Dużym echem odbiło się wczorajsze ujawnienie ceny konsumenckich gogli Oculus Rift. Kwota 699 Euro (742 Euro z opłatami do Polski) dwukrotnie przekroczyła wstępne przypuszczenia i spowodowała wylanie fali krytyki pod adresem szefa Oculus VR, Palmera Luckey’a. Tymczasem ogłoszono inną formę zakupu, która może okazać się bardziej korzystna dla naszego portfela, o ile w planach mamy również zakup PC-ta. Już w lutym uruchomione zostaną zapisy przedpremierowe na zestawy zawierające gogle VR oraz komputer ‚Oculus Ready’ za około 1500$.

Jednym z warunków poprawnego działania aplikacji VR na Oculusie jest odpowiednio mocny komputer. Twórcy headsetu rekomendują PC-ty wyposażone w kartę graficzną NVIDIA GTX 970 lub AMD 290, procesor Intel i5-4590, co najmniej 8GB pamięci RAM, interfejs HDMI 1.3, cztery porty USB (3x USB 3.0 oraz 1x USB 2.0), oraz system Windows 7 SP1 64 bit lub nowszy. Firma udostępniła aplikację Oculus compatibility tool, która w kilkanaście sekund sprawdzi Twój komputer pod względem kompatybilności z konsumenckim Oculusem.

Osoby, które wraz z zakupem Oculusa planują zmodernizować swój komputer lub kupić nowy, być może zainteresuje opcja łączona. Oculus VR już w lutym uruchomi preordery na zestawy zawierające konsumencką wersję gogli oraz komputer z logo ‚Oculus Ready’ spełniający wszystkie wymagania sprzętowe. Ceny takich zestawów rozpoczną się od 1499$. Osoby, które złożyły już preorder na gogle Oculus Rift, będą mogły zamówić komputery w specjalnej cenie.

Na chwilę obecną, komputery ze znaczkiem Oculus Ready znajdziemy w ofercie firmy Asus (949$) oraz Alienware (999$). Wkrótce ma do nich dołączyć Dell (999$).

Dla osób, które zastanawiają się nad złożeniem preorderu przygotowaliśmy specjalny poradnik, w którym wyjaśniamy najważniejsze kwestie dotyczące zakupu konsumenckiej wersji gogli Oculus Rift. Odpowiadamy również na najczęściej zadawane pytania.

Oculus Rift F.A.Q. – Wszystko co musisz wiedzieć zanim kupisz gogle VR [poradnik]

zestaw Oculus Rift