Oculus ujawnił nowe szczegóły na temat grudniowej aktualizacji „Rift Core 2.0” wprowadzającej interfejs Dash.

W ubiegłym miesiącu podczas konferencji OC4 firma Oculus VR zapowiedziała aktualizację „Rift Core 2.0”. Wprowadzi ona wiele nowych funkcji do oficjalnego oprogramowania dla gogli Oculus Rift. Oprócz przebudowy Oculus Home, który zamieni się w wirtualny pokój z funkcją ‚social VR,’ pojawi się także nowy interfejs o nazwie Oculus Dash zastępujący dotychczasowe uniwersalne menu.

Twórcy headsetu postanowili wykorzystać możliwości kontrolerów Oculus Touch, które od jakiegoś czasu sprzedawane są już wraz z każdym zestawem Oculus Rift. Zaprojektowany z myślą o nich interfejs Dash będzie można uruchomić wszędzie i w każdym momencie. Z jego poziomu uzyskamy dostęp do Oculus Store, biblioteki gier, listy przyjaciół, a także wszystkich „nie VR-owych” aplikacji zainstalowanych w naszym systemie. Te ostatnie będą wyświetlane na wirtualnych monitorach zawieszonych w dowolnym miejscu cyfrowego środowiska. Co ciekawe będzie można je przypiąć na stałe, co oznacza, że wybrane okna zobaczymy również w momencie gdy uruchomimy grę lub inną aplikację VR.

Okazuje się, że nie wszyscy użytkownicy Rifa poznają pełnię możliwości nowego interfejsu. Firma poinformowała na swoim blogu, iż warunkiem skorzystania ze wszystkich funkcjonalności Dasha będzie posiadanie systemu Windows 10. W przeciwnym przypadku, co prawda nadal będziemy mogli używać go do przeglądania w wirtualnej rzeczywistości swojej biblioteki gier i uruchamiania aplikacji, ale nie włączymy już widoku pulpitu, a także nie będziemy mogli wyświetlić Dash jako nakładki na inne oprogramowanie. Oculus wyjaśnia, iż jest to podyktowane względami wydajnościowymi.

Rift Core 2.0 przyniesie ponadto nową wersję sklepowej aplikacji 2D wyświetlanej na monitorze. Zaoferuje ona m.in. nowy ulepszony layout oraz możliwość dodawania gier na listę życzeń.

Największa jak dotychczas aktualizacja oprogramowania Oculus Rift pojawi się w grudniu w wersji beta. Będzie można ją pobrać zapisując się do kanału testów publicznych, który dostępny jest dla każdego z poziomu ustawień desktopowej aplikacji sklepowej.