala na importowanie i wyświetlanie w goglach VR wysokiej jakości modeli CAD, które następnie można oglądać wspólnie z innymi osobami.

Holodeck został zaprojektowany z myślą o szybszym i łatwiejszym podejmowaniu decyzji projektowych. Przykładowo inżynierowe opracowujący model nowego samochodu mogą oglądać go w pełnej skali z uwzględnienie wszelkiego rodzaju elementów takich jak tablica rozdzielcza, otwory wentylacyjne, a nawet poszczególne elementy silnika. Mogą także symulować konkretne warunki pogodowe oraz oświetlenie (jazda w dzień lub w nocy), aby przekonać się w jaki sposób światło odbija się od okien lub szklanych elementów wyposażenia.

„Żaden inny samochód nie wygląda i nie brzmi jak Koenigsegg – każdy z nich jest indywidualnie zleconym dziełem sztuki, zaprojektowanym z myślą o naszych klientach” – powiedział Christian von Koenigsegg, założyciel firmy Koenigsegg Automotive AB. – „Możliwości technologii Holodeck jako narzędzia, które pozwoli naszym klientom na poznanie charakteru ich pojazdu jeszcze przed jego zbudowaniem są bardzo ekscytujące”.

Według Nvidii Holodeck jest w stanie wyrenderować ogromne modele bez konieczności ich uproszczania (wykorzystany w prezentacji model Koenigsegg zbudowany został z 50 milionów wielokątów). Dzięki temu projektanci mogą pominąć czas konieczny na ograniczenie ich jakości i od razu rozpocząć eksplorację.

Motoryzacja to tylko jedna z branż, które mogą skorzystać z możliwości Project Holodeck. Narzędzie przeznaczone będzie dla wszelkiego rodzaju projektantów, architektów, a także twórców treści 3D/360 zainteresowanych oglądaniem swoich dzieł w towarzystwie innych osób. Wczesna wersja aplikacji Nvidii zostanie udostępniona we wrześniu.